Bonnie Tyler
Bonnie Tyler, fot. eurovision.tv

To jedna z ikon muzyki pop i rock. Popularna głównie w latach ’70 i ’80, ale na Eurowizji wystąpiła dopiero w roku 2013. Nowe wersje jej piosenek nagrywały m.in. Tina Turner i Cher. W dniu jej 69. urodzin przypominamy największe sukcesy Bonnie Tyler.

Bonnie Tyler urodziła się 8 czerwca 1951 jako Gaynor Hopkins, a pochodzi z małej wioski Skewen w Walii. To jedna z ikon lat ’70 i ’80, na stałe zapisała się na kartach historii muzyki pop i rock. Przy jej przebojach bawili się mieszkańcy praktycznie całego globu. Do największych sukcesów Bonnie Tyler należą single It’s a HeartacheTotal Eclipse of the HeartHolding Out for a Hero. To ona pierwsza zaśpiewała piosenkę The Best, z której światowy przebój uczyniła rok później Tina Turner.

Od lokalnych klubów na listy przebojów

Bonnie zaczyna karierę od występów w lokalnych pubach Południowej Walii, gdzie dostrzega ją łowca talentów Roger Bell. W 1976 pod skrzydłami RCA Records wydaje debiutancki singiel My! My! Honeycomb, ale komercyjny sukces przynosi jej dopiero kolejna piosenka, Lost in France, która dociera m.in. do dziewiątego miejsca w Wielkiej Brytanii, trzeciego w Niemczech i drugiego w RPA.

W 1978 Tyler wydaje jeden ze swoich największych przebojów, It’s A Heartache, który podbija listy przebojów na całym świecie. Choć w brytyjskim zestawieniu zdobywa zaledwie pozycję czwartą, to dociera na szczyty list m.in. w Australii, Kanadzie, Francji, Brazylii czy Argentynie.

Artystka jest też po raz pierwszy notowana na amerykańskiej liście Billboardu, na której wspina się do miejsca trzeciego. Utwór sprzedaje się na całym świecie w sześciu milionach kopii, a wielu artystów nagrywa jego własne wersje, m.in. Rod Stewart.

Przebojowe lata osiemdziesiąte

Lata ’80 Bonnie zaczyna w nowej wytwórni, CBS Records, z którą wydaje swój piąty album, Faster Than the Speed of Night. Tyler zapisuje się w historii jako pierwsza kobieta, która debiutuje na szczycie angielskiej listy najlepiej sprzedających się płyt.

Z krążka pochodzi m.in. kolejny wielki przebój, Total Eclipse of the Heart. Singiel  przyniósł Bonnie Tyler nominację do nagród Grammy, a na YouTube wyświetlono go już ponad 697 milionów razy!

Bonnie nagrywa też piosenki do filmów, a wśród nich przebojowy i wciąż aktualny taneczny hymn Holding Out for a Hero. Utwór pochodzi ze ścieżki dźwiękowej musicalu Footloose, ale wykorzystano go również w drugiej części przygód Shreka.

Pożycz przebój od Bonnie Tyler

Co ma wspólnego Bonnie Tyler i Tina Turner? Obie śpiewały The Best – piosenka stała się jednak światowym przebojem dopiero w wykonaniu Tiny. Czego zabrakło oryginałowi?

Także Cher nagrała własną wersję utworu Save Up All Your Tears, który najpierw zaśpiewała Bonnie Tyler. Jednak dopiero w wykonaniu Cher kompozycja trafiła na listy przebojów m.in. w Europie, USA czy Kanadzie.

Eurowizja o zmierzchu

Od lat dziewięćdziesiątych blask Bonnie Tyler przygasa, a kolejne albumy nie zdobywają takiego uznania jak poprzednie. Ale właśnie gdy kariera wokalistki weszła w fazę zmierzchu, telewizja BBC pomyślała o wysłaniu jej na Eurowizję. Wszystko dzięki wydanemu w 2013 albumowi Rocks And Honey, z którego pochodzi utwór Believe In Me. Piosenka tak się spodobała w BBC, że poproszono Bonnie o reprezentowanie Wielkiej Brytanii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö.

Choć utwór spotkał się z ogólnie dobrymi recenzjami, to jednak nie przypadł do gustu ani widzom, ani jury. Piosenkarka zajęła ostatecznie 19. miejsce (na 26 występów), zdobywając 23 pkt. Być może znane nazwisko nie wystarczy, by na Eurowizji odnieść sukces.

Już po konkursie Bonnie Tyler zdobyła jednak dwie nagrody przyznawane przez eurowizyjną rozgłośnię ESC Radio. W głosowaniu internetowym słuchacze przyznali wokalistce statuetki za najlepszą piosenkę i najlepszą wokalistkę Eurowizji 2013. Bonnie jest jak dotąd jedyną brytyjską artystką, której udało się zdobyć nagrody w plebiscycie ESC Radio.

Eurowizja to nie jest konkurs dla starszych ludzi?

Bonnie Tyler: gwiazda na zawsze

Rynek muzyczny tak już ma, że szczyt kariery nie trwa wiecznie. Jednak raz zdobytego tytułu gwiazdy nikt już nie odbierze. Mimo eurowizyjnej porażki, Bonnie Tyler pozostanie ikoną muzyki lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a jej przeboje będą z nami już zawsze.

Bonnie Tyler ma ich zresztą w swoim dorobku wiele. Wokalistka wydała łącznie siedemnaście albumów studyjnych, z których ostatni zatytułowany Between The Earth And The Stars w roku 2019. Wprawdzie nie pochodzi z niego jeszcze żaden duży przebój, ale wydawnictwa warto posłuchać:

Źródło: eurovision.tv, officialcharts.com, YouTube, mediatraffic.de, BBC, escradio.com, fot. eurovision.tv

Poprzedni artykułRusza Plebiscyt Dekady! Wybierz swoich ulubieńców ostatnich 10 lat
Następny artykułTropem gwiazd Eurowizji: The Common Linnets
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...