Odliczamy minuty do powracającej po kilku latach przerwy tureckiej odsłony Eurowizji. Swój finał Turkowizja 2020 ma już dzisiaj. Co wiemy o show i polskiej reprezentacji? Jak możemy wspierać Mishelle?
Pomimo pandemii SARS-CoV-2 w 2020 roku udało się przywrócić Konkurs Piosenki Turkowizji, który po raz ostatni odbył się w 2015 roku. Wkrótce poznaliśmy więcej szczegółów, a na oficjalnej stronie internetowej konkursu pojawiła się informacja o debiucie Polski. Jak wygląda format, kto w nim wystartuje i gdzie w tym wszystkim Polska?
Turkowizja 2020: informacje o konkursie
Powracający po pięciu latach format odbędzie się zdalnie, podobnie do Eurowizji Junior 2020. Rozwiane zostały już pewne wątpliwości: w tegorocznej edycji nie muszą startować wyłącznie telewizje bądź organizacje społeczne – artyści mogli zgłaszać się bezpośrednio do organizatorów. Warunkiem uczestnictwa było pochodzenie lub tworzenie muzyki turkijskiej. Lista uczestników finału, podobnie do Eurowizji, liczy 26 państw i regionów. Finał transmitowany będzie 20 grudnia o 14:00 (16:00 czasu lokalnego). Organizatorzy zrezygnowali z rozegrania półfinału, co oznacza, że jednak obejrzymy tylko koncert finałowy. Zamieszczamy linki do oficjalnych transmisji w serwisach YouTube – TUTAJ i Twitch – TUTAJ.
Stawkę konkursową oceni jury złożone z przedstawicieli każdego kraju/regionu startującego w Turkowizji 2020, sponsorów widowiska i dwóch przedstawicieli organizatorów ze stacji TBM. Członkowie komisji ocenią wszystkie piosenki oprócz tej ze swojego kraju/regionu w skali od 1 do 10, a w trakcie koncertu połączą się wirtualnie z prowadzącymi, którymi będą Esra Balamir i Refik Sarıöz. Szefową jury będzie Gunesh, białoruska laureatka drugiego miejsca na Turkowizji 2013. Polskim jurorem będzie nasz redaktor, Dawid Szwajcowski.
Co słychać u polskiej reprezentantki?
10 listopada portal turkvizyon.tv poinformował, że w tegorocznej edycji Turkowizji wystartuje Polska, której reprezentantką będzie Mishelle (wł. Olga Nackowicz). Artystka jest Białorusinką z polskimi korzeniami, posługuje się też językiem polskim. Urodziła się 24 kwietnia 1986 roku, a śpiewać zaczęła w wieku pięciu lat. Wystąpiła na koncertach i festiwalach w ponad stu krajach. Mieszka w Mińsku, choć w przyszłości planuje na stałe zamieszkać w Polsce. Jej konkursowy utwór nosi tytuł Doğma yerlər, co po azersku oznacza miejsce urodzenia. Mishelle zaznacza, że to pierwszy raz, kiedy zaśpiewa w tym języku. Mimo to w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym powiedziała: Język nie jest prosty, ale mam już doświadczenie w śpiewaniu w obcych językach – po chińsku, hindi czy uzbecku. Mam nadzieję, że poradzę sobie również z tym trudnym zadaniem. Więcej o artystce dowiecie się z wywiadu, którego nam ostatnio udzieliła:
Turkowizja 2020: Mishelle liczy na wsparcie!
Za piosenkę od strony muzycznej odpowiada Dmitriy Kireenkov, a tekst stworzył Elcan Rzayev. Obaj mężczyźni to Azerzy, a drugi z nich mieszka w Holandii, którą sam miał reprezentować w tegorocznym konkursie. Występ Mishelle został już nagrany, czym artystka podzieliła się w Internecie.
Podczas tegorocznej Turkowizji przyznana zostanie też nagroda publiczności! Zdobędzie ją ten artysta, którego cover uzbiera przed koncertem najwięcej głosów w przeprowadzonej na oficjalnym portalu ankiecie. Na Mishelle można głosować TUTAJ! Aktualnie ma na koncie około 4 tysięcy głosów, co plasuje ją na szóstej pozycji. Uczestnicy głosowania online wykonali cover folkowego utworu Sari Gelin.
Turkowizja 2020 – lista uczestników:
Oficjalna lista uczestników składa się z 26 państw i regionów. Z Polską konkurowała będzie m.in. Olga Szymańska (Napoli) – Białorusinka z Cypru Północnego o polskich korzeniach, reprezentująca Moskwę. Fanom Eurowizji jest znana z licznych startów w preselekcjach Białorusi. Pojawiła się też w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016 z utworem My universe. To właśnie ona miała reprezentować nasz kraj na odwołanej Turkowizji w 2016 i 2017 roku. Zainteresowanie udziałem w Eurowizji wyrażali też Pelageya Stefoglo (Mołdawia) i Armin Muzaferija (Bośnia i Hercegowina). W stawce widniały początkowo Holandia, którą miał reprezentować kompozytor utworu Mishelle – Elcan Rzayev, z piosenką Ana-Vatan, a także Szwecja, której reprezentantką była Arghavan z utworem Dirçəliş. Oba kraje zrezygnowały, ponieważ restrykcje związane z pandemią uniemożliwiły nagrania występów. Ponadto, reprezentantką Albanii miała być Rovena Stefa – uczestniczka eurowizyjnych preselekcji FiK w 2005 roku i dwukrotna uczestniczka albańskiego festiwalu Kënga Magjike. Z nieznanych przyczyn zrezygnowała z udziału z utworem Zjarr.
Oto pełna lista uczestników w kolejności występów:
- Albania – Ilire Ismajli – Perseri
- Nogajowie – Zhanna Musayeva – Munaima
- Baszkortostan – Zilia Bakhtieva – Halkyma
- Bośnia i Hercegowina – Armin Muzaferija – Džehva
- Cypr Północny – Çağıl İşgüzar – Acitir hep hayallerim
- Macedonia Północna – Cengiz Sipahi – Kal yanimda
- Tuwa
- Azerbejdżan – Aydan Ilxaszadze
- Polska – Mishelle – Doğma yerlər
- Tatarstan – Diliya Ahmetshina – Ğafu it, awılım
- Niemcy – Seyran Ismaylikhsnov – Odun
- Turkmeni iraccy – Sarmad Mahmood – Kelebek
- Gagauzja – Yulia Arnaut – Kemençä
- Chakasja – Darya Tacheyeva – Ot chalynda
- Ukraina – Natalie Papazoglu – Tikenli yol
- Serbia – Haris Skarep – Doživotno osuđen
- Kirgistan – Aiganysh Abdieva
- Białoruś – Svetlana Agarval – Məni anla
- Moskwa – Olga Szymańska (Napoli) – Hadi gel
- Rumunia – Sunai Giolacai – Niye?
- Kazachstan – Almaz Kopzhasar – Kim ol
- Mołdawia – Pelageya Stefoglo – Ateş gibi
- Jakucja – Umsuura – Mokhsoğollor
- Obwód Tiumeński – Adilya Tushakova – Havalarda
- Turcja – Ertan & İsrafil – Ne yaptıysam olmadı
- Ujgurzy kazachscy – Sada – Sevgiyi besle
Źródła: turkvizyon.tv, informacje własne, Eurovoix World, Dziennik Eurowizyjny, fot. Instagram, kanał Turkowizji w serwisie YouTube