Dima Biłan to dotychczas jedyny zwycięzca Rosji w Konkursie Piosenki Eurowizji. Często jego zwycięstwo w 2008 roku nazywane jest najbardziej politycznym w pierwszym dziesięcioleciu XXI. Jak obecnie wygląda kariera dwukrotnego reprezentanta Rosji po Eurowizji?

Dima Nikołajewicz Biłan (ros. Дима Николаевич Билан) urodził się 24 grudnia 1981 nieopodal Kaukazu Północnego i obecnej granicy z Gruzją w republice Karaczajo-Czerkiesji w miasteczku Ust-Dżeguta. Chociaż przy narodzinach nadano mu imię Wiktor, to chłopiec od wczesnych lat informował wszystkich żeby nazywano go Dimą. Niedługo po narodzinach rodzice Dimy wraz z jego starszą siostrą przeprowadzili się do Tatarstanu, lecz po jakimś czasie wrócili na Kaukaz, tym razem do Kabardo-Bałkarii i zamieszkali w miasteczku Majskij. Tam Biłan rozpoczął swoje kształcenie i w 5 klasie zaczął uczęszczać do szkoły muzycznej. W niej zapisał się na lekcje gry na akordeonie. W międzyczasie rozpoczął swoją przygodę ze śpiewem.

Początki kariery

W wieku 17 lat w 1998 wziął udział w konkursie Młode Głosy Kaukazu (ros. Молодые голоса Кавказа), w którym został laureatem I-ego miejsca. W tym samym roku pojechał do stołecznej Moskwy i wziął udział w festiwalu Ciunga-Cianga (ros. Чунга-Чанга), gdzie mógł zaprezentować się szerszej publiczności.

Po dwóch latach od występu w Moskwie, przeprowadził się tam, by doskonalić swoje umiejętności wokalne. Etap szkoły średniej zakończył w szkole muzycznej im. sióstr Gniesinych, wybierając śpiew klasyczny jako swoją specjalność. W 2000 roku w wieku dziewiętnastu lat nagrał swoją pierwszą studyjną piosenkę, pt.: Jesień (ros. Осень). Już wtedy młodziutki Biłan trafił do rosyjskiego MTV.

W 2002 zadebiutował na międzynarodowej scenie. W łotewskiej Jurmale wziął udział w rosyjskim festiwalu piosenki popularnej Nowa fala (ros. Новая волна), gdzie zajął 4. miejsce z piosenką Bum (ros. Бум). Rok później w 2003 roku rozpoczął studia na Rosyjskim Uniwersytet Sztuki Teatralnej, który jest największą tego typu szkołą w Europie i jedną z największych na świecie. Co ciekawe naukę rozpoczął od razu od drugiego roku, pomijając pierwszy.

Po występie na Łotwie nagrał szereg piosenek, m. in.: Ja nocznoj chuligan (ros. Я ночной хулиган), Ty, tolko ty (ros. Ты, только ты) i Ja oszybsia, ja popał (ros. Я ошибся, я попал). Mając niespełna 16 lat wydał swój pierwszy w całości rosyjskojęzyczny album Ja nocznoj chuligan (ros. Я ночной хулиган).

W 2004 wydał kolejny album Na bieriegu nieba (ros. На берегу неба), który również zawierał utwory tylko w języku ojczystym Biłana. Widząc zainteresowanie Biłanem za granicą, wokalista zdecydował się na nagranie swoich pierwszych utworów anglojęzycznych, m. in. Take me with you.

