Natasha St-Pier; źródło: facebook.com

Choć była uznawana za ogromną faworytkę do wygrania Eurowizji, ostatecznie zajęła miejsce tuż za podium. Mimo to po konkursie jej kariera nabrała rozpędu, a osiągnięty rezultat pozostaje najlepszym w historii francuskich startów w XXI wieku. W dzisiejszej odsłonie Tropem Gwiazd Eurowizji przedstawiamy Natashę St-Pier.

Ponoć nic dwa razy się nie zdarza. W 1988 r. Szwajcaria wysłała na konkurs kanadyjską piosenkarkę, która posługiwała się językiem francuskim, lecz nie miała żadnych innych powiązań z tym państwem. Wybór ten jednak się opłacił i rok później Eurowizja zawędrowała do Lozanny. Ponad dekadę później na identyczne posunięcie zdecydowali się Francuzi. Na scenie w Kopenhadze z balladą Je n’ai que mon âme wystąpiła Kanadyjka Natasha St-Pier. Wszystkie przewidywania wskazywały, że Francja pewnie zmierza po szóste zwycięstwo. Głosy te nasiliły się po ogłoszeniu decyzji, że część utworu zostanie zaprezentowana w języku angielskim. Ostatecznie jednak nie udało się nawet wskoczyć na podium; 142 punkty pozwoliły zająć czwarte miejsce. Na szczęście brak zwycięstwa nie zahamował dobrze zapowiadającej się kariery młodej wokalistki i obecnie pozostaje ona jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy Eurowizji.

Droga na eurowizyjną scenę

Natasha Saint-Pierre przyszła na świat 10 lutego 1981 r. w małym mieście Bathurst na wschodnim wybrzeżu Kanady (prowincja Nowy Brunszwik) we włosko-akadiańskiej rodzinie. Wychowywała się jednak na wsi. W 1996 r. światło ujrzał jej debiutancki album zatytułowany Émergence, zaś w wieku siedemnastu lat otrzymała rolę Fleur-de-Lys w musicalu Notre-Dame de Paris. Tam miała okazję grać u boku między innymi Tiny Areny czy Garou.

WIELKA PIĄTKA – UHONOROWANIE SPONSORÓW CZY RAŻĄCA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ?

W 2001 r. France Télévisions wybrało piosenkarkę na reprezentantkę kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze z utworem Je n’ai que mon âme. Autorem muzyki oraz słów był Jill Kapler. Pod tym pseudonimem kryje się tak naprawdę Robert Goldman, który na swoim koncie miał już wcześniej współpracę z Céline Dion (Je sais pas) oraz Tiną Areną (Aller plus haut). Warto wspomnieć, że w 2015 r. współtworzył on także piosenkę N’oubliez pas, z którą Lisa Angell zajęła 25. miejsce w barwach Francji na Eurowizji w Wiedniu.

EUROWIZJA 2021: FRANCJA WRACA DO PRESELEKCJI

Je n’ai que mon âme odniosło dość spory sukces komercyjny we Francji oraz w Belgii, natomiast wydana miesiąc przed konkursem reedycja drugiej płyty zatytułowanej À chacun son histoire pokryła się we Francji złotem.

Największe przeboje

Jeszcze większy sukces komercyjny odniosła trzecia płyta artystki zatytułowana De l’amour le mieux. Za większość kompozycji na niej odpowiadał Pascal Obispo, który udzielił się również wokalnie w paru utworach. To jego głos możemy usłyszeć w największym hicie piosenkarki, a mianowicie Tu trouveras.

Następne dwie płyty (L’Instant d’après – 2003 r., Longueur d’ondes – 2006 r.) przynoszą kolejne przeboje, które pojawiają się również w polskich rozgłośniach radiowych (Tant que c’est toi, J’avais quelqu’un, Qu’y a-t-il entre nous?, Un Ange frappe à ma porte). Artystka nie rezygnuje ze sprawdzonych sposobów i do współpracy ponownie zaprasza muzyków odpowiedzialnych za jej trzeci album.

Ostatnia działalność

Pięć lat temu piosenkarka wzięła udział w koncercie Eurovision Song Contest’s Greatest Hits, podczas którego wykonała Je n’ai que mon âme, a na koniec zaśpiewała wraz z innymi zaproszonymi gośćmi Waterloo z repertuaru ABBY.

W 2017 r. zaskoczyła fanów nową płytą zatytułowaną L’alphabet des animaux. Wydawnictwo zostało skierowane do najmłodszych słuchaczy i jest zbiorem krótkich piosenek o zwierzętach zaprezentowanych w różnorodnej stylistyce. Rok później natomiast rozpoczęła wraz z grupą Glorious serię koncertów w miejscach kultu św. Teresy z Lisieux.

W zeszłym roku Natasha zdecydowała się wziąć udział w programie telewizyjnym Mask Singer, podczas którego uczestnicy w przebraniu wykonują znane utwory. Zajęła w nim piąte miejsce. Jednym z jurorów była Anggun (Francja w 2012 r. z utworem Echo (You and I)).

PREMIERY MUZYCZNE – MAJ 2020! POZNAJ NAJNOWSZĄ TWÓRCZOŚĆ EUROWIZYJNYCH GWIAZD

W ciągu ostatnich miesięcy artystka pilnie pracowała nad swoim najnowszym albumem zatytułowanym Croire. Jego premiera zaplanowana została na 14 sierpnia, jednakże już teraz można dokonać zakupu poprzez specjalne strony internetowe, o których Natasha informuje na swoim Instagramie. Jednym z utworów promujących wydawnictwo jest Mon Cœur Sera Ton Cœur. Piosenka opowiada o synu piosenkarki, który w 2016 r. przeszedł operację serca. Cała płyta ma być poświęcona motywowi matczynej miłości.

Natasha St-Pier: tego o niej nie wiesz!

  • W jednym z wywiadów przyznała, że gdyby nie była piosenkarką, zostałaby pielęgniarką, tak jak jej matka.
  • W 2013 r. nagrała płytę z aranżacjami wierszy św. Teresy z Lisieux. Na dwóch utworach wokalnie udziela się również inna reprezentantka Francji na Eurowizji – Anggun.
  • Była jurorem dwóch edycji The Voice Belgique. Jej podopiecznym był między innymi Axel Hirsoux.
  • Rok temu wydała płytę DVD, na której prowadzi zajęcia jogi dla początkujących.
  • W wolnym czasie lubi nurkować.

źródła: esctoday.com, fanofmusic.free.fr, femmeactuelle.fr, instagram.com, natasha-st-pier.com, lescharts.com, premiere.fr, ultratop.be, voici.fr