Przed nami już trzeci odcinek preselekcji litewskich Eurovizijos Atranka. Na scenie zobaczymy tradycyjnie 12 wykonawców, ale tylko 6 z nich zakwalifikuje się do dalszego etapu preselekcji.

UPDATE: Odcinek wygrała Greta Zazza. Oprócz niej awansowali Agnė Michalenkovaitė, Gabrielius Vagelis, Gerai Gerai & Silvija Pankūnaitė, Živilė Gedvilaitė oraz Vidas Bareikis.

W tym tygodniu do walki o bilet do Lizbony staną:

Agnė MichalenkovaitėGoing on
Vidas BareikisPusvalanduko
DonataPowerful
Gerai Gerai & Silvija PankūnaitėReal
ELEYBelieve
EGOHello
Živilė GedvilaitėMelody
Evelina JocyteBreathe
Valdas LackoDying inside
Milda MartinkėnaitėHuriccane
Gabrielius VagelisThe Distant
Greta ZazzaBroken Shadows

Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom wyżej wymienionych artystów:

AGNE MICHALENKOVAITE

Karierę muzyczną rozpoczęła od udziału w litewskiej wersji programu X FACTOR w 2016 roku. Od tamtej pory zdążyła wydać kilka singli, które w jej rodzinnym kraju cieszyły się powodzeniem. Oprócz nagrywania własnych utworów pracuje jako nauczycielka muzyki.

VIDAS BAREIKIS

Można powiedzieć, że Vidas to „człowiek orkiestra” – oprócz śpiewu zajmuje się również komponowaniem muzyki, aktorstwem, a także reżyserką. Spod jego ręki wyszło 15 spektakli (ciekawostka: jeden z nich nosi tytuł „Euro-vizija”). Vidas próbował już swoich sił w preselekcjach – w zeszłym roku wraz z Ievą Zasimauskaite wykonał utwór „I love my phone”, jednak nie osiągnął sukcesu. Czy tym razem uda mu się odnieść lepszy rezultat?

GERAI GERAI & Silvija Pankunaite

Gerai Gerai a właściwie Vilius Tamosaitis to litewski dj, kompozytor i producent muzyczny. Tworzy głównie muzykę elektroniczną, ale jak sam przyznaje inspiruje się różnego rodzaju wykonawcami, m.in. Daft Punk, Chemical Brothers czy Depeche Mode. Co ciekawe nie jest to jego pierwsza przygoda z selekcjami – wziął w nich udział po raz pierwszy w 2013 roku.
Silvija Pankunaite to wokalistka jazzowa, kompozytorka oraz nauczycielka muzyki. W komponowanych i śpiewanych przez siebie utworach stara się łączyć różne style muzyczne. Zwyciężczyni wielu konkursów muzycznych. Czy do zacnego grona swoich nagród będzie mogła dołączyć tytuł reprezentantki Litwy na Eurowizji 2018?

EGO

Ego to zespół złożony z 3 utalentowanych, młodych mężczyzn. To ich trzeci start w preselekcjach – wcześniej brali w nich udział w 2016 roku (z utworem „Long way from home”) i w 2017 (z „My story”) jednak nie udało im się wtedy zdobyć serc publiczności. Czy sprawdzi się stare przysłowie mówiące, że „do trzech razy sztuka” i tym razem uda się zespołowi odnieść sukces?

ŽIVILE GEDVILAITE

Ta 32-letnia wokalistka również zaczynała swoją przygodę z muzyką od talent show – w 2015 roku wzięła udział w litewskim „The Voice”. Jej kariera po programie jak na razie nie jest zbyt bogato rozwinięta, jednak być może udział w preselekcjach sprawi, że stanie się bardziej rozpoznawalna. Na co dzień Zivile pracuje jako nauczycielka.

EVELINA JOCYTE

Dla Eveliny Jocyte to również nie będzie pierwszy raz z litewskimi selekcjami – brała w nich udział już w 2016 roku z utworem „When it sings”. Jak sama mówi udział w Konkursie Piosenki Eurowizji to pewnego rodzaju prestiż, zaszczyt i ma nadzieję, że będzie jej dane go dostąpić.

VALDAS LACKO

Valdas Lacko urodził się w 1981 w małym, litewskim mieście Rusne. Dorastał w umuzykalnionej rodzinie, sam był utalentowanym chłopcem, co zauważył jego nauczyciel i polecił posłać małego Valdasa do szkoły muzycznej, co też uczyniono. Później jednak młody chłopak postanowił pójść nieco inną drogą – zaczął trenować sport i z powodzeniem brał udział w różnego rodzaju zawodach. Jego serce wciąż jednak było przy muzyce, do której powrócił. Wziął udział w litewskim „The Voice” a po programie rozwinął skrzydła – zaczął komponować muzykę nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Valdas brał już dwukrotnie udział w Eurovizijos Atranka – w 2016 roku z utworem „Stay tonight” i w 2017 z „It’s so unfair”.

MILDA MARTINKENAITE

Milda to uczestniczka pierwszej edycji „The Voice” w swoim rodzinnym kraju. Brała także udział w Eurovizijos Atranka 2016 z utworem „If tomorrow never comes”, jednak nie udało jej się odnieść sukcesu. Na co dzień od blasku fleszy i wielkich scen woli koncerty w małych, kameralnych klubach.

GABRIELIUS VAGELIS

Gabrielius zdobył sławę w swoim rodzinnym kraju dzięki udziałowi w „The Voice”. Kilkukrotnie też mogliśmy zobaczyć i usłyszeć go w preselekcjach do Eurowizji (w 2013 roku wystawiając dwa utwory „Sacrifice” i „Fall in love” w duecie z Ievą Zasimauskaite oraz w 2017 z kompozycją „Feel myself free”). Po ukończeniu szkoły średniej postanowił wyjechać do Wielkiej Brytanii, jednak szybko wrócił na Litwę, gdzie rozpoczął studia i karierę modela.

GRETA ZAZZA

Greta zyskała rozgłos w 2014 roku po nagraniu debiutanckiego singla „Let him go”. Wcześniej przez 12 lat udzielala się wokalnie w chórze dziewczęcym „Liepaitės“ a także była liderką zespołu rockowego „Days of Eclipce“. Młodą, utalentowaną piosenkarkę zauważył i zaprosił do współpracy szwedzki producent William Butt. Greta na stałe mieszka w Szwecji a pracuje w kawiarni, której właścicielem jest Richard Herrey- zwyciężył on Eurowizję w 1984 roku z zespołem Herreys. )

Transmisja trzeciego odcinka Eurovizijos Atranka już dziś, o godz. 20:00 czasu polskiego, a będzie ją można obejrzeć TUTAJ.

Źródła: delfi.lt, zmones.lrytas.lt, 15min.lt, wikipedia.org, facebook.com
Foto (Greta Zazza): 15min.lt