Tropem Gwiazd Eurowizji: Carola trzykrotnie w czołówce

Carola

Carola na koncercie bożonarodzeniowym w 2019 roku. (fot. SVT Play)

Przed nami kolejna szwedzka odsłona cyklu Tropem Gwiazd Eurowizji. Carola trzy razy z sukcesem wystąpiła w konkursie, zyskując status divy muzyki w Szwecji. Jak spektakularny był jej debiut i jak potoczyła się jej dalsza kariera?

W tym roku Carola obchodziła 40-lecie swojego muzycznego debiutu, który przyćmił wszelkie inne debiuty i do dziś cieszy się najlepszą statystyką w historii szwedzkiej muzyki. Trzykrotna uczestniczka Konkursu Piosenki Eurowizji i jego zwyciężczyni jest czołową piosenkarką w swoim kraju, a jednocześnie ma dość kontrowersyjny wizerunek.

Carola Häggkvist: udany debiut i sukces na Eurowizji

Urodzona w 1966 roku wokalistka już jako dziecko startowała w przeglądach młodych talentów. W 1982 roku odrzuciła propozycję startu w preselekcjach Melodifestivalen, a dopiero rok później nagrała swoje pierwsze single wraz z heavy metalową grupą Standby. Następnie zgłosiła piosenkę Främling do eliminacji do 28. Konkursu Piosenki Eurowizji i wygrała ich finał, zdobywając najwyższą notę od wszystkich komisji jurorskich. Sukces utworu w wykonaniu szesnastolatki był tak duży, że występ Caroli w Monachium oglądało na żywo ok. 85% całej populacji Szwecji.

W głosowaniu propozycja uplasowała się na trzecim miejscu, co było największym sukcesem Szwedów od czasu wygranej Abby w 1974 roku. Sprzedaż krążka Främling w krajach nordyckich była tak duża, że pobiła rekordy ustanowione przez Abbę i poskutkowała wielokrotnymi platynowymi certyfikacjami dla debiutantki. Do tej pory eurowizyjny debiut Caroli pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek w szwedzkim społeczeństwie, natomiast album – najlepiej sprzedanym krążkiem na terenie Szwecji.

Powrót na Eurowizję i lata 90.

W kolejnych latach Carola jako gwiazda wydawała kolejne przeboje i nawiązała współpracę m.in. z grupą Bee Gees. W 1990 roku piosenkarka zdecydowała się na eurowizyjny powrót, ale z utworem Mitt i ett äventyr zajęła drugie miejsce w Melodifestivalen. Nie poddała się jednak i już rok później wygrała z piosenką Fångad av en stormvind. Podczas finału Eurowizji 1991 w Rzymie szwedzka reprezentantka zremisowała z Aminą z Francji. Po weryfikacji wyników została jednak ogłoszona zwyciężczynią, ponieważ według ówczesnych zasad o przewadze decydowała większa liczba najwyższych not.

Po wygraniu Eurowizji piosenkarka jako pierwsza szwedzka wykonawczyni wyruszyła promować swoją twórczość w Chinach. Rozpoczęła też prace nad swoim siódmym albumem studyjnym, który ukazał się w 1993 roku. W latach 90. Carola zwróciła się ku muzyce gospelowej, musicalowej i religijnej, a także wydała pierwszy w pełni autorski krążek.

Carola po raz trzeci

Po serii komercyjnych sukcesów Carola postanowiła zgłosić kompozycję Autumn leaf do Melodifestivalen 2003, ale z zamysłem, że wykona ją inna osoba. Zasady wymusiłyby jednak na niej występ, ponieważ to ona nagrała wokal do wysłanej wersji demo. W tej sytuacji Carola wycofała zgłoszenie i wydała szwedzką wersję piosenki, która okazała się jednym z jej największych przebojów w karierze, sprzedając się w 300 tysiącach kopii.

Na start w Melodifestivalen piosenkarka ostatecznie zdecydowała się trzy lata później. Jej udział w konkursie w 2006 roku wywołał jednak liczne kontrowersje. Po wieloletnich spekulacjach o powrocie divy prasa sugerowała, że szwedzka telewizja będzie traktowała Carolę stronniczo i nie pozwoli na jej porażkę. Wizerunek wokalistki też zdążył stać się dość skandaliczny z uwagi na jej przynależność do neozielonoświątkowego związku wyznaniowego Livets Ord, uznawanego niekiedy za sektę.

Zgłoszony utwór Evighet miał zresztą wydźwięk religijny. Posądzana m.in. o homofobię Carola wygrała Melodifestivalen 2006 i pojechała do Aten, gdzie część widowni buczała przed jej występami. W finale konkursu zajęła piąte miejsce. Później piosenkarka tłumaczyła, że wypowiedzi o zmianie orientacji seksualnej pod wpływem modlitwy nie miały być dla nikogo krzywdzące, a sama przyjaźni się z osobami LGBT+ i w latach 80. miała romans z kobietą.

Dalsza kariera

Po kolejnej serii utworów religijnych i świątecznych Carola ponownie wzięła udział w Melodifestivalen. W duecie z Andreasem Johnsonem odpadła jednak w rundzie dogrywkowej konkursu w 2008 roku. Od tamtej pory nigdy już nie powróciła jako uczestniczka. Po krótkiej przerwie od intensywnej pracy w 2010 roku piosenkarka wyruszyła w trasę koncertową po Skandynawii, która w całości się wyprzedała. Rok później wydała album z utworami Elvisa Presleya i Barbry Streisand, których twórczość kojarzy jej się z dzieciństwem. W 2016 roku ukazał się jej ostatni jak dotąd, 24 już krążek, zatytułowany Drömmen om julen. Świąteczna publikacja doszła na szóste miejsce listy najpopularniejszych albumów roku w Szwecji.

W ostatnich latach Carola zaangażowała się także w inną działalność. Często występowała z nowymi utworami w reality show Så mycket bättre, nagrywała szwedzki dubbing do filmów, a także gościła w finałach Melodifestivalen oraz Konkursach Piosenki Eurowizji 2013 i 2016 w Szwecji. Podczas finału Eurowizji 2021 zaprezentowała wyniki głosowania szwedzkiego jury. Sporym rozgłosem w mediach cieszyła się adopcja przez nią osieroconej dziewczynki z RPA. Najnowszymi muzycznymi publikacjami Caroli są przede wszystkim duety z innymi szwedzkimi gwiazdami, m.in. Säg mig var du står z Zarą Larsson (2020), świąteczne Let’s sing z Månsem Zelmerlöwem (2022) i cover To love somebody grupy Bee Gees z Benjaminem Ingrosso (2023).

Szacuje się, że Carola sprzedała w Szwecji ok. 3 mln płyt, z czego ok. 1/3 stanowi spektakularny sukces debiutanckiego Främling w latach 1983-84. Mimo kontrowersyjnego wizerunku i tego, że w ostatnich latach kariera piosenkarki jest nieco mniej intensywna, ikona lat 80. i 90. nadal postrzegana jest jako czołowa piosenkarka w kraju. W 2023 roku szwedzki rząd wyróżnił ją medalem Illis quorum. Jest to najwyższe możliwe odznaczenie za zasługi dla kultury.

źródła: Eurovision.tv, SVT, Wikipedia, Swedishcharts.com / fot. SVT

Exit mobile version