Tropem gwiazd Eurowizji: Lena Meyer-Landrut

Reprezentująca Niemcy Lena, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku.

To jej postać Niemcy szczególnie uhonorują podczas alternatywnych programów emitowanych zamiast Eurowizji 2020. Dekadę temu w niemieckich barwach przyniosła złoto naszym sąsiadom zza Odry i muzycznie podbiła Europę – Lena!

Lena: od zera do reprezentantki Niemiec 

Lena Meyer-Landrut przyszła na świat 23 maja 1991 roku w Hanowerze i od drugiego roku życia wychowywała ją wyłącznie mama. Była jedynaczką, ale nie mogła narzekać na trudne warunki. Jej korzenie są bardzo ciekawe: pochodzący z Estonii dziadek Andreas wyszedł za węgierską szlachciankę i został dyplomatą, reprezentując władze RFN w Związku Radzieckim jako ambasador. Młoda Lena muzyką interesowała się od dziecka, choć oprócz gry na pianinie bardziej realizowała się w tańcu. Nigdy nie podjęła też żadnego w pełni profesjonalnego kursu grania na instrumentach lub wokalu.

Medialna kariera Leny rozpoczęła się niewinnie: od epizodycznych roli w niemieckim odpowiedniku serialu W11 – Wydział śledczy w 2009 roku. Wtedy też 18-latka odważyła się na kolejny krok w karierze i zgłosiła się do Unser Star für Oslo, niemieckich preselekcji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowała się do finałowej dwudziestki spośród 4,5 tysiąca kandydatów. W pierwszym odcinku show 2 lutego 2010 roku wykonała utwór My same z repertuaru Adele. Uznanie publiki było tak olbrzymie, że piosenka w swoim oryginale poszybowała wyżej w notowaniach. Kolejne występy – m.in. z piosenkami Kate Nash – również wzbudziły duże zainteresowanie.

Sympatyczna dziewczyna z Hanoweru doszła do ścisłego finału zmagań, który odbył się na miesiąc przed jej egzaminami. Tam zmierzyła się z Jennifer Braun; obie panie zaśpiewały dwie propozycje napisane pod kątem Eurowizji – Bee oraz Satellite, a także numer stworzony specjalnie dla nich: propozycja Leny nosiła tytuł Love me. Głosami telewidzów Lena została reprezentantką Niemiec z utworem Satellite autorstwa Julie Frost i Johna Gordona.

Lena: fenomen bicia rekordów

Popularność Leny w Niemczech rosła w wręcz zastraszającym tempie. Artystka nie musiała wygrać Eurowizji, by stać się rekordzistką we wkraczaniu na listy przebojów. 13 marca do sprzedaży trafiły trzy eurowizyjne utwory; wszystkie zawędrowały do pierwszej piątki krajowych notowań – żadnemu artyście wcześniej się to nie udało. Ponadto, na platformie iTunes piosenki zajęły trzy pierwsze miejsca, co także było rekordem. Satellite nie schodziło z pierwszych miejsc przez ponad miesiąc i nic nie zapowiadało przesytu utworem. Liczba sprzedanych kopii singla uczyniła utwór najszybciej sprzedającą się piosenką w historii Niemiec. Między zdanymi egzaminami a występem w finale Eurowizji Lena wydała debiutancki krążek My Cassette Player, który zdominował notowania w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Teledysk do eurowizyjnej piosenki nagrano z kolei już nocą po zwycięstwie w preselekcjach i opublikowano w ekspresowym tempie: po czterech dniach.

Like a satellite! Wygrana na Eurowizji 

Do Oslo Lena poleciała w statusie niemieckiej gwiazdy i jako klarowna faworytka do zwycięstwa. Wzbudzała ogromne zainteresowanie mediów, a Niemcy nie wyobrażali sobie innego scenariusza niż jej zwycięstwo. W finale Eurowizji wystąpiła jako 22. w kolejności i zdobyła 246 punktów, wygrywając konkurs. Przyniosła swoim rodakom pierwsze zwycięstwo po ich zjednoczeniu i drugie w historii, po 28 latach od zwycięstwa Nicole w 1982 roku. Zwycięstwo Leny śledziło na żywo około 15 milionów telewidzów, dając stacji ARD blisko 50% udziału na rynku. Na lotnisku z Hanowerze Lenę witało prawdopodobnie około 40 tysięcy fanów i sympatyków. Bezpośrednio po wygranej Leny spontanicznie ogłoszono, że Lena będzie broniła swojego tytułu za rok, a niemiecka telewizja potwierdziła 30 czerwca. Po raz pierwszy od 1958 roku zwyciężczyni Eurowizji wzięła w niej udział od razu po swojej wygranej.

