Tropem gwiazd: Måns Zelmerlöw

Szwedzkiego zwycięzce Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 zna każdy – Måns Zelmerlöw to nazwisko, które przewija się zarówno w historii konkursu jak i europejskim świecie muzyki. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy prześledzić karierę wokalisty, i wybraliśmy 5 najciekawszych faktów i momentów z barwnego życiorysu artysty.

Måns Zelmerlöw urodził się 13 czerwca 1986 roku w Lund (Szwecja). W dzieciństwie uczęszczał na kurs tańca afrykańskiego oraz na lekcje fortepianu. Jako nastolatek uczył się także gry na gitarze. W październiku 2008 rozpoczął studia na wydziale … ekonomicznym. Na szczęście, kariera artysty rozwinęła się pomyślnie, i ostatecznie ekonomistą nie został!

1. Scena, światła i musicale

Niewiele osób wie, że Mans swoją karierę rozpoczął od teatru muzycznego. Już jako kilkunastolatek zagrał główną rolę w musicalu Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze. Pozytywne recenzje przyniosły mu angaż w spektaklach: Sklepik z horrorami oraz popularnym Grease, gdzie wcielił się w rolę Danny’ego Zuko. Podczas rozkwitu kariery, ale jeszcze przed Eurowizją, już jako znany w Szwecji wokalista – zagrał w musicalach Footloose i Spök. Oprócz teatru, artysta zajmuje się dubbingiem. Swojego głosu użyczył postaciom w bajkach takich jak: Zaplątani, Spangbob, czy Trolle.

Måns Zelmerlöw w musicalu „Grease” / fot. StagePool

2. Artysta wszechstronny

Måns Zelmerlöw to artysta, który potrafi wiele rzeczy: od śpiewu, po taniec, aż po umiejętności konferansjerskie. Nic dziwnego, że telewizja również pokochała Mansa, i pojawiał się on w szwedzkich programach rozrywkowych niezliczoną ilość razy. Sama kariera rozpoczęła się od Idola, w 2005 roku. Konkursu nie wygrał, ale udział w telewizyjnym show otworzył mu drzwi do dalszej kariery. W 2006 roku wziął udział w tanecznym show Let’s Dance, który wygrał u boku tancerki Marii Karlsson.

Telewizja kocha go również, jako konferansjera i prowadzącego, szczególnie show o tematyce Eurowizyjnej. Współprowadził finał szwedzkich eliminacji do 5. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2007), finał Melodifestivalen 2010, program Allsång på Skansen (2013), trzy koncerty letniej trasy koncertowej Sommarkrysset (2009), koncerty 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie (2016) i brytyjskie eliminacje eurowizyjne Eurovision: You Decide (2018–2019). W 2017 roku był szwedzkim komentatorem Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie, a także pojawił się w jednym ze skeczy, wraz z trójką prowadzących. Był również jednym z kompozytorów piosenki Shine biorącej udział w rumuńskich eliminacjach do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas Eurowizji 2019 pojawił się podczas switch song, gdzie wykonał utwór Fuego Eleni Fouriery, natomiast Heroes zostało wykonane przez zwyciężczynię Eurowizji 2014 – Conchitę Wurst.

3. Miłość do Eurowizji

Mans trzykrotnie starał się o reprezentowanie swojego kraju na Eurowizji. Pierwsza próba to rok 2007 i utwór Cara Mia. Niestety, nie udało mu się zwyciężyć w Melodifestivalen 2007, za to udział przyniósł mi wielką sławę i karierę, nie tylko w Szwecji. Cara Mia zwyciężył konkurs OGAE Second Chance, dotarł na szczyty list przebojów w całej Europie i zapowiedział debiutancki album Stand By For , który odniósł ogromny sukces. W listopadzie 2008 roku ogłoszono, że artysta ponownie weźmie udział w szwedzkim festiwalu. Tym razem wystartował z utworem Hope & Glory i … zajął 4. miejsce. Jednak singiel potwórzył komercyjny sukces sprzed roku i znów wylądował na pierwszym miejscu szwedzkiej listy przebojów.

Trzecia i ostatnia próba dotarcia na Eurowizję zakończyła się jednak sukcesem. Utwór Heroes nie wygrał tylko Melodiefestivalen 2015 ale i całą Eurowizję, i tak to konkurs po raz kolejny w tej dekadzie dotarł do Szwecji. Utwór Heroes można uznać za jeden z najlepszych utworów eurowizyjnych, jeśli chodzi o rozgłos w Europie. Singiel dotarł do list przebojów w krajach takich jak: Australia, Austria, Belgia, Polska, Szwecja (pięciokrotna platyna), Hiszpania (platyna), Norwegia (platyna), Dania, Finlandia, Szwajcaria, Turcja i Wielka Brytania. Ogółem w 31 krajach Heroes rozbrzmiewało w radiach. Czego może pragnąć artysta bardziej, niż takiego sukcesu?

Do dnia dzisiejszego Mans wydał 6 albumów studyjnych i 3 składanki, w tym świąteczne utwory.

4. Romans z Polską

Polska kocha Mansa, a Mans kocha Polskę. Ten fakt nie ulega wątpliwościom. Artysta pierwszy raz przybył do naszego kraju z utworem Cara Mia, występując w programie TVP 2 – Hity na Czasie. W roku 2008 wystąpił podczas Eska Music Awards z utworem Brother oh Brother. W sierpniu startował  w konkursie o Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności podczas 45. festiwalu sopockiego. Do końca roku jeszcze kilkukrotnie wystąpił jako gość muzyczny w Polsce, realizując nagrania dla programów Taniec z gwiazdami i Jaka to melodia?. Po wygranej Eurowizji 2015 i prowadzeniu Eurowizji 2016, wystąpił na festiwalu Magiczne zakończenie wakacji organizowanym w Kielcach. Wiosną 2017 wyruszył w europejską trasę koncertową, obejmującą m.in. koncert w warszawskim klubie Stodoła. Fragmenty występów z koncertu znalazły się w oficjalnym teledysku do singla Hanging on to Nothing, który wydał w czerwcu. W marcu 2018 wystąpił gościnnie podczas polskich eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. 

Jak sam mówi, Polska to jego ulubiony kraj do grania koncertów na żywo, bo uwielbia energię fanów i ich miłość do jego utworów.

5. Najważniejszy projekt – mąż i ojciec

O życiu prywatnym Mansa, gazety rozpisywały się od samego początku kariery. Wiele lat spekulowało się o jego orientacji. Artysta przez wiele lat spotykał się z wokalistką Marie Serneholt, która była gwiazdą zespołu A – Teens. W 2016 poznał brytyjską aktorkę Ciarę Janson, i to właśnie ona okazała się być tą jedyną. Para doczekała się potomka, i 25 maja 2018 roku na świat przyszedł Albert Zelmerlöw. Rok później Mans i Ciara wzięli ślub i obecnie artysta wraz z rodziną mieszka w Wielkiej Brytanii.

źrodło: wikipedia, gazeta.pl, oficjalne media społecznościowa Mansa Zelmerlöwa.

 

 

Exit mobile version