Tropem Gwiazd Eurowizji: Siergiej Łazariew

Siergiej Łazariew, fot. Daniil VelichkoVELICHKO

Siergiej Łazariew, fot. Daniil Velichko

Siergiej Łazariew to ostatni reprezentant Rosji, który na Eurowizji mógł zaprezentować się szerszej publice. Uwielbiany przez Rosjan, szanowany za granicą. Jak wyglądała kariera Siergieja do momentu występu na Eurowizji? Czy Łazariew myśli o ponownym udziale w konkursie?

Siergiej Wiaczesławowicz Łazariew (ros. Сергей Вячеславович Лазарев) urodził się 1 kwietnia 1983 roku w Moskwie. W barwach Rosji na Eurowizji dotychczas wystąpił dwukrotnie, po raz pierwszy w 2016, a następnie w 2019 roku. W obu przypadkach zajął najniższe miejsce na podium. Jednak życie Siergieja Łazariewa nie zawsze było usłane różami i już od najmłodszych lat musiał mierzyć się z pewnymi trudnościami.

Trudne dzieciństwo Siergieja Łazariewa

Od czwartego roku życia Siergiej Łazariew wraz ze swoim bratem Pawłem był wychowywany tylko przez matkę Walentinę. Jednakże ani Siergiej, ani Paweł nie byli pierworodnymi synami. Najstarsza siostra braci zmarła przy porodzie. O tym, że Walentina Łazariew wychowywała synów w pojedynkę świadczy fakt, że złożyła pozew o rozwód, który zakończył związek biologicznych rodziców Siergieja i Pawła. Ojciec Łazariewa nie płacił na synów alimentów – tak wynika z relacji ich matki Walentiny. Sama zgodziła się na niepłacenie przez byłego męża alimentów pod warunkiem tego, że nie będzie sobie rościł praw do ich wspólnego mieszkania, które po rozwodzie zostało w rękach matki małoletnich Łazariewów. Pomimo problemów finansowych w rodzinie Łazariewych, Walentina posyłała synów na zajęcia dodatkowe.

Początkowo Siergiej zajmował się gimnastyką sportową. Jednakże od dziewiątego roku życia poświęcał się już tylko śpiewowi. Wraz z bratem Pawłem śpiewał w słynnym moskiewskim kolektywie muzycznym im. W. S. Łoktiewa. Tam młody Sierioża został zauważony i dostał propozycję gry w jednym ze stołecznych teatrów. Stamtąd trafił do zespołu innego teatru dziecięcego Nieposiedy (ros. Непоседы), który swą siedzibę miał również w Moskwie. Dzięki tym występom Łazariew występował w wielu programach telewizyjnych i miał okazję brać udział w popularnych rosyjskich dziecięcych festiwalach teatralnych.

W 1999 roku Siergiej Łazariew został studentem Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego (ros. MXAT), gdzie studiował aktorstwo. Kierunek pomyślnie ukończył w 2003 roku.

Początki kariery aktorskiej i wokalnej

W 2000 roku Siergiej Łazariew został zaproszony do udziału w projekcie angielskiego producenta muzycznego Simona Napier-Bella. Łazariew wraz z Władem Topałowem (ros. Влад Топалов) pod kierownictwem Simona utworzyli duet muzyczny Smash!! Artysta zgodził się na udział, ufając profesjonalizmowi Napier-Bella, który wcześniej miał okazję współpracować z grupą Wham! znaną m.in. z hitu Last Christmas. Po dwóch latach duet wygrał 1. Konkurs Nowej Fali w łotewskiej Jurmale. Co ciekawe, 750 tysięcy widzów oglądało ich sukces na żywo w rosyjskiej telewizji, podczas, gdy finał Eurowizji 2002 oglądało w Rosji niespełna pół miliona widzów. W trakcie łotewskiego festiwalu Łazariew miał okazję spotkać również inną wschodzącą gwiazdę rosyjskiej sceny muzycznej Dimę Biłana, który musiał uznać wyższość duetu Smash!!

