Loreen to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych zwyciężczyń Konkursu Piosenki Eurowizji w ostatnich latach. Jej zwycięstwo w 2012 roku dla wielu fanów i obserwatorów konkursu jest symbolicznym rozpoczęciem nowej, lepszej jakościowo ery we współczesnej historii Eurowizji. Jak potoczyła się kariera Szwedki po zwycięstwie w Baku?
Lorine Zineb Noka Talhaoui, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko Loreen, urodziła się w 1983 roku w Sztokholmie. Jej rodzicami są berberscy imigranci. Wychowana w muzułmańskiej rodzinie liberałów od początku swojej działalności artystycznej walczy o równe prawa dla wszystkich dyskryminowanych i uciśnionych.
5 piosenek, które wzniosły konkurs na wyższy poziom
Loreen: początki kariery
Loreen dała poznać się szwedzkiej publiczności w 2004 roku, kiedy zdecydowała się na udział w pierwszej edycji Idola. W programie odpadła dopiero w ósmym tygodniu zmagań i zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Następstwem udziału w talent show był wydany w 2005 roku w duecie z grupą Rob’n’Raz singiel The Snake. Wkrótce pojawiły się także pierwsze propozycje ze stacji telewizyjnych. Między innymi prowadziła program Lyssna na kanale TV400.
W 2011 roku wzięła udział w Melodifestivalen, czyli szwedzkim odpowiedniku preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Z utworem My Heart is Refusing Me, którego była współtwórcą, dotarła do etapu Andra Chansen. Tam musiała niestety uznać wyższość Sary Vergi i odpadła z konkursu. Mimo tego utwór szybko stał się hitem w Szwecji i dotarł do dziewiątego miejsca zestawień sprzedaży.
Loreen: droga na szczyt
Na fali małego sukcesu singla My Heart is Refusing Me Loreen zdecydowała się na ponowny start w Melodifestivalen w 2012 roku. Z utworem Euphoria autorstwa prawdziwych eurowizyjnych wyjadaczy Thomasa G:sona i Petera Boströma awansowała z pierwszego półfinału bezpośrednio do finału zmagań. W sztokholmskim Globen rozgromiła konkurencję, wygrywając zarówno głosowanie międzynarodowego jury, jak i widzów.
26 maja 2012 roku Loreen wygrała 57. Konkurs Piosenki Eurowizji w Baku, zdobywając 372 punkty od 40 z 42 startujących krajów. Jedynym państwem, który nie przyznał wtedy Szwedce punktów były Włochy. Zwycięski singiel pojawił się na listach sprzedaży w 31 krajach na całym świecie (w tym w Japonii i Australii). Stała się bohaterką narodową i szybko zyskała rozpoznawalność poza granicami kraju. Jesienią tego samego roku światło dzienne ujrzał jej debiutanckim album pt. Heal.
Loreen: kariera po zwycięstwie w Baku
Debiutancki krążek Heal dotarł na listy sprzedaży aż w trzynastu krajach, zaś w Szwecji pokrył się platyną (ponad 40 tys. sprzedanych egzemplarzy). Loreen promowała swój album podróżując po całej Europie. Pojawiła się również w Polsce, gdzie gościnnie wystąpiła w programie Must Be the Music. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2013 premierę miał jej kolejny singiel We Got the Power, z którym wzięła udział w Sopot Festival 2013. Rok później wyruszyła w kolejną trasę koncertową po Europie, podczas której odwiedziła pięć krajów.
W kolejnych latach jej kariera nieco przystopowała. Loreen wciąż obecna była w wielu programach telewizyjnych oraz na galach. Artystka w 2015 roku wydała aż trzy nowe single: Paper Light (Higher), I’m In it with You oraz Under ytan, które według zapewnień Szwedki miały zwiastować nowy album. Krążek ten nigdy nie ujrzał jednak światła dziennego, a na nową muzykę fani musieli czekać aż do 2017 roku. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną braku nowego materiału był konflikt na linii Loreen – wytwórnia, który dotyczył rozbieżności co do jego brzmienia.
W 2017 roku ku zaskoczeniu wszystkich sympatyków wokalistka wzięła ponowny udział w Melodifestivalen z utworem Statements. Loreen nie mogła jednak tego powrotu uznać za udany, gdyż z rywalizacji odpadła na etapie Andra Chansen. Późną jesienią tego samego roku ukazał się jej drugi album pt. Ride. Zaprezentował on zupełnie nowe wcielenie wokalistki, jednak nie odniósł już tak spektakularnego sukcesu jak Heal.
Aktualnie Loreen pracuje nad swoim trzecim studyjnym krążkiem, który najprawdopodobniej ukaże się jeszcze w tym roku i będzie nosić tytuł Atlas. Nazwa nowego albumu nawiązuje do łańcucha górskiego w północnej Afryce i symbolizować ma powrót do marokańskich korzeni artystki. Zwiastunem nowej muzyki są dwa nowe single Walk with Me z 2019 roku oraz Fiction Feels Good. Z tym ostatnim wystąpiła gościnnie podczas Melodifestivalen 2020, gdzie odebrała nominację do Galerii Sław konkursu.
Loreen: aktywistka na rzecz słabszych
Wokalistka została wychowana w muzułmańskiej rodzinie liberałów i od początku swojej działalności artystycznej walczy o równe prawa dla wszystkich dyskryminowanych. W 2012 roku była jedyną uczestniczką Eurowizji, która spotkała się lokalnymi aktywistami na rzecz praw człowieka. W udzielanych w czasie konkursu wywiadach wielokrotnie podkreślała, że w Azerbejdżanie łamane są podstawowe prawa. Swoją działalnością ściągnęła na siebie krytykę azerskich władz, którzy uważali, że Szwedka stara się upolitycznić konkurs.
W lipcu 2012 roku Loreen brała udział w Slavianskim Bazaarze na Białorusi. Spotkała się tam z żoną więźnia politycznego Alesia Bialackiego, przedstawicielami Viasny i niezależnymi dziennikarzami. Wyraziła wtedy swoje poparcie dla więźniów politycznych oraz podpisała się pod petycją o zakazie kary śmierci w tym kraju. W 2013 roku została ambasadorką szwedzkiego programu, który przewidywał m.in. budowę szkoły podstawowej w Kabulu. Za swój wkład została mianowana nową patronka World’s Children’s Prize oraz przyznano jej Kryształowy Glob. Rok później otrzymała to wyróżnienie ponownie.
źródło: eurovision.tv, wikipedia.org, loreenofficial.com, inf. własne