Foto: Johan Ljungström/SR

Charlotte Perrelli znana jest doskonale w środowisku eurowizyjnym. Wokalistka ma za sobą dwa udziały w konkursie i szerokie grono fanów. Choć od jej zwycięstwa w Eurowizji minęło już prawie 21 lat, popularność artystki nie spadła. Uznawana jest za gwiazdę w rodzinnej Szwecji. Chętnie zapraszana na różne festiwale jako gość specjalny. W swoim dorobku muzycznym posiada dziewięć albumów i niezliczoną liczbę singli.

Foto: Tobias Röstlund/TT

Charlotte Perrelli: dzieciństwo i okres młodzieńczy

Anna Jenny Charlotte Nilsson urodziła się 7 października 1974 roku, czyli dokładne pół roku od pierwszego historycznego zwycięstwa Szwecji w Konkursie Eurowizji. Związana z muzyką od najmłodszych lat, kiedy już jako trzynastolatka w swojej rodzinnej miejscowości Hovmantorp dołączyła do zespołu tanecznego. Po zakończeniu edukacji wokalistka przeprowadziła się do Växjö, gdzie uczęszczała do Wyższej Szkoły Artystycznej oraz została liderką zespołu Kendix. W późniejszych latach Nilsson nawiązała współpracę z grupą Wizex, z którą otrzymała nominację do Grammis, nagrody szwedzkiego przemysłu fonograficznego, w kategorii najlepszy album.

Charlotte Perrelli w Melodifestivalen 1999 

Perrelli brała udział w Melodifestivalen cztery razy, z czego dwie edycje wygrała. Jej pierwszy udział zakończył się największym sukcesem. Artystka zgarnęła Grand Prix, pokonując rywali min. Christera Bjorkmana (ESC 1992), czy Rogera Pontare (ESC 2000).

Konkurs Piosenki Eurowizji – Jerozolima 1999

Wygrana w Melodifestivalen dała jej przepustkę do reprezentowania Szwecji podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 roku, organizowanego wówczas w Jerozolimie. Co ciekawe była to pierwsza edycja konkursu, w której zrezygnowano z udziału orkiestry oraz porzucono obowiązkowe śpiewanie w języku ojczystym. Tak też zrobili Szwedzi, którzy konsekwentnie od tego czasu śpiewają w języku angielskim. Nilsson walczyła o wygraną do samego końca z Selmą z Islandii. Dopiero, kiedy na tablicy do głosowania zostały dwa kraje, było już wiadomo, że jednak to Szwedka zgarnie Grand Prix. Po wygranej w Jerozolimie wyruszyła w trasę koncertową oraz zaczęła prace nad debiutanckim albumem.

Charlotte Perrelli wraz z inną zwyciężczynią Eurowizji – Carolą

https://www.instagram.com/p/B6EDvH7FEND/?utm_source=ig_web_copy_link

Melodifestivalen 2008

Dziewięć lat po swojej wygranej w Eurowizji Charlotte Perrelli zamarzyła o kolejnym uczestnictwu w konkursie. Zgłosiła się do Melodifestivalen i pomyślnie przeszła przez sito eliminacji, po raz drugi sięgając po zwycięstwo. W głosowaniu publiczności zajęła dopiero drugie miejsce. Poparcie jury było jednak na tyle silne, że nie przeszkodziło jej w osiągnięciu kolejnego sukcesu.

Konkurs Piosenki Eurowizji – Belgrad 2008

Drugi koncert eliminacyjny odbył się 22 maja 2008 roku, gdzie Szarlota wystąpiła w towarzystwie chórzystów, którzy również pełnili funkcję tancerzy. Charlotte Perrelli awansowała do Wielkiego Finału, gdzie zajęła odległe 18. miejsce.  W Szwecji nie uznano tego za sukces, tym bardziej, że piosenka Hero cieszyła się popularnością. Jedyną dwunastkę Szwedzi otrzymali od Malty.

Melodifestivalen 2012 i 2017 –  nieudane próby powrotu na Eurowizję

Jak widać, Eurowizja potrafi uzależnić, więc wokalistka ponownie zawalczyła o start w międzynarodowym konkursie muzycznym. W 2012 roku z niezwykle tanecznym przebojem The Girl nie awansowała nawet do rundy dogrywkowej. Przepadła w półfinale, zajmując ostatecznie piąte miejsce.

W 2017 roku Charlotte Perrelli po raz czwarty stanęła do walki o Eurowizję. Jednak tego startu również nie mogła zaliczyć do udanych. Ballada Mitt Liv nie spodobała się, a wokalistka zajęła ostatnie, siódme miejsce w swoim półfinale. Tym samym nie awansowała do następnego etapu.