Mniej więcej w tym samym czasie Łazariewowi powierzono główną rolę męską w spektaklu Romeo i Julia w moskiewskim teatrze im. Puszkina. Od tego czasu Siergiej łączy ze sobą swoje dwie życiowe pasje: aktorstwo i śpiew.

W 2003 duet Smash!! wydał swoją debiutancką płytę Freeway, zawierającą w większości anglojęzyczne utwory. Płyta okazała się wielkim sukcesem! Zyskała status złotej za sprzedaż w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Utwory grupy Smash!! utrzymywały się w czołówkach list przebojów MTV nie tylko w Rosji, lecz także w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Rok później duet wydaje swoją drugą i zarazem ostatnią płytę 2nite. Stało się tak, gdy Siegiej Łazariew w grudniu 2004 roku zdecydował się na rozpoczęcie solowej kariery muzycznej.

Kariera solowa kołem napędowym popularności Łazariewa

Od momentu rozpoczęcia kariery w pojedynkę Siergiej Łazariew wydał łącznie siedem albumów. Od początku Siergiej śpiewał więcej anglojęzycznych piosenek, gdyż za docelowe rynki uważał te w Europie i USA. Pierwsza solowa płyta Siergieja Don’t Be Fake została nagrana w Londynie pod okiem Briana Rawlinga, który wcześniej współpracował m. in. z Britney Spears, Enrique Iglesiasem czy Céline Dion. Jednakże do rosyjskich rozgłośni radiowych z tego albumu trafiła przetłumaczona później na język rosyjski piosenka Nawet jeśli ty odejdziesz (ros. Даже если ты уйдёшь).

Druga płyta wydana rok później była kontynuacją tej pierwszej. Tylko jeden utwór po rosyjsku, reszta po angielsku. Styl Łazariewa i jego utwory zaczęły być coraz bardziej doceniane na rodzimym rynku muzycznym. Świadczyć o tym mogą liczne nagrody, m.in. Mężczyzna Roku 2008, Złoty Gramofon, nagrody programu Muz-TV, RU.TV, MTV Russia Music Awards i wiele innych.

Siergiej Łazariew i pierwsza eurowizyjna próba

O tym, że Siergieja z Eurowizją od dawna wiele łączyło świadczy fakt, że już w 2008 wystąpił w rosyjskich preselekcjach do Eurowizji z utworem Flyer. Zajął wówczas czwarte miejsce i tym razem to on musiał uznać wyższość swojego kolegi po fachu Dimy Biłana. Biłan nie tylko zwyciężył krajowy finał, lecz potem także i cały konkurs w Belgradzie! Warto podkreślić, że to był jedyny udział Siergieja Łazariewa w rosyjskich otwartych selekcjach do Eurowizji. Jak się potem okazało, Siergiej Łazariew zdobył zaufanie rosyjskiego nadawcy publicznego i dwukrotnie dostał możliwość reprezentowania Rosji na Eurowizji.

Między preselekcjami a Eurowizją 2016

Pozycja Łazariewa na rosyjskim rynku muzycznym stawała się coraz bardziej ugruntowana. W 2008 roku nagrał hit Lazerboy z rosyjskim raperem Timati. Dwa lata później wydał utwór When You Tell Me That You Love Me z laureatką drugiego miejsca z Eurowizji 2008, Ukrainką, Ani Lorak. Większość tworzonych przez Siergieja utworów była anglojęzyczna i zachowana w stylu muzyki pop. Jednak po raz pierwszy rosyjskojęzyczna piosenka z 2013 roku, pt: W samo serce (ros. В самое сердце) osiągnęła ósme miejsce na rodzimych listach przebojów. Wcześniej pierwszą dziesiątkę osiągnęły tylko utwory z pierwszego albumu grupy Smash!!

Jednak to inna piosenka wykonana po rosyjsku stała się jego największym hitem. Utwór To cała ona (ros. Это всё она) osiągnęła na kanale YouTube po pięciu latach od premiery ponad 152 miliony odtworzeń. Do tej pory żaden inny kawałek Łazariewa nie zbliżył się nawet do tego wyniku!

Eurowizja 2016 – faworyt widzów ostatecznie kończy na trzecim miejscu!

