Tropem Gwiazd Eurowizji: Ani Lorak

Ani Lorak, Eurowizja

Ani Lorak (Eurowizja 2008, Ukraina) Fot. junioreurovision.tv

Ukraińska wokalistka Ani Lorak była typowana do zwycięstwa w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku. Reprezentantka Ukrainy w Belgradzie ostatecznie zajęła drugie miejsce. Jak potoczyła się jej dalsza kariera?

Dzieciństwo i początki kariery

Ani Lorak (właśc. Karolina Mirosławiwna Kujek) urodziła się 27 września 1978 roku w Kocmaniu, niewielkim mieście na zachodzie Ukrainy. Jej muzyczna przygoda rozpoczęła się niezwykle szybko. Przyszła wokalistka, autorka tekstów, prezenterka i aktorka zaczęła śpiewać już w wieku czterech lat. Równie szybko narodziło się w niej również pragnienie bycia piosenkarką – jako mała dziewczynka, a później nastolatka wygrywała liczne konkursy wokalne.

Jako siedemnastolatka zadebiutowała na dużej scenie w 1992 roku na festiwalu Pierwocwiet. Konkurs przyniósł jej nie tylko wygraną, ale otworzył drzwi do wielkiej kariery. To właśnie tam piosenkarka poznała swojego producenta i wieloletniego partnera Jurija Falosa, z którym podpisała swój pierwszy kontrakt muzyczny. Prawdziwą rozpoznawalność przyniósł jej udział w programie telewizyjnym dla młodych talentów Utrienniaja zwiezda w marcu 1995 roku. To właśnie tam dała się poznać szerszej publiczności pod pseudonimem Ani Lorak (będącym odwrotnym odczytaniem jej imienia). Piosenkarka bardzo szybko została okrzyknięta odkryciem roku.

Druga połowa lat 90. to prawdziwy rozkwit kariery wokalistki. W 1999 roku po wydaniu dwóch studyjnych albumów Ani Lorak w wieku zaledwie 21 lat została najmłodszą w historii Zasłużoną Artystką Ukrainy. W tym samym roku odbyła się również duża trasa koncertowa artystki, obejmująca USA, Francję, Niemcy, Węgry i Ukrainę. Na początku 2000 roku Ani Lorak rozpoczęła współpracę z producentem Igorem Krutojem, a rok później ukazał się jej czwarty album studyjny Tam, gdie ty jest… W 2005 roku piosenkarka wydała anglojęzyczny krążek Smile z piosenką o tym samym tytule, którą miała zaprezentować na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Ani Lorak podczas Eurowizji Junior 2009. Fot. junioreurovision.tv

Eurowizja 2008 – o krok od zwycięstwa

Ani Lorak była jedną z faworytek ukraińskich preselekcji do Eurowizji w 2005 roku. Została reprezentantką Ukrainy jednak dopiero trzy lata później, podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w Belgradzie. Choć artystkę wyłoniono poprzez wewnętrzną selekcję, wybór piosenki pozostawiono telewidzom oraz profesjonalnemu jury. Spośród ponad stu nadesłanych przez kompozytorów propozycji postawiono na utwór Shady Lady, napisany przez piosenkarza i producenta muzycznego Filippa Kirkorowa.

Ani Lorak była typowana do zwycięstwa w konkursie i choć wygrała pierwszy półfinał, ostatecznie zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie reprezentującemu Rosję Dimie Biłanowi. Jak się później okazało, wygrana w konkursie wcale nie była jej potrzebna, aby stać się rozpoznawaną w całej Europie wokalistką. Co ciekawe, Ani Lorak przyznano nawet Artistic Award Eurovision Song Contest dla najlepszego artysty w danej edycji konkursu. Po udziale w w Konkursie Piosenki Eurowizji Ani Lorak otrzymała z rąk prezydenta Wiktora Juszczenki tytuł Narodowej Artystki Ukrainy za wybitne zdolności wokalne oraz popularyzację ukraińskiej kultury.

Po Eurowizji 2008. Co słychać u Ani Lorak?

Kariera Ani Lorak po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji nabrała jeszcze większego tempa. Z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych artystek nie tylko na Ukrainie, ale także w Rosji. Jej piosenki były grane przez wiele europejskich rozgłośni radiowych, m.in. w Grecji i na Węgrzech. Wkrótce po występie w finale Eurowizji ukazał się jedenasty album Ani Lorak zatytułowany Sołnce. Jego producentami byli Filip Kirkorow oraz Dimitris Kontopulos. Krążek pokrył się platyną i przyniósł artystce nagrodę Zolotoj grammofon. Ani Lorak na fali ogromnej popularności została twarzą wielu marek. W ramach współpracy z firmą Oriflame nagrała singiel Nieżnostʹ raswieta i reklamowała linię perfum. W tym czasie piosenkarka dała poznać się także jako aktorka i prezenterka telewizyjna. Współprowadziła m.in. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009 w Kijowie, konkurs New Wave w Jurmali oraz program Hit-Parad na kanale MUZ-TV.

W 2011 roku Ani Lorak została mamą. Na świat przyszła jej córka Sofia. Po krótkiej przerwie piosenkarka wydała trzy single: Obnimi mienia, Obnimi mienia krepcze i Zażygaj sierdce. Do każdego z nich nakręciła także teledysk. W czerwcu 2013 roku roku Ani Lorak została laureatką nagrody MUZ-TV dla najlepszego wykonawcy, a we wrześniu swoją premierę miał kolejny album studyjny zatytułowany Zażygaj sierdce. Kilka dni przed jego premierą ukazał się klip do piosenki Zierkała, nagranej wspólnie z Grigorijem Lepsem – jednym z czołowych rosyjskich wokalistów.

Ani Lorak – wokalistka, bizneswoman i autorka książek

Wiosną 2014 roku Ani Lorak wraz z Sergiejem Łazariewem została jurorką czwartego sezonu ukraińskiej edycji Holos Krainy. W 2016 roku zaprezentowała kilka nowych kompozycji: Udierży mojo sierdce, Razwie ty lubił i Ja nie mogu skazatʹ, nagraną w duecie z Eminem. Piosenki szybko stały się hitami, a rok później Ani Lorak i raper MOT nagrali wspólny utwór Soprano. W ciągu kilku kolejnych miesięcy ukazały się także teledyski do piosenek Prostitʹsia i Nowyj bywszyj. W 2018 roku piosenkarka po raz kolejny znalazła się w gronie nominowanych do nagrody MUZ-TV 2018, w kategorii najlepsza artystka. Na przełomie 2018 i 2019 roku ponownie zasiadała w jury programu The Voice, jednak tym razem w jego rosyjskiej edycji – Gołos.

Do dziś Ani Lorak jest jedną z czołowych gwiazd show-biznesu i rozwija swoją karierę głównie na rosyjskim rynku muzycznym. Współpracowała między innymi z: Filippem Kirkorowem, Igorem Krutojem, Grigorijem Lepsem, Walerijem Meladze i Siergiejem Łazariewem. Piosenkarka angażuje się w liczne akcje charytatywne i pisze książki dla dzieci. Była także właścicielką baru Angel lounge w Kijowie. W 2019 roku ukazał się ostatni album studyjny Ani Lorak Za miecztoj. W jego skład weszły piosenki, takie jak: Son, Obieszczaju i Ja by letała.

Exit mobile version