Preselekcje do Eurowizji 2005

O tym, że Dima Biłan starał się zdobyć coraz większe grono wielbicieli świadczy fakt, że zgłosił swój utwór Not That Simple do pierwszych rosyjskich preselekcji organizowanych w XXI woku (dotychczas jedyne otwarte preselekcje w Rosji odbyły się w czasie debiutu Rosji na Eurowizji w 1994). W tych selekcjach Biłan zajął 2. miejsce ustępując jedynie zwyciężczyni Natalji Podolskiej (ros. Наталья Подольская). Rosyjska wersja preselekcyjnej piosenki Not That Simple: Ty dołżna riadom bytʹ (ros. Ты должна рядом быть) stała się ogromnym hitem w Rosji. Między innymi dlatego Biłana wybrano wtedy osobowością roku w rosyjskim show biznesie. Oprócz tego dostał swoje pierwsze nagrody za najlepszą piosenkę w popularnym rosyjskim konkursie Zołotoj grammofon (ros. Золотой граммофон).

Eurowizja 2006

O wyborze Biłana do Aten zdecydował Pierwyj Kanał. Artysta wykonał angielskojęzyczny utwór Never Let Me Go, dzięki któremu powtórzył sukces piosenkarki Alsou z 2000 roku. Przez półfinał przebrnął bez problemu, w finale zajął 2. miejsce, ustępując tylko Finlandii, która na to zwycięstwo czekała 45 lat. W finale Biłan zdobył 248 punktów, w tym aż 7 dwunastek w większości od sąsiadujących państw i Izraela. Eurowizyjny występ Biłana był jednym z najbardziej efektywnych i łatwych do zapamiętania występów. Uwagę większości widzów przykuły piękne baletnice, a w szczególności jedna, która wyłoniła się z otworu fortepianu obsypanego różami. Fenomenalny występ Biłan śpiewającego w jeansach i białej koszulce na ramiączkach z numerem 10 (takim samym jak pozycja startowa w finale Rosjanina) sprawił, że wielu fanów widziało go jako zwycięzcę. Jednakże jak wiemy taki scenariusz sprawdził się dopiero po dwóch latach.

W tym samym roku Biłan zdobył kolejną międzynarodową nagrodę tym razem za bycie najlepszym rosyjskim artystą w konkursie World Music Awards. Ten sukces powtórzył rok i dwa lata później. Po występie w Atenach wydał swój kolejny album pt.: Wriemia-rieka (ros. Время-река).

2007 – rok przerwy między występami na Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 przyniósł Biłanowi niebywałą popularność w Rosji. Dzięki niej wszedł do pierwszej trójki najbardziej popularnych i najdroższych ludzi w Rosji wg. czasopisma Forbes. Ponadto zdobył niezliczoną liczbę nagród, m. in. MTV Russia Music Awards czy Muz-TV za najlepszy utwór, bycie najlepszym rosyjskim wykonawcą czy najlepszy album w 2007 roku. Dodatkowo MTV Russia wyemitowało reality show pt:”Live z Biłanem”.

Historyczne zwycięstwo Rosji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2008

Tym razem Biłanowi udało się! Można by powiedzieć, że do trzech razy sztuka! Po preselekcjach 2005, występie na Eurowizji 2006 przyszedł czas na zwycięstwo w głównym konkursie. Po wygraniu krajowych eliminacji przyszedł czas na główny konkurs. W serbskim Belgradzie wykonał utwór „Believe”. W półfinale i finale artysta wystąpił jako przedostatni w kolejności. Choć w swoim półfinale zajął dopiero 3. miejsce, to w finale nie miał sobie równych i zwyciężył z przewagą 42 punktów nad drugą wówczas Ukrainą. Podobnie jak w 2006 roku Biłan dostał w finale 7 dwunastek od państw wchodzących w skład ZSRR, a także Izraela. O tym jak ważnym była wygrana w konkursie był fakt, że wraz z Dimą na scenie na sztucznym lodowisku wystąpił wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy w łyżwiarstwie figurowym Jewgienij Pluszczenko (ros. Евгений Плющенко) i światowej sławy węgierski skrzypek Edvin Marton.