Łazariew razem z Amirem reprezentującym wówczas Francję jeszcze do momentu rozpoczęcia prób byli uważani za faworytów do zwycięstwa w Eurowizji 2016. Piosenka Siergieja You Are the Only One została skomponowana przez tzw. dream team – Greka Dimitrisa Kontopoulosa i Rosjanina Filippa Kirkorowa (ros. Филипп Киркоров). Siergiej przeszedł bezproblemowo do sobotniego finału. Tam sympatyczny Rosjanin zajął trzecie miejsce (491 pkt.) w łącznym rozrachunku, zdobywając serca widzów i pierwsze miejsce w ich rankingu. Jury oceniło Siergieja na finalne piąte miejsce. Co ciekawe, oczko wyżej niż utwór Łazariewa w rankingu jury pojawiła się … Malta z piosenką Walk on Water.

Siergiej Łazariew w finale dostał cztery dwunastki od jury z Azerbejdżanu, Białorusi, Cypru i Grecji. Natomiast aż dziesięć douze points na konto Rosji wpłynęło od widzów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Łotwy, Mołdawii, Serbii i Ukrainy. Występ Siergieja w Sztokholmie jest uważany do tej pory za jeden z najbardziej efektownych w historii Eurowizji. Po zakończeniu konkursu Siergiej mógł pocieszyć się jedynie nagrodą im. Marcela Bezençon od dziennikarzy.

Między Eurowizją 2016 i 2019

Rok po jego ogromnym sukcesie na Eurowizji wydaje swój album W epiceNtrum (ros. В эпицеNтре), tym razem w pełni rosyjskojęzyczny. Jego eurowizyjny utwór doczekał się dodatkowo wersji w języku ojczystym Siergieja, pt.: Пусть весь мир подождёт. Za płytę otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na rosyjskim rynku muzycznym, m. in. od kanału Muz-TV. Wiele osób zastanawiało się dlaczego nazwa albumu zawiera niecyryliczną, a łacińską literę „N”. Odpowiedź wokalisty była prosta. N to pierwsza litera imienia jego syna Nikity, któremu poświęca tę płytę. Dodatkowo swoją trasę koncertową, notabene nadal trwającą, nazwał N-Tour. Oczywiście Siergiej nie zapomniał o swoich fanach w innych zakątkach świata i w 2018 wydał anglojęzyczny album THE ONE.

Eurowizja 2019 – ponowne trzecie miejsce

O tym, że Siergiej Łazariew będzie reprezentował Rosję w Tel Awiwie dowiedzieliśmy się w lutym 2019 roku. Kompozycja Scream trafiła w eter na początku marca. O tym, że Łazariew tym razem nie będzie głównym pretendentem do wygrania Eurowizji 2019 pokazywały wcześniej rankingi fanów i dziennikarzy. Pomimo tego Łazariew ostatecznie powtórzył swój wynik z 2016 roku, gdy zajął trzecie miejsce. Tym razem komisje jurorskie oceniły utwór Siergieja na dziewiątą pozycję, widzowie na czwartą lokatę. 12 punktów Rosja dostała tylko od jury z Azerbejdżanu. Widzowie ponownie przekazali Siergiejowi więcej najwyższych not niż jury. Co ciekawe, tych dwunastek od widzów było łącznie aż jedenaście, tj. o jedną więcej niż w 2016 roku! Utwór Scream spodobał się najbardziej widzom w Albanii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Czechach, Estonii, Izraelu, Litwie, Łotwie, Mołdawii i San Marino.

Siergiej Łazariew – co po Eurowizji?

O tym, że udział w obu Eurowizjach przyniósł wokaliście niezwykłą popularność świadczy na przykład liczba obserwujących jego konto na Instagramie. To już ponad 4,5 miliona obserwujących. Łazariew rokrocznie wypuszcza kilka hitów. Dla przykładu w ubiegłą sobotę dostał prestiżową rosyjską nagrodę muzyczną Złotego Gramofonu za utwór Nie boję się (ros. Я не боюсь).

