Tropem Gwiazd Eurowizji: Jane Comerford

W kolejnej części cyklu Tropem Gwiazd Eurowizji przedstawiamy Jane Comerford. Artystkę, która reprezentowała Niemcy na Eurowizji 2006 z zespołem Texas Lightning. Jak przebiega kariera wokalistki po Eurowizji?

Jane Comerford urodziła się 1 stycznia 1959 roku w Newcastle w Australii. Comerford ukończyła państwową szkołę muzyczną w klasie fortepianu, skrzypiec i teorii muzyki. Co ciekawe, pobierała również lekcje śpiewu, baletu oraz uczyła się gry na ukulele w Wiedniu, Haburgu czy Amsterdamie. Od 1984 roku wykłada na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Hamburgu. Z Europą związała się na dłużej, m.in. grając Eponine w pierwszej niemieckojęzycznej wersji musicalu Les Misérables w Wiedniu. W 1998 roku Jane Comerford wydała swój debiutancki album Somebody Sent Me An Angel. Pięć lat później Jane pojawiła się w programie Fame Academy w stacji RTL II jako trenerka wokalna.

Jane Comerford & Texas Lightning w barwach Niemiec

Zespół Texas Lightning założył Jon Flemming Olsen w 1996 roku. W skład zespołu wchodzą Malte Pittner (wokal, gitara), Olli Dittrich (wokal, perkusja), Markus Schmidt (gitara elektryczna, banjo) oraz Uwe Frenzel (kontrabas). W 2005 roku do grupy dołączyła Jane Comerford. Po wydaniu pierwszego singla Like a Virgin i pierwszego albumu Meanwhile Back at the Ranch… zespół Texas Lightning wygrał niemieckie preselekcje do Eurowizji 2006, pokonując m.in. Thomasa Andersa i Vicky Leandros.

No No Never napisała sama Jane Comerford. Z powstawaniem utworu wiąże się niestety smutna historia. Kiedy komponowała, otrzymała telefon od swojej siostry, że jej szwagier zmarł, a siostrzenica straciła ojca. Tragiczne rodzinne wydarzenia przełożyły się bezpośrednio na twórczość. No No Never jest utworem dedykowanym siostrzenicy Jane. Artystka chciała tym samym dać jej nadzieję i pewność siebie.

Jane Comeford z zespołu Texas Lightning (Eurowizja 2006, Niemcy) na scenie w Atenach. / fot. YouTube.com

Texas Lightning na Eurowizji 2006

Singiel No No Never osiągnął wielki sukces sprzedażowy na niemieckojęzycznych listach przebojów, gdzie był obecny aż przez 38 tygodni. To czyni No No Never drugą najbardziej popularną piosenką z Eurowizji w Niemczech od 1959 roku. Jednak sukces na listach przebojów nie znalazł odzwierciedlenia w wynikach Eurowizji 2006. Podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach piosenka No No Never uzyskała 36 punktów, co zaowocowało 14. miejscem w konkursie

Zdałam sobie sprawę, że wszyscy wokół mnie byli rozczarowani, ponieważ mieliśmy wielki hit w Niemczech. Na miejscu w Atenach zostaliśmy również bardzo dobrze przyjęci, a cała prasa międzynarodowa chciała z nami przeprowadzać wywiady. Naprawdę mieliśmy wrażenie, że poradzimy sobie dobrze, spodziewaliśmy się miejsca w pierwszej trójce. Po finale zauważyliśmy, jak wszyscy byli rozczarowani w Niemczech. Oczywiście odpowiedzialność spoczywa na moich barkach.

Jane Comerford w wywiadzie dla Eurovision.de

W ciągu kilku następnych lat po Eurowizji 2006 Jane występowała w różnych programach telewizyjnych w Niemczech. Nadal pracuje we własnym studiu nagraniowym, a także komponuje dla innych artystów i projektów. 

ESC Songcheck 2020: Jak Jane oceniła polski utwór Empires?

Jak pamiętamy, Alicja Szemplińska miała reprezentować Polskę na Eurowizji 2020 w Rotterdamie z utworem Empires. Jednak Eurowizja 2020 została odwołana z powodu pandemii koronowirusa. Mimo to niemiecki portal Eurovision.de zdecydował się na emisję programu ESC Songcheck 2020. Podczas transmisji ESC Songcheck widzowie i eksperci oceniali propozycje wybrane na Eurowizję. Niestety Alicja Szemplińska nie zebrała dobrych recenzji. Ekspertom eurowizyjnym nie spodobała się piosenka Empires, którą uznali za nudną i zbyt monotonną. Z drugiej strony Jane Comerford przyznała, że lubi Empires:

Empires” jest bardzo zbliżona do piosenek z cyklu filmów o Jamesie Bondzie. Widzę to w wykonaniu z dużą orkiestrą i w sposób bardzo dramatyczny.

Jane Comerford podczas ESC Songcheck 2020.

Po ESC Songcheck 2020 wielu niemieckich fanów Eurowizji ma nadzieję, że Jane Comerford weźmie również udział w ESC Songcheck 2021, oceniając jej recenzje piosenek jako profesjonalne.

Alicja Szemplińska zajęła dopiero 32. miejsce w ogólnym rankingu ESC Songcheck 2020 z dorobkiem 4,05 punkta. Prowadzący przyznali jej tylko po 3 punkty. Publiczność z kolei przyznała jej łączną notę 5,1 punkta. Ostatecznym zwycięzcą ESC Songcheck została propozycja z Islandii. Zespół Daði og Gagnamagnið zdobył 10,5 punkta. Drugie miejsce zajęła Litwa. Grupa The Roop osiągnęła łączny wynik – 9,55 punkta. Szwajcaria uplasowała się na najniższym stopniu podium.

Co nowego słychać u Jane?

W latach 2012 – 2017 Jane Comerford wzięła udział w trasie koncertowej wraz z czteroosobowym zespołem i programem scenicznym This Is Me. An Evening with Jane Comerford. W 2018 roku rozpoczęła swój nowy solowy program Filmreif! Hollywood, Pyjamas & andere Tragödien. Pod tym samym tytułem Jane wydała swój własny, niemieckojęzyczny album. Niedawno mogliśmy ją zobaczyć w programie BRISANT w stacji Das Erste. 

Źródła: janecomerford.de, Eurovision.de, Facebook, YouTube

Exit mobile version