Już dziś kolejna odsłona rumuńskich preselekcji. Wieczorem czeka nas trzeci półfinał Selecţia Naţională România 2018!

 


Poznaliśmy kolejnych finalistów Selecţia Naţională Romania 2018!
Po zakończonym przed chwilą, trzecim półfinale rumuńskich zmagań, poznaliśmy kolejnych finalistów Selecţia Naţională 2018! Jury po raz trzeci postawiło na duet! Ich głosami, na pierwszym miejscu uplasowali się Erminio Sinni & Titziana Camelin wykonujący All The Love Away – 52 pkt. Drugie miejsce zdobyła Xandra z Try zdobywając ex aequo 52 pkt a stawkę, z dorobkiem 37 pkt zamknął VYROS wykonujący La La La. Tym samym owa trójka zasila listę finałową, która walczyć będzie o zwycięstwo selekcji 25 lutego w Bukareszcie.

 

W miniony weekend poznaliśmy kolejnych finalistów rumuńskich zmagań o bilet do Lizbony. Dzięki głosom jury, w finale krajowych eliminacji znaleźli się, duet Jukebox feat Bella Santiago z piosenką Auzi Cum Bate, Rafael & Friends wyśpiewujący We Are One oraz znany nam wszystkim z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006, MIHAI, który na scenie wykonał swoje Heaven. Tym samym, lista finalistów liczy już sześć kompozycji a dzisiejszego wieczoru poznamy kolejną trójkę, która zasili ostateczne zestawienie.

Craiova to kolejne miasto, które gościć będzie półfinalistów trzeciej tury tegorocznych rumuńskich zmagań. Transmisja koncertu nadawana będzie z Teatru Narodowego Marin Sorescu, który pomieści scenę liczącą 200 projektorów oraz 150 m2 ekranów LED, będących ekspozycją światła i grafiki. Przekaz na żywo rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu lokalnego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) na kanałach telewizji TVR 1, TVR International, TVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus (TUTAJ) i na kanale YouTube (TUTAJ). Przypomnijmy, na dzień przed każdym koncertem półfinałowym, w sobotę, TVR1 transmituje specjalny program Culise Eurovision 2018, który przedstawiać ma sylwetki oraz piosenki półfinalistów, ich przygotowania do występów a także zdjęcia z prób i konferencji prasowych.

Dzisiejszy koncert otworzy zespół FreeStay, który na czele z wokalistą Florinem Ristic wykona Fairytale – norweski utwór eurowizyjny z roku 2009, którym Alexander Rybak wywalczył dla kraju zwycięstwo. Prócz hitu eurowizyjnego, grupa zaprezentuje kilka własnych kompozycji, a w tym swój najnowszy, szturmem zdobywający rumuńskie szczyty list przebojów singiel Dacă Sunt Lup. W dalszej części programu przewidziany jest recital poświęcony legendarnemu zespołowi Queen. Na scenie, by – wykonem kilku hitów zespołu – oddać hołd legendom, pojawi się Dan Helciug w towarzystwie sopranistki, Mihaeli Alexa.

Show niezmiennie poprowadzą Diana Dumitrescu oraz Florian Cezar Ouatu (ESC 2013) a o tym, kto awansuje do finału selekcji zadecyduje jury, w skład którego wchodzą: Marian Ionescu, Ilinca Băcilă (ESC 2017), Nicu Pato (ESC 1998), Liliana Stefan (ESC 1998) oraz Viorel Gavrila.

Uczestnicy 3. półfinału Selecţiei Naţionale Romania 2018

Erminio Sinni & Titziana Camelin All The Love Away

Zavera Come Back To Me

Mareş Pană Daydreamer

Aurel Dincă Fire In The Sky

Tavi Clonda King

VYROS La La La

Diana Brătan Paint It Rainbow

Carolina Gorun Reach Out For The Stars

Elena Hasna Revival

Eliza Chifu So Good Without You

Ayona The Story Goes on (brak video – zmieniona piosenka)

Xandra Try

Preselekcje Narodowe w Rumunii przyciągnęły 72 zgłoszenia piosenek, spośród których 60 awansowało do pięciu koncertów półfinałowych. Wszystkie utwory przesłuchać możecie TUTAJ

 

Podział kolejnych półfinałów przedstawia się następująco:


Turda, 11 luty

Feli Bună De Iubit
ZØLTAN Dacă Dragostea E Oarbă
Tiri Deşert De Sentimente
Paula Crişan I Am Here
Cristian Siminonescu Nirvana
Alice Jeckel Out Of The Dark

Dan Manciulea Rază De Soare
Lion’s Roar Rekindle The Flame
Claudia Andas The One
Ioana Ciornea Time After Time
Bernice Chiţiul Too Busy For My Heart
Nicoleta Ţicală Una Oportunidad


Sighişora, 18 luty

Save All We Need
Tomer Cohen Baby You’re The Only One
Sergiu Bolota Every Little Thing
Dora Gaitanovici Fără Tine
Teodora Dinu Fly
The Humans Goodbye

Iliana I Won’t Lie
Evermorph Live Your Life
Alexandru Ungureanu Sail With Me
Manuel Chivari Somebody To Love
Maria Suciu Sweet Nothing
Denisa Trofin Tears


Bukareszt, 25 luty – FINAŁ:
Alexia & Matei Walking On Water
Echoes Mirror
Eduard Santha Mesom Romales
Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate
Rafael & Friends We Are One
MIHAI Heaven

 

Po raz pierwszy w historii konkurs Selecţiei Naţionale Eurovision România składa się z pięciu półfinałów, w których uczestnicy na żywo zaprezentują swoje propozycje. Każdy z koncertów odbywa się w sześciu różnych miastach Rumunii, a hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest Eurovision uneşte România! co w tłumaczeniu oznacza Eurowizja łączy Rumunię! Dotyczy to faktu, iż w 2018 roku kraj ten obchodzi setną rocznicę ekspansji o Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę. Wielki finał odbędzie się 25 lutego 2018 w Bukareszcie. Liczyć będzie piętnastu uczestników (po trzech zakwalifikowanych z każdego półfinału). O tym, kto reprezentować będzie Rumunię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują telewidzowie.

 

źródło: eurovision.tvr.ro
zdjęcie: FB/romanian.eurovision