Pomimo tego, że przed konkursem wymieniano Dimę jako potencjalnego zwycięzcę, to po wygranej spadła na Rosję fala krytyki. Mówiono, że artysta odniósł taki sukces tylko dzięki głosowaniu politycznemu. Wiele podobnych głosów spływało nie tylko z sąsiedniej Ukrainy, ale też np. z Wielkiej Brytanii. Wygrana Biłana pozostawiła niesmak wśród fanów i wielu obserwatorów, dlatego od 2009 roku zdecydowano na większy wpływ jurorów na końcowy rezultat i zmniejszenie roli głosowania widzów. Dzięki zwycięstwu Dimy, Rosja mogła zorganizować w Moskwie w 2009 najdroższą jak się później okazało Eurowizję w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Biłan po zwycięstwie w Eurowizji

Tuż po wygranej Biłan wydaje swoją czwartą płytę studyjną, pt.: Protiw Prawił (ros. Против правил), a także bierze udział w lokalnej wersji programu Gwiazdy tańczą na lodzie, w którym zajmuje drugie miejsce. Jego kariera nabiera jeszcze większego rozpędu. Na fali popularności artysta w przeddzień finału w Moskwie wydaje swój piąty album, pt.: Believe.

Moskwa stała się gospodarzem konkursu w 2009 roku dzięki wiktorii Biłana. Sam zwycięzca uświetnił finał swoim występem na otwarcie show. Wykonał swą zwycięską piosenkę Believe, lecz wielu fanów pamięta jego występ przez pryzmat wpadki. Otóż, gdy Biłan frunął nad publiką w arenie i chciał efektownie zrzucić marynarkę, ta zaplątała się w sznurki, do których był przypięty piosenkarz. Pomimo kilku prób samodzielnego ściągnięcia jej z pomocą przyszły mu tancerki, którym to w końcu udało się pokonać niesforną marynarkę.

Po majowym eurowizyjnym szaleństwie w stolicy Rosji, Biłan wszedł w skład licznego grona patronów Zimowych Igrzysk Olimpijskich, by móc jeszcze bardziej promować tę sportową imprezę, która odbyła się 5 lat później. Ponadto po raz piąty z rzędu zdobył nagrodę MTV Europe Music Awards za bycie najlepszym artystą na rosyjskim rynku muzycznym.

W 2010 roku Biłan nagrał swój kolejny hit Ja prosto ljublu tiebia (ros. Я просто люблю тебя) i po raz szósty z rzędu zdobywa nagrodę MTV Europe Music Awards. Jak widać na rosyjskim rynku muzycznym nie ma wówczas sobie równych.

Lata 2011-2012 i kolejne powiązania z Eurowizją

O tym, że Eurowizja przyciąga jak magnes i udowadnia, że jeśli chociaż raz się jej zasmakuje to potem coraz częściej i chętniej chce się na nią powracać. Oczywiście Dima Bian to potwierdza. Chociaż w 2011 roku nie wystąpił ani jako uczestnik głównego konkursu, ani lokalnych preselekcji to został wytypowany jako rosyjski podawacz punktów. W finale w Düsseldorfie podawał punkty jako pierwszy spośród wszystkich państw, przyznając najwyższą notę późniejszemu zwycięskiemu duetowi z Azerbejdżanu.

Biłan nie zdobył po raz siódmy z rzędu nagrody MTV, ale w tym czasie nie próżnował i nagrał swój następny hit: Marzyciele (ros. Мечтатели). Właśnie wtedy też ukazała się jego autobiografia, pt: Od chuligana do marzyciela (ros. От хулигана до мечтателя). Siódma i do tej pory ostatnia nagroda MTV trafiła ponownie do Dimy w 2012 roku. Co więcej artysta zdobył również nagrodę na najlepszego artystę w Europie, pokonując między innymi Loreen, Monikę Brodkę czy One Direction!

W międzyczasie w finale rosyjskich eliminacji do Eurowizji 2012 mogliśmy zobaczyć Dimę Bilana jako uczestnika w duecie z Juliją Wołkową (byłą członkinią duetu t.A.T.u.) w walce o bilet do azerskiego Baku z piosenką Back to Her Future. Ten popularny duet musiał uznać wyższość wesołych babć z Buranowa, o których więcej pisaliśmy TUTAJ. Była to ostatnia próba piosenkarza o wyjazd na Eurowizję w krajowych selekcjach. Co ciekawe przegrana w rosyjskim finale nie przeszkodziła Biłanowi wystąpić w Azerbejdżanie w czasie Eurowizji w roli gościa specjalnego.

