Duncan Laurence po zwycięstwie w Tel Awiwie, fot. EBU
Duncan Laurence po zwycięstwie w Tel Awiwie, fot. EBU

Duncan Laurence z pewnością trafi do księgi eurowizyjnych rekordów. Jest on najdłużej panującym zwycięzcą w historii konkursu. Na swojego następcę musi zaczekać do maja 2021 roku. Jak potoczyły się losy Holendra po zwycięstwie w Tel Awiwie?

Duncan de Moor, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko Duncana Laurence’a, urodził się w 1994 roku w Spijkenisse. Swoje pierwsze utwory komponował już w wieku 13 lat. Był to jego sposób na ucieczkę od prześladowań, jakie towarzyszyły mu na co dzień w szkole.

Duncan Laurence: początki kariery

W wieku 17 lat Duncan Laurence dołączył do Kunstbende – organizacji, która odkrywa, rozwija i prezentuje uzdolnioną młodzież. W 2012 roku wygrał lokalny pokaz talentów Brielle’s Talent. Dzięki temu zwycięstwu mógł przez jeden dzień pracować w studio z producentem muzycznym Emanuelem Platino. Muzyczną karierę rozpoczął w Rock Academy w Tilburgu, gdzie grał w wielu szkolnych zespołach. Od 2013 współtworzył własną kapelę The Slick, z którą pojawił się m.in. na festiwalu muzycznym Eurosonic Noorderslag. Brał udział w licznych warsztatach wokalnych, m.in. w Sztokholmie i Londynie.

W 2014 roku otrzymał zaproszenie do udziału w castingu w piątej edycji talent show The Voice of Holland. W przesłuchaniach w ciemno wykonał utwór Sing autorstwa Eda Sheerana. Dołączył do drużyny Ilse DeLange (Holandia 2014) i dotarł aż do półfinału zmagań. W 2017 roku ukończył Akademię Rockową i jako autor tekstów związał się z Sony/ATV Music Publishing.

Duncan Laurence: droga na szczyt

W styczniu 2019 roku został ogłoszony reprezentantem Holandii w 64 Konkursie Piosenki Eurowizji. Na scenie w Tel Awiwie wykonał swoją autorską kompozycją Arcade, która zdobyła łącznie 498 punktów (3. miejsce u jury, 2. miejsce u widzów) i dała piąte zwycięstwo Holandii w konkursie. Arcade dzień po zwycięstwie zostało odtworzone w holenderskim serwisie Spotify ponad 1,24 mln razy i tym samym pobiło rekord platformy. Zwycięski singiel notowany był w 25 krajach w całej Europie.

Duncan Laurence: kariera po zwycięstwie w Tel Awiwie

W czerwcu 2019 roku Duncan Laurence dołączył na specjalne zaproszenie organizatorów do lineupu holenderskiego festiwalu muzycznego Pinkpop 2019. Jesienią tego samego roku wyruszył w trasę koncertową po Europie. Pojawił się m.in. w Polsce, gdzie oprócz koncertu klubowego, wystąpił również w lokalnej edycji programu The Voice. W październiku światło dzienne ujrzał jego drugi singiel Love Don’t Hate It, który dotarł do szóstego miejsca listy sprzedaży w Holandii oraz trzeciego w Belgii.

W maju 2020 roku premierę miała jego EP-ka Worlds On Fire, która oprócz wcześniejszych singli zawiera trzy nowe utwory. Obecnie pracuje nad debiutanckim albumem, który najprawdopodobniej swoją premierę będzie miał jeszcze w tym roku. Duncan Laurence pozostaje najdłużej panującym zwycięzcą w historii Eurowizji. Na swojego następcę musi zaczekać przynajmniej do maja 2021 roku.

10 faktów, o których najprawdopodobniej nie wiesz:

  1. Prawdziwie nazwisko Duncana to de Moor. Laurence to drugie imię jego matki, z którą łączy go szczególnie silna więź.
  2. W dzieciństwie był prześladowany przez rówieśników ze względu na swoją nadwagę.
  3. W The Voice of Holland jego mentorką była Ilse DeLange, która reprezentowała Holandię podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.
  4. To właśnie Ilse DeLange, gdy pierwszy raz usłyszała Arcade zaproponowała, aby utwór ten przedstawić holenderskiemu nadawcy.
  5. W holenderskich mediach było o nim głośno jeszcze zanim ogłoszono go jako reprezentanta kraju. Wszystko za sprawą jego coming outu jako osoba biseksualna.
  6. Arcade opowiada historię nieszczęśliwej miłości jego przyjaciółki, która niestety odeszła w młodym wieku.
  7. Duncan dodał do tej historii swoją perspektywę – doświadczenia związane z życiem w małej miejscowości, a następnie przeprowadzką do dużego miasta i studiowaniem muzyki.
  8. Muzyk w momencie narodzin doznał chwilowego niedotlenienia, czego skutkiem jest lekki niedowład prawej ręki.
  9. W związku z odwołaniem Eurowizji 2020 wokalista pozostaje najdłużej panującym zwycięzcą konkursu w historii.
  10. W czasach nauki w Akademii Rockowej w Tilburgu współtworzył zespół The Slick.

źródło: wikipedia, instagram, inf. własne, eurovision.tv, viva.pl