W 2020 roku największym hitem okazał się utwór Nie mogę milczeć (ros. Я не могу молчать), który stał się również popularnym układem tanecznym … na rosyjskich weselach. Prosta choreografia, wpadająca w ucho melodia, skoczność piosenki sprawiły, że obecnie na zabawach weselnych w Rosji ta propozycja Łazariewa wybrzmiewa najczęściej. Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną Łazariew nie koncertuje. W zamian tego regularnie zadowala swych słuchaczy nowymi piosenkami, które można znaleźć na wszystkich platformach streamingowych. Ponadto spełnia się również aktorsko na deskach moskiewskich teatrów, znakomicie wcielając się w główną rolę w komediowym spektaklu, pt. Talenty i nieboszczycy (ros. Таланты и покойники). Czy Łazariew wystąpi jeszcze kiedyś na Eurowizji ku uciesze wielu jego fanów? Na ten moment Siergiej Łazariew nie myśli o swoim udziale w Eurowizji w przyszłych latach, gdyż uważa, że inni artyści powinni dostać szansę udziału w tym europejskim święcie muzyki.

Pierwsze 5 faktów o Siergieju Łazariewie, o których prawdopodobnie nie wiesz

  1. Siergiej ma dwójkę dzieci, syna Nikitę (ur. 2014) i córkę Annę (ur. 2018). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że matka dzieci nigdy nie została ujawniona publicznie. Łazariew nigdy w związek małżeński z kobietą nie wstępował. Podejrzewa się, że matką dzieci jest bliska znajoma Łazariewa Anna Biełodiedowa, właścicielka butiku w centrum Moskwy.
  2. Podczas prób na Eurowizji w 2016 roku Łazariew wspinając się na ściankę, spadł z wysokości około jednego metra. W Sztokholmie zapewniał wszystkich, że nic się nie stało, lecz rok później w wywiadzie wyznał, że przy upadku doznał kontuzji prawej nogi.
  3. Łazariew zawsze w tolerancyjny sposób odnosi się do społeczności LGBT. Pomimo wszechobecnej w Rosji niechęci do osób nieheteronormatywnych, Łazariew niejednokrotnie wyrażał swoje zaniepokojenie w związku z przyjęciem prawa o zakazie propagandy homoseksualizmu w Rosji i złą sytuacją osób homoseksualnych w jego ojczyźnie.
  4. W 2012 roku wraz z Ani Lorak rozszerzył swój repertuar językowy o ukraińskojęzyczną piosenkę Nie poddam się bez walki (ukr. Я не здамся без бою).
  5. Siergiej uważa, że jego bożyszczem od najmłodszych lat jest Madonna i to właśnie ją uważa za osobę łączącą starsze i młodsze pokolenia.

I następne 5 faktów o Siergieju Łazariewie, o których prawdopodobnie nie wiesz

  1. W 2015 brat Siergieja – Paweł zginął w wypadku samochodowym.
  2. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Łazariew nigdy nie zaakceptował tego wydarzenia w historii obu krajów. Nadal uważa, że jadąc na Krym udaje się na Ukrainę.
  3. Nigdy publicznie Łazariew nie skrytykował rosyjskich władz. Zamiast tego często w jego wypowiedziach można znaleźć aluzje do powszechnego w Rosji fałszu, kłamstwa i anarchii.
  4. Mało kto wie, że Łazariew jest właścicielem… sklepu Pudel-Strudel z przysmakami dla psów i kotów! Co ciekawe, jest to pierwsza w historii Rosji firma zajmującą się produkcją ekskluzywnej karmy dla pupili domowych. W asortymencie sklepu znajdują się m.in. torty dla psów i kotów bez dodatku cukru i sztucznych dodatków.
  5. O tym, że Siergiej trenował gimnastykę sportową już wiecie z początku artykułu. Dlaczego zrezygnował z kariery sportowej? Porzucił ten pomysł ze względu na doznaną kontuzję nogi.
Siergiej Łazariew podczas konferencji w Tel Awiwie, fot. Maciej Stępień/eurowizja.org

Źródła: eurovision.t, lenta.ru, sergeylazarev.ru, ria.ru, YouTube

Exit mobile version