Trzy miesiące pozostały do Eurowizji dla Dzieci 2016. Znamy już część reprezentantów i dwa utwory konkursowe, wciąż czekamy też na kolejne kraje, które dołączą do stawki. Nadal nie wiemy, co z tą Polską?

Eurowizja dla Dzieci 2016 odbędzie się już 20 listopada. Za trzy miesiące Maltańczycy znów powitają Europę, by przeprowadzić konkurs na nowych zasadach, po raz pierwszy bez głosowania publiczności. Te zmiany spowodowały, że z rywalizacji postanowiła wycofać się telewizja słoweńska RTVSLO. W jej ślady poszła też telewizja z San Marino, chociaż nadawca SMRTV nie podał oficjalnego powodu rezygnacji. Aktualnie na liście zainteresowanych udziałem jest już 13 państw. Wikipedia podaje też Polskę, jako czternasty kraj, ale bazuje jedynie na informacji portalu WirtualneMedia, która nigdy nie została potwierdzona przez Telewizję Polską czy Europejską Unię Nadawców. Nadal czekamy więc na jakiekolwiek nowe doniesienia w tej sprawie.

Nowy trend w kwestii wyboru reprezentanta skłania nadawców do wewnętrznego lub zewnętrznego wskazywania osoby, która powinna pojechać na Maltę, przy czym utwór najczęściej przygotowywany jest za zamkniętymi drzwiami. Jak na razie znamy dwa utwory konkursowe, które pochodzą z, w pełni otwartych, preselekcji narodowych. Jest to kompozycja Besoj Klesty Qehaji z Albanii oraz Zhivaya voda Sofii Fisenko z Rosji (preselekcje narodowe odbyły się na… Krymie). Utworów posłuchać można poniżej:

Preselekcje narodowe planują też Białoruś (26 sierpnia), Ukraina (10 września), Irlandia (wrzesień) oraz Gruzja (październik). Pozostałe kraje zdecydowały na wybór utworu bez selekcji narodowych. Armenię reprezentować będzie duet złożony z Anahit Adamyan i Mary Vardanyan, Bułgarię Lidia Ganeva (jej utwór poznamy we wrześniu), Macedonię Martija Stanojković, Maltę Christina Magrin, a Holandię trio Kisses z piosenką Kisses and Dancin. Najpewniej wewnętrznego wyboru dokonają też Włochy i, powracający po rocznej przerwie, Cypr.

W ubiegłym roku w Eurowizji dla Dzieci startowało 17 państw. Serbia, Australia i Czarnogóra to kraje, które walczyły o Grand Prix rok temu i na razie nie przekazały nam decyzji ws. tegorocznego startu. Fani mają nadzieję na jeszcze jakiś sensacyjny powrót lub debiut. Często wspomina się np. o Hiszpanii czy Francji. Co ciekawe, na aktualnej liście wykonawców Eurowizji dla Dzieci 2016 znajdują się same dziewczyny. Czy powtórzy się scenariusz z poprzedniej Eurowizji na Malcie, gdzie występowały same wokalistki, a jedyny chłopięcy wokal wystawiły Włochy, wygrywając tym samym cały konkurs?

Źródło: EBU, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, Wikipedia, fot.: Valetta (jellyfields.org)