Sertab Erener, jedna z najpopularniejszych tureckich artystek, kompozytorka i autorka tekstów, wciąż zachwyca swoim talentem. W tym roku ukazał się długo oczekiwany krążek piosenkarki. Album okazał się prawdziwą ucztą dla fanów trzydziestoletniej kariery muzycznej zwyciężczyni Eurowizji 2003.
W kolejnej odsłonie cyklu Tropem Gwiazd Eurowizji odsłaniamy trochę informacji z jej życia. Prezentujemy również najnowszą płytę piosenkarki, na której można znaleźć kilka ukrytych hitów.
Sertab Erener: początek kariery
Sertab Erener urodziła się 4 grudnia 1964 roku w Stambule. Jej ojciec pochodzi z Diyarbakıru, a rodzina jej matki w ucieczce przed wojną w Jugosławii osiedliła się w Ayvalık w Balıkesir. Później małżeństwo Erener zamieszkało w Stambule, gdzie Sertab rozwijała swoje muzyczne zdolności w Municipal Conservatory. Po sześciu latach edukacji muzycznej jako młoda wokalistka rozpoczęła profesjonalną karierę muzyczną. W 1989 roku pierwszy raz wzięła udział w tureckich eliminacjach do Eurowizji. Z piosenką Hasret zajęła trzecie miejsce w finale selekcji. Rok później ponownie wystąpiła w finale, a jej utwór Sen Benimlesin zajął szóste miejsce w ostatecznej klasyfikacji.
Jednak sławę w swoim kraju zyskała wraz z wydaniem, przy wsparciu Sezen Aksu, swojego debiutanckiego albumu Sakil Ol w 1992 roku. Królowa tureckiego popu była producentką płyty i stała się mentorką młodej gwiazdy. Krążek Sakin Ol odniósł ogromny sukces jako najlepiej sprzedający się album roku. Wymarzone osiągnięcie dało szansę na nagranie kolejnych albumów w 1994 roku Lâ’l, w 1996 roku Sertab Gibi i w 1999 roku czwartego albumu zatytułowanego po prostu Sertab. Płyta zajęła pierwsze miejsce na listach przebojów oraz w krótkim czasie pokryła się platyną.
Sertab Erener: międzynarodowa kariera
Pasmo sukcesów otworzyło Sertab drogę do międzynarodowej kariery. Wystąpiła m.in. w duecie z Ricky Martinem w piosence Private Emotion, a w 2000 roku ukazał się singiel Aşk z grecką artystką Mando. Pod koniec 2002 roku wybrano ją do reprezentowania Turcji podczas Eurowizji w maju 2003 roku. Everyway That I Can był pierwszym w historii tureckim zgłoszeniem śpiewanym w całości w języku angielskim. 24 maja w Rydze Sertab Erener wywalczyła pierwsze i jedyne zwycięstwo dla Turcji z wynikiem 167 punktów.
Everyway That I Can stał się hitem numer jeden w Turcji, Szwecji i Grecji. Singiel także znalazł się w pierwszej dziesiątce hitów w Hiszpanii, Belgii, Holandii i Austrii. Zawitał także na listach przebojów w Niemczech, Szwajcarii, Irlandii i na Węgrzech, a nawet w Wielkiej Brytanii. Kolejny singiel Here I Am znalazł się również w zestawieniach muzycznych w wielu krajach. Następne albumy, zarówno po turecku, jak i po angielsku, zdobywały uznanie wśród słuchaczy. Wraz z Demirem Demirkanem założyła zespół o nazwie Painted On Water, który wydał album także w USA.
Sertab Erener: wciąż żywa
54-letnia dziś Sertab Erener 12 czerwca wydała swój trzynasty album zatytułowany Ben Yaşarım (co oznacza Żyję). Na ostatnie wydanie składają się zupełnie nowe utwory po około czterech latach od wydania Kırık Kalpler Albümü. Mówiąc dokładniej, płyta zawiera czternaście kompozycji, wszystkie w języku tureckim. W sporej części za kompozycje odpowiadają sama artystka oraz jej mąż Emre Kula. Wśród niespodzianek znajdziemy singiel Kız Leyla, napisany przez Sezen Aksu. Natomiast tekst piosenki Anca Gidersin napisał Can Bonomo, reprezentant Turcji na Eurowizji 2012. Dwa tygodnie temu ukazał się teledysk do kawałka Kafani Yorma.
Piosenkarka opowiedziała także o swoim albumie i procesie jego powstawania w niedawnej audycji na Instagramie. Sertab uważa album za bardzo osobisty i szczerze wyznała, że walczyła, aby ta płyta w ogóle się ukazała. Ile słów, tyle emocji zgromadziłam w sobie – powiedziała artystka.
Sertab Erener: pandemia, a trasa koncertowa
Piosenkarka w lipcu wyruszyła w trasę koncertową po basenie Morza Egejskiego, dając wspaniałe występy promujące nową płytę w Bodrum, Kuşadası, Çeşme i Marmaris. 18 sierpnia zainaugurowała cykl dwunastodniowych koncertów Istanbul Harbiye Open Air organizowanym przez Kerkisolfej.
Ponad dwugodzinne występy Sertab odbywały się na otwartej przestrzeni z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią. Dla przykładu koncert w Bodrum odbył się w starożytnym amfiteatrze. Przede wszystkim dużą wagę przywiązywano do zasad odległości. W historycznym teatrze mieści się obecnie ponad 3000 osób, ale tym razem wpuszczono tylko 500 widzów. Dodatkowo bilety były dostępne tylko online. Pomimo ograniczeń Erener była szczęśliwa, że mogła w końcu występować i podzielić się swoją nową muzyką na żywo.
Artystka wciąż mimo wieku aktywnie pojawia się na scenie i daje niezapomniane koncerty. W jednej z ostatnich wypowiedzi, odpowiadając na pytania fanów, jaki był jej najbardziej emocjonalny moment na scenie, piosenkarka wyznała, że jej najtrudniejszym był czas, gdy pół godziny przed wyjściem na scenę dostała informację o śmierci swojego ojca, a później musiała stanąć przed publicznością i dać koncert.
Źródło: hurriyet.com.tr, powerapp.com.tr, eurovision.tv, sabah.com.tr, escxtra.com, egetelgraf.com, sozcu.com.tr