Tulia, komedia o Eurowizji
Rachel McAdams z filmu Netflixa o Eurowizji o zespole Tulia, fot. YouTube.com, materiały prasowe

Za nami premiera pełnometrażowego filmu o Eurowizji, wyprodukowanego dla platformy Netflix. O samej komedii wiele już powiedziano. Tym razem głos zabrali aktorzy wcielający się w rolę głównych bohaterów. W tle pojawił się wątek polski – występ zespołu Tulia na Eurowizji.

26 czerwca miała miejsce oficjalna premiera filmu Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga na platformie Netflix. Pierwotnie film mieliśmy zobaczyć już w dzień finału Eurowizji 2020, tj. 16 maja. Data ta uległa zmianie wraz z odwołaniem tegorocznego konkursu z powodu epidemii koronawirusa.

Już jest! Obejrzyj film Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga

Amerykańsko-islandzka produkcja o perypetiach dwójki bohaterów, których marzeniem jest występ na Eurowizji, raczej nie przypadła do gustu fanom. Słychać głosy, że twórcy komedii nie wykorzystali właściwie potencjału, jaki daje Konkurs Piosenki Eurowizji. Sam film utrwala też krążące stereotypy o widowisku i nieco przekłamuje eurowizyjną rzeczywistość.

Widzieliśmy film o Eurowizji. Czy ta produkcja była potrzebna?

Obsada filmu Netflixa o Eurowizji z zespołem Tulia w tle

Portal plotkarski z Wielkiej Brytanii, Heat World, opublikował wywiad z aktorami, którzy wcielili się w główne role w filmie o Eurowizji. Dziennikarze zapytali Rachel McAdams, Dana Stevensa i Pierce’a Brosnana o kwestie luźno odnoszące się do filmu oraz samego konkursu. W kilkuminutowym wideo usłyszycie m.in. za co aktorzy darzą sympatią Cher lub jak wyglądało ich życie zawodowe przed karierą aktorską. Kolejnym wątkiem była współpraca na planie z wykonawcą utworów w stylu K-Pop. Artyści musieli zmierzyć się z pytaniem o ich ulubiony zespół z tego gatunku.

Nieoczekiwanie Rachel McAdams odniosła się w tym pytaniu do Eurowizji. Proces realizacji filmu Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga określiła jako niezwykłe doświadczenie, podczas którego poznała bardzo różnorodne gatunki muzyczne.

To jest najlepsze w tym filmie! Był on okazją do zderzenia się z różnymi rodzajami muzyki. W ramach produkcji pojechaliśmy w zeszłym roku na Eurowizję do Tel Awiwu, by lepiej ją poczuć. Tam usłyszałam m.in. balladę z Węgier. Kocham utwór z Polski – Fire of Love – zespołu Tulia. Dziewczyny oszołomiły mnie, nie mogłam się nacieszyć ich muzyką.

Gwiazdy Eurowizji w filmie Netflixa

To nie jedyny polski wątek związany z komedią Netflixa o Eurowizji. Nowa produkcja nie uszła uwadze… Edyty Górniak, pierwszej reprezentantki Polski w konkursie. Gwiazda poleciła fanom konkursu obejrzenie filmu Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga, umieszczając na swoich kontach w mediach społecznościowych swój ulubiony fragment. Jest to scena riff offu, czyli muzycznej bitwy, w której udział biorą byli uczestnicy Eurowizji. Kilka dni wcześniej artystka dała do zrozumienia szwedzkiemu podcastowi Eurovision Legends, że myślała o powrocie na Eurowizję wraz z Gromeem.

https://www.instagram.com/p/CB8steunViw/?igshid=lkxqaavke9bt&fbclid=IwAR3pPHy1BLHjPkT9CBhmOdsUmTfUT9V8SM5C9SMjr2r74K5U_FDuoq-9-uM

W sumie w komedii Netflixa wystąpiło 11 uczestników konkursu. Sześcioro zwycięzców: Alexander Rybak (Nowegia 2009), Loreen (Szwecja 2012), Conchita (Austria 2014), Jamala (Ukraina 2016), Salvador Sobral (Portugalia 2017) i Netta (Izrael 2018). Ponadto byli reprezentanci swoich krajów w konkursie: Jessy Matador (Francja 2010), Elina Neczajewa (Estonia 2018), Bilal Hassani (Francja 2019), Anna Odobescu (Mołdawia 2019), John Lundvik (Szwecja 2019). W filmie zobaczyliśmy w roli komentatorów – Grahama Nortona, który komentuje Eurowizję dla BBC od 2009 roku i Williama Lee Adamsa, założyciela portalu Wiwibloggs. Większość utworów wykonuje oryginalnie Molly Sandeen, trzykrotna uczestniczka Melodifestivalen i reprezentantka Szwecji na Eurowizji Junior 2006. Część gwiazd Eurowizji podzieliła się wrażeniami z planu.

https://www.instagram.com/p/CB46g7vJ0G9/?igshid=vrfs4jsdmsah&fbclid=IwAR0ePJ1_xjsCbrJNVTvUB2UFoc8KBbZVfHi1TwXqJGTJuxo–IPhorpSnY0