Lena: obrona tytułu 

Preselekcje Unser Song für Deutschland podzielono na dwa półfinały i finał. Lena zaprezentowała w nich łącznie 12 utworów, a do ścisłej walki dotarły piosenki Push Forward i Taken by a stranger. Telewidzowie oddali 79% swoich głosów na drugi utwór, skomponowany m.in. przez Nicole Morier, współtwórczynię piosenek Britney Spears, Demi Lovato czy Seleny Gomez. Zainteresowanie udziałem Leny w Eurowizji ponownie było bardzo duże, choć piosenkarka nie była już tak dobrze typowana do sukcesu. W Düsseldorfie pojawiała się w roli gościa i uczestnika konkursu jednocześnie. Ostatecznie w finale zdobyła 107 punktów i uplasowała się na 10. miejscu.

Lena: dalej obecna na Eurowizji, rozwój kariery

Po eurowizyjnym szaleństwie lat 2010-11, 20-letnia Lena nie rozstała się na dobre z konkursem. W 2012 roku w Baku wystąpiła gościnnie ze zwycięskim Satellite i wspólnie z innymi zwycięzcami Eurowizji zaśpiewała legendarne Waterloo zespołu ABBA (Eurowizja 1974). Z kolei rok później była szefową niemieckiego jury i ogłosiła wyniki głosowania w Niemczech, myląc przy tym Norwegię z Danią.

W 2011 roku ukazał się album Good News, ale kariera Leny zakrawała też o twórczość dla dzieci. Pojawiła się w jednym z odcinków programu Sesamstraβe (pol. Ulica Sezamkowa), gdzie zaśpiewała tekst Bert, oh Bert do melodii Satellite. Zajęła się także dubbingiem, a na jesień 2012 roku zapowiedziała premierę kolejnego albumu Stardust, który dotarł na drugie miejsce notowań. Przyniosło to Lenie nominacje do nagród Echo 2013 w kategoriach Najlepsze Video Najlepsza Artystka. Wygrała w pierwszej z nich.

Lena: na stałe na rynku muzycznym

Ogromny sukces jeszcze przed, jak i w trakcie Konkursu Piosenki Eurowizji, zagwarantował Lenie stabilność na rynku muzycznym i ogromne możliwości współpracy. W latach 2013-2015 była jurorką w niemieckiej odsłonie programu The Voice Kidsa także pojawiała się w innych formatach telewizyjnych. Została ambasadorką marki L’Oréal. Na początku 2014 roku rozpoczęła prace nad czwartym albumem Crystal Sky, który ujrzał światło dzienne dopiero po roku. Po drodze Lena angażowała się dalej w programy dla dzieci oraz zagrała koncerty w głównych niemieckich miastach, zwiastujące nowy album. W marcu 2015 opublikowany został utwór Traffic Lightspierwszy z nowego krążka. Z kolei piosenka Wild & Free, będąca głównym motywem filmu Fack ju Göhte, dotarła do 8. miejsca notowań; był to najwyżej położony singiel Leny po Eurowizji.

Przerwa, nieudany album i wznowienie pracy

Po krótkiej przerwie w muzyce Lena zapowiedziała w swoich mediach społecznościowych wydanie kolejnego albumu, Gemini. W 2017 roku zaprezentowała piosenki Lost in you oraz If I wasn’t your daughter, którą odczytaną jako opis sytuacji rodzinnej wokalistki. Pod koniec roku artystka odwołała premierę nowego albumu, mówiąc, że nie jest zadowolona z efektów pracy. Szybko jednak rozpoczęła dalszy wysiłek i współpracę z zagranicznymi muzykami. Piąty album Only Love, L. zapowiedziany piosenką Don’t lie to me, ukazał się w kwietniu zeszłego roku i… w rankingu albumów również dotarł na 2. miejsce. W grudniu Lena wydała zmodyfikowaną wersję ostatniej płyty, zatytułowaną More Love Edition i zawierającą nowe piosenki: Better It takes two.

By upamiętnić zwycięstwo Leny w Konkursie Piosenki Eurowizji, 16 maja po transmisji programu Eurovision: Shine a Light, zastępującego odwołaną Eurowizję 2020, niemiecki nadawca wyemituje powtórkę Eurowizji 2010! Sukces Leny Niemcy będą świętować do około trzeciej w nocy!

10 faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz:

Exit mobile version