Współczesna działalność

Chociaż Rosja od wielu lat decyduje się na wybór reprezentanta to w kuluarach często wymienia się Biłana jako potencjalnego kandydata do wyjazdu na Eurowizję. Pisaliśmy też o tym TUTAJ na początku roku. Po swoim występie w selekcjach w 2012 Biłan wydał jeszcze trzy albumy w latach nieparzystych 2013, 2015, 2017. Były to kolejno: Dotjanis, Nie Molczi i Jegoist (ros. Дотянис, Не Молчи, Егоист). Piosenka Trzymaj (ros. Держи) z jego ostatniego albumu ma łącznie ponad 157 milionów wyświetleń na YouTube i ponad 4 miliony na platformie Spotify. Jest to najchętniej odtwarzana piosenka Biłana w Internecie. Te liczby pokazują, że Biłan wciąż cieszy się popularnością w Rosji i nie tylko.

Pomimo upływu 12 lat od zwycięstwa chłopak z północnego Kaukazu wciąż uważany jest za gwiazdę, z którą swoje hity nagrywają inni popularni wokaliści, np. Siergiej Łazariew czy Darina. Jak widać na rosyjskiej scenie muzycznej osiągnął już praktycznie wszystko dlatego w latach 2012-2014, 2016-2017 był jurorem rosyjskiej wersji programu The voice i 2014-2017 w jego dziecięcej wersji, by dzielić się swoim doświadczeniem z początkującymi artystami.

10 faktów o Dimie Biłanie, o których prawdopodobnie nie wiesz

  1. Wiktor Biłan przyjął imię i późniejszy pseudonim artystyczny Dima po swoim ukochanym dziadku, który heroicznie walczył na froncie II Wojny Światowej i przez wiele lat był idolem młodego Biłana.
  2. W finale Eurowizji 2006 Biłan wraz z Rumunem Mihaiem Trăistariu zdobyli punkty od 35 państw na 37 możliwych. Swoich punktów Rosjanin nie otrzymał tylko od widzów ze Szwajcarii i jurorów z Monako. Zwycięska Finlandia zdobyła wówczas punkty od 34 państw.
  3. Przed Eurowizją 2008 Biłan zapowiadał, że będzie próbować swoich sił w Eurowizji do momentu aż w końcu wygra.
  4. Jedna ze szkół muzycznych w rodzinnym miasteczku Ust-Dżeguta po Eurowizji 2008 zyskała imię nowego patrona – Dimy Biłana.
  5. W 2009 roku wszedł do TOP 100 najładniejszych osób Moskwy według May Fashion.
  6. Dima Biłan został odznaczony przez kilka subiektów Federacji Rosyjskiej jako zasłużony artysta dla Kabardo-Bałkarii, Czeczenii i Inguszetii już na początku swojej kariery muzycznej. Dodatkowo w 2018 roku został uznany zasłużonym artystą całej Rosji za wybitne zasługi w rozwoju rodzimej kultury i sztuki, a także wieloletnią owocną działalność muzyczną.
  7. Biłan w 2017 roku wystąpił na okupowanym Krymie czym pokazał, że uznaje aneksję tego półwyspu przez Rosję.
  8. W 2012 i 2018 roku otwarcie wspierał obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w czasie kampanii prezydenckiej.
  9. Dochód Biłana na 2017 wg magazynu Forbes wynosił 6 mln dolarów, co daje mu 5. miejsce wśród rosyjskich celebrytów.
  10. Oprócz kariery muzycznej, Biłan sporadycznie występuje w filmach.

Źródło: newiz.ru, eurovision.tv, kp.ru, dni.ru, bilandima.ru

1 KOMENTARZ