Helena Paparizou
Helena Paparizou, zwyciężczyni Eurowizji 2005, fot. esctoday.com

15 lat temu przyniosła jedyne jak dotąd zwycięstwo Grecji w Eurowizji. Po latach nadal jest jedną z najpopularniejszych artystek w kraju. Co Eurowizja zmieniła w życiu Greczynki ze Szwecji?

Elena Paparizou urodziła się 31 stycznia 1982 roku w Borås, w południowo-zachodniej Szwecji. W dzieciństwie mieszkała jednak w Grecji, po powrocie do Szwecji uczęszczała do greckiej szkoły. W 1999 roku wraz z przyjacielem, Nikosem Panagiotidisem, założyła zespół Antique. Ich debiutancki singiel, Opa Opa, stał się hitem w Europie i jednocześnie pierwszą w historii piosenką po grecku, która znalazła się w czołowej piątce najlepszych piosenek w Szwecji. W 2001 roku reprezentowali Grecję na Eurowizji w Kopenhadze. Ich piosenka, (I Would) Die For You, zajęła 3. miejsce, co było najlepszym wynikiem kraju w historii eurowizyjnych startów. W 2003 roku artyści ogłosili zakończenie współpracy w ramach zespołu.

Helena Paparizou: Eurowizja 2005

Jej debiut solowy – utwór Anapandites Kliseis z 2003 roku – szybko pokrył się złotem. Rok później wydała debiutancki album Protereotita i na stałe się przeniosła do Grecji. Rosnąca popularność młodej piosenkarki sprawiła, że grecki nadawca ERT wybrał ją wewnętrznie do reprezentowania Grecji w Eurowizji 2005. Podczas finału narodowego zarówno jurorzy, jak i publiczność zdecydowała, że to piosenka My Number One jest najlepsza. Wtedy też postanowiono, że na rynkach zagranicznych będzie używać imienia Helena. W Kijowie zdobyła 230 punktów, co wystarczyło do zwycięstwa. Zdobyła 10 dwunastek – z Polski zaś powędrował do niej zaledwie jeden punkt.

W jednej chwili stała się najpopularniejszą artystką w Grecji. Eurowizyjna piosenka szybko pokryła się platyną. Jej kolejny hit, Mambo, przez 10 tygodni był numerem 1 greckich list przebojów, bijąc popularność nawet My Number One. Wykonała go też w ramach interval actu podczas Eurowizji 2006.

Helena Paparizou: Dalsze sukcesy

Kolejne albumy artystki – Iparhi LogosVrisko To Logo Na Zo oraz Giro Apo T’Oneiro – pokazały jej bardzo dużą różnorodność muzyczną. Pojawiły się na nich bowiem, poza typowym dla wokalistki popem, także utwory rockowe, reprezentujące muzykę klubową czy tradycyjną muzykę grecką (rebetiko). Przyniosły jej one wiele nagród, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych, m.in. MTV Europe Award. W 2011 roku wydała składankę Greatest Hits & More, a w kolejnym roku wystąpiła jako interval act podczas finału szwedzkich selekcji Melodifestivalen.

Występ ten doprowadził do rozważań czy Elena będzie się starać o reprezentowanie Szwecji na Eurowizji. Zanim jednak do tego faktycznie doszło, wzięła udział w szwedzkiej edycji programu Let’s Dance, w której jednak zajęła odległe, 9. miejsce. W 2014 roku wzięła udział w Melodifestivalen, w którym zajęła 4. miejsce. Rok później przekazywała greckie punkty podczas wiedeńskiej Eurowizji i zaskoczyła wielu fanów. Pomimo udziału Cypru w finale, Elena przekazała dwunastkę… Włochom. W ostatnich latach wydała 2 kolejne albumy, występowała w greckiej wersji musicalu Nine, a od 4 lat jest trenerem wokalnym w The Voice of Greece.

Helena Paparizou: 6 faktów, o których możecie nie wiedzieć!

  1. Jest astmatyczką – do dziś podczas koncertów ma ze sobą inhalator.
  2. W 2015 roku wydała piosenkę Otan Aggeli Klene, w której tekście pada 11 tytułów jej największych greckojęzycznych hitów.
  3. Dwa lata temu była brana pod uwagę do reprezentowania Cypru na Eurowizji – nagrała nawet swoją wersję Fuego!
  4. Od pięciu lat jest żoną inżyniera Andreasa Kapsalisa – zaczęli się spotykać w 2012 roku.
  5. 28 października 1998 roku wielu jej przyjaciół zginęło w pożarze dyskoteki w Göteborgu – Elena również miała być na tej imprezie, jednak mama jej zabroniła wychodzić z domu.
  6. W 2018 roku nagrała z Serhatem (San Marino 2016 i 2019) utwór Total Disguise, który zdobył pierwsze miejsce greckich list przebojów.