Jedna z najbardziej charakterystycznych postaci Bułgarskiej muzyki i świata Eurowizji – czyli Poli Genowa – to bohaterka kolejnego odcinka cyklu Tropem Gwiazd Eurowizji. Jak wyglądała jej droga na szczyt i co wydarzyło się od pamiętnego konkursu w 2016 roku w Sztokholmie?

Poli Genowa: początki i działalność telewizyjna

Poli urodziła się 10 lutego 1987 roku w Sofii (stolica Bułgarii). Chwilę po rozpoczęciu kariery w 1991 roku, dołączyła do dziecięcego zespołu Bon – Bon. Jako członkini zespołu, miała okazję prowadzić wiele programów telewizyjnych, występując u boku ważnych osobistości ze świata muzyki. Wystąpiła między innymi z Georgim Hristovem czy Neli Rangelową. Po wspólnym występie, zarówno Poli jak i Neli, otrzymały specjalną nagrodę Narodowej Bułgarskiej Telewizji. W 1997 roku wraz z zespołem Bon – Bon wygrała festiwal Slavianski Bazaar, który swego czasu był jednym najważniejszych festiwalu muzyki wschodnio – europejskiej. 4 lata później opuściła zespół, by skupić się na solowej karierze. W międzyczasie, jako członkini zespołu Melody, wzięła udział w preselekcjach do Eurowizji 2005, z piosenką Otkrij me sega (dotarła do finału selekcji). Rok później, w 2006 roku, zespoł ponownie spróbował swoich sił – tym razem z utworem Love That You Can’t See. Niestety, znów bez większego sukcesu.

Poli Genowa: pierwsze spotkanie z Eurowizją

Jak podkreśla często w wywiadach, od zawsze była fanką Konkursu Piosenki Eurowizji. Nic dziwnego, że po raz kolejny postanowiła spróbować swoich sił w bułgarskich preselekcjach, tym razem jako solistka. Wieloetapowe preselekcje trwały kilka tygodniu. W show wzięło udział ponad 50 artystów, jednakże tylko 12 dotarło do finału. W tym Poli Genowa z utworem One Liftime Is Not Enough. Ostatecznie zajęła 2. miejsce, przegrywając z faworytem fanów i jury – Krassimirem Avramovem (utwór Illusion).

Dwa lata później zdecydowała się spróbować raz jeszcze – tym razem z utworem Na Inat. Finał bułgarskich preselekcji obył się 23 lutego 2011 roku w Narodowym Pałacu w Sofii. Zwycięzca był wybierany poprzez głosy widzów, jak i członków Akademii – czyli jury. Poli otrzymała 12 punktów zarówno od telewidzów jak i szerokiego grona jury. Zdobyła bilet na Eurowizję 2011 i tym samym reprezentowała Bułgarię po raz pierwszy, podczas konkursu w Dusseldorfie.

Niestety, pomimo energetycznego występu i sympatii fanów konkursu, Bułgarii nie udało się po raz kolejny awansować do Wielkiego Finału. Genowa zakończyła swój udział zajmując 12. miejsce w 2. półfinale. Jury i widzowie z Cypru i Włoch, obdarzyli ją 10 punktami. W TOP 10 znalazła się również w Mołdawii, Danii, w Niemczech czy Francji.

Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji przyniósł jednak Poli większy rozgłos, oraz wiele ofert muzyczno – telewizyjnych. Od września 2011 zasiadła w jury bułgarskiego programu X – Factor, a w 2013 wydała swój pierwszy album – 1, 2, 3.

W tym samym roku użyczyła swojego głosu do bułgarskiego dubbingu filmu animowanego “Smerfy” odgrywając rolę Smerfetki. W 2013 przyjęła zaproszenie stacji TV7 i została członkinią jury programu Muzikalna akademia. Poza udziałami w popularnych programach telewizyjnych, Poli Genova nagrywała również utwory. Niektóre z nich tworzone były na potrzeby kampanii informacyjnych. Przykładowo: utwór Dve promował akcję przeciwdziałania rakowi, a piosenka Za nas powstała z okazji europejskiego tygodnia szczepień.

Pomimo porażki na Eurowizji, torowała sobie drogę do większej kariery i ponownego udziału.

Poli Genowa: Eurowizja razy dwa!

W 2015 roku eurowizyjną prasę obiegła wieść o Poli na Eurowizji. Jednakże w innym wydaniu – bułgarska telewizja zaproponowała wokalistce prowadzenie finału 13. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Finał odbył się 21 listopada 2015 roku w Sofii, a Poli olśniła widzów swoim talentem, zarówno muzycznym jak i konferansjerskim.

