Telewizja CyBC opublikowała na swojej oficjalnej stronę w serwisie Facebook zdjęcie 3-osobowej grupy panelowej, która wybierze kolejnego reprezentanta Cypru w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2018 roku.

Auditions for the #EurovisionFinalists begin today! Who will compete to perform our eurovision entry this year?

Opublikowany przez CYBC: Eurovision Cyprus na 23 listopada 2017

To tylko kwestia czasu, aby dowiedzieć się, którzy artyści będą rywalizować o prawo do reprezentowania Cypru podczas przyszłorocznego konkursu w Lizbonie. Reprezentant z Nikozji zostanie wyłoniony podczas finału preselekcji, którego data ustalona jest na styczeń 2018r. Zwycięzcę wybiorą wspólnie widzowie oraz jurorzy.

Kompozytorem cypryjskiej propozycji będzie Alex Papaconstantinou, którego fani Eurowizji mogą kojarzyć m.in. jako twórcę utworu Always, wykonanego przez duet AySel i Arashreprezentujący Azerbejdżan w 2009 roku (3. miejsce w finale). W swoim dorobku artystycznym ma też takie utwory, jak Yassou Maria (Grecja 2007), La La Love (Cypr 2012) czy Cool Me Down (polskie Krajowe Eliminacje 2016).

Przypomnijmy, że cypryjskie eliminacje zostały podzielone na trzy etapy:

Pierwszy z nich miał charakter wirtualny. Do 20 października 2017r. należało przesłać swoje zgłoszenie zawierające m.in. nagrany utwór na platformie YouTube.com.

Aktualnie odbywa się druga runda, w której zakwalifikowani uczestnicy wezmą udział w przesłuchaniach – wyłonią one ostatecznych finalistów.

Trzecia runda, to wcześniej wspomniany finał – odbędzie się on w styczniu 2018 roku.

Ostatnim reprezentantem Cypru, który został wyłoniony podczas preselekcji narodowych, był John Karayannis z piosenką One Thing I Should Have Done. Dzięki wygraniu eliminacji zdobył bilet do Wiednia, gdzie uplasował się na 22. miejscu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Czy zwycięzca przyszłorocznych eliminacji wywalczy dla Cypru awans do finału i zdobędzie najwyższe miejsce w historii startów swojego kraju?

Tegorocznym reprezentantem Cypru był Hovig, który z utworem Gravity znalazł się w sobotnim finale, zdobywając ostatecznie 21. pozycję.

zdjęcie: facebook.com/CYBCEurovision

źródło: wiwibloggs.com ; esctoday.com