Charlotte Perrelli i jej kariera po Eurowizji

W swojej karierze wielokrotnie nawiązywała współpracę z różnymi artystami ze świata muzyki m. in. z Kate Ryan, czy z Carolą. Zagrała Evę Peron w szwedzkiej wersji musicalu Evita w Operze Malmö. W rezultacie nagrała Don’t cry for me Argentina jako singiel. Wydała także własne perfumy i lśniący balsam o nazwie The Girl. Oprócz licznych koncertów i wystąpień telewizyjnych Charlotte zasiadła w jury szwedzkiej edycji Mam Talent!. W 2019 roku u boku Edvarda Af Sillena komentowała Konkurs Eurowizji 2019 roku. Tym samym pojawiła się w Izraelu równo 20 lat po zwycięstwie na Eurowizji. W grudniu 2019 roku telewizja holenderska zorganizowała koncert eurowizyjny, Songfestivalfeest z udziałem 22 zwycięzców konkursu. Wśród nich znalazła się Charlotte Perrelli, wykonując swoje piosenki – Hero oraz Take Me to Your Heaven.

Songfestivalfeest – czyli holenderski sposób na świętowanie zwycięstwa w Eurowizji

Duet z Daną International podczas finału Melodifestivalen 2019

W 2019 roku dwie zwyciężczynie konkursu z 1998 i 1999 roku Charlotte i Dana International nagrały wspólnie piosenkę Diva To Diva. Za kompozycję oczywiście odpowiadał nie kto inny jak Fredrik Kempe.

Życie prywatne Charlotte Perrelli

W latach 2003-2009 byłą żoną Nicoli Ingrosso, brata Emilio, który ożenił się z inną szwedzką wokalistką, Pernillą Wahlgren. Aktualnie Charlotte jest szczęśliwą mężatką Andreasa Jensena, z którym doczekała się syna. Wolny czas najchętniej spędzają w górach, uprawiając sporty zimowe.

instagram.com/laperrelli/

10 faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz:

  1. W 1999 roku została okrzyknięta najseksowniejszą Szwedką według magazynu Café.
  2. Z powodu konfliktu z publicznym nadawcą SVT wokalistka nie wystąpiła jako gość specjalny podczas finału Eurowizji w 2000 roku, co przez lata było tradycją imprezy.
  3. Charlotte jest ciotką Benjamina Ingrosso – reprezentanta Szwecji z 2018 roku.
  4.  Z całą pewnością jedynka (1) i piętnastka (15) to dwie ulubione liczby Charlotte. Z jedynki startowała w Melodifestivalen zarówno w 1999, jak i 2008 roku, który dwukrotnie wygrała. Na Eurowizji w tych samych latach wylosowano jej numer 15.
  5. Podczas konkursu Eurowizji w 2008 roku Charlotte dostała się do finału za sprawą europejskiego jury. Gdyby nie jurorzy, skończyłaby rywalizację na 12 miejscu w półfinale. Tym samym pozbawiła finału ubiegłoroczną reprezentantkę Macedonii Północnej – Tamarę Todevską, która wówczas wystąpiła w towarzystwie Vrčaka i Adriana.
  6. Charlotte pojawiała się w Melodifestivalen aż jedenastokrotnie: cztery razy jako uczestniczka (1999, 2008, 2012, 2017), raz jako prowadząca (2004) oraz sześć razy jako gość specjalny (2003, 2009, 2010, 2014, 2016, 2019). W 2016 roku również miała pojawić się podczas jednego z półfinałów jako współprowadząca w parze z Giną Dirawi, jednak z uwagi na jej kontrakt reklamowy nie mogła prowadzić show. Ostatecznie wystąpiła z Giną jako gość specjalny.
  7. Podczas Melodifestivalen 2012 wykonała tylko jedną zwrotkę szlagieru The Girl. Ze stresu zapomniała słów drugiej.
  8. W sierpniu 2008 roku wokalistka podpisała kontrakt z chińską wytwórnią płytową.
  9. W 2010 roku wydała swoją pierwszą książkę dotyczącą fitnessu – Kan du Kan.
  10. Na fali popularności piosenki Hero, artystka wystąpiła w Polsce podczas Sopot Hit Festiwal 2008. Wykonała swój hit jako szósta w kolejności i z wynikiem 4,02% głosów zajęła wysokie piąte miejsce na piętnastu uczestników. Imprezę wygrali Shaun Baker feat. MaLoY. Był to jak dotąd jedyny występ Charlotte Perrelli w naszym kraju.

Źródło: własne, wiwibloggs Foto: blogsvt