Wielu twierdziło, że jest to zapowiedź ponownego udziału artystki w eurowizyjnych zmaganiach. Nie było inaczej – 19 lutego 2016 roku została ogłoszona reprezentantką Bułgarii podczas Eurowizji w Sztokholmie. Piosenka If Love Was A Crime była efektem bułgarsko-szwedzkiej kooperacji. Autorami i producentami utworu byli Borislav Milanov,Sebastian Arman i Joacim Bo Persson. Utwór od razu stał się jednym z faworytów przedkonkursowych. Co ciekawe, kraj powracał do stawki po dwuletniej przerwie, i nikt z fanów nie spodziewał się utworu i prezentacji, na poziomie europejskim.

Poli Genowa stanęła na scenie podczas 2. półfinału konkursu. W chórkach towarzyszyli jej: Borislav Dimitrov. Caesar Sampson (reprezentant Austrii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2018), oraz członkowie tanecznej grupy LaTIDa. Występ zrobił wrażenie zarówno na widzach jak i jury, i Bułgaria, pierwszy raz od 2007 roku, zakwalifikowała się do Wielkiego Finału Eurowizji. Zaraz po występie półfinałowym, Genowa uplasowała się w TOP 5 bukmacherów, i była jedną z faworytek do wygrania całego konkursu, tuż obok Rosji czy Ukrainy. W sobotnim finale rozgrywanym 14 maja reprezentantka Bułgarii zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 307 punktów, w tym 127 punktów od jurorów (7. miejsce) i 180 punktów od telewidzów ( 5. miejsce). Był to najlepszy wynik Bułgarii od jej debiutu na Eurowizji.

Utwór If Love Was A Crime znalazł się na internetowych listach przebojów w 26 krajach, i zanotował 20 milionów wyświetleń na YouTubie oraz 7 milionów w serwisie Spotify (stan na dzień 7.05.2020)

Poli Genowa: w machinie poeurowizyjnej

Sukces podczas Eurowizji w Sztokholmie, zagwarantował Poli szereg sukcesów zarówno w rodzimej Bułgarii, jak i w całej Europie. Wraz ze swoim zespołem, koncertowała m.in w Arenie Armeec w Bułgarii czy podczas BG Radio Music Awards 2016, gdzie otrzymała specjalne wyróżnienie Ambasadora Bułgarii. Gościła również z koncertami w Londynie, Amsterdamie czy Atenach, podczas MAD Video Music Awards, gdzie partnerowała na scenie reprezentance Grecji 2017 – Demi. Wystąpiła również jako interval act podczas Konkursu Piosenki Dla Dzieci 2016. Wydała kilkanaście singli, między innymi utwory: Oshte, Tvoya czy Perfect Love. W 2017 roku zasiadła w fotelu jurorskim talent show The Voice of Bulgaria, gdzie pozostała przez dwa sezony. Równolegle z Eurowizją, brała udział w programie „Kato dve kapki voda” (Jak dwie krople wody) – czyli bułgarskiej wersji znanego w Polsce programu Twoja twarz brzmi znajomo.

W 2018 roku rozpoczęła pracę nad swoim najważniejszym projektem – czyli byciu mamą. Jednakże, zapowiedziała powrót na scenę eurowizyjną, w najbliższym czasie. Stanowczo te dwie wiadomości ucieszyły fanów Poli jak i Eurowizji. Artystka to dziś pozostaje jedną z najbardziej popularnych bułgarskich wokalistek, a If Love Was A Crime zasila playlisty niejednego fana.

https://www.instagram.com/p/B8eAT4_h4Fi/?igshid=1bqh8abpx65uh

10 faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz:

  • Ukończyła szkołę muzyczną w klasie … klarnetu.
  • Studiowała w Akademii Teatru i Filmu w Sofii.
  • Utwór reprezentujący Maltę 2020 – All Of My Love, był jej drugą opcją podczas wyboru piosenki na Eurowizję 2016.
  • Zajmuje sie dubbingiem – wzięła udział w bajce Zootopia, gdzie wcieliła się w jedną w postaci, w bułgarskiej wersji językowej.
  • Posiada korzenie greckie i włoskie.
  • W 2019 roku urodziła synka, Daniela.
  • W 2020 roku była częścią międzynarodowego Jury podczas finlandzkich preselekcji UMK.
  • Była ambasadorką marki Pampers.
  • Pojawiła się na prawie wszystkich możliwych eurowizyjnych imprezach – najczęściej w Holandii.
  • Mieszkała w Holandii przez kilka miesięcy, będąc w związku z obywatelem tego kraju.

źródło: wikipedia.bg, instagram, eurovision.tv