Turkowizja 2020 już dzisiaj! Co wiemy?

Turkowizja 2020: Mishelle reprezentuje Polskę (kadr z teledysku, źródło: YouTube/Türkvizyon Şarkı Yarışması)

Odliczamy minuty do powracającej po kilku latach przerwy tureckiej odsłony Eurowizji. Swój finał Turkowizja 2020 ma już dzisiaj. Co wiemy o show i polskiej reprezentacji? Jak możemy wspierać Mishelle?

Pomimo pandemii SARS-CoV-2 w 2020 roku udało się przywrócić Konkurs Piosenki Turkowizji, który po raz ostatni odbył się w 2015 roku. Wkrótce poznaliśmy więcej szczegółów, a na oficjalnej stronie internetowej konkursu pojawiła się informacja o debiucie Polski. Jak wygląda format, kto w nim wystartuje i gdzie w tym wszystkim Polska?

Turkowizja 2020: informacje o konkursie

Powracający po pięciu latach format odbędzie się zdalnie, podobnie do Eurowizji Junior 2020. Rozwiane zostały już pewne wątpliwości: w tegorocznej edycji nie muszą startować wyłącznie telewizje bądź organizacje społeczne – artyści mogli zgłaszać się bezpośrednio do organizatorów. Warunkiem uczestnictwa było pochodzenie lub tworzenie muzyki turkijskiej. Lista uczestników finału, podobnie do Eurowizji, liczy 26 państw i regionów. Finał transmitowany będzie 20 grudnia o 14:00 (16:00 czasu lokalnego). Organizatorzy zrezygnowali z rozegrania półfinału, co oznacza, że jednak obejrzymy tylko koncert finałowy. Zamieszczamy linki do oficjalnych transmisji w serwisach YouTube – TUTAJ i Twitch – TUTAJ.

Stawkę konkursową oceni jury złożone z przedstawicieli każdego kraju/regionu startującego w Turkowizji 2020, sponsorów widowiska i dwóch przedstawicieli organizatorów ze stacji TBM. Członkowie komisji ocenią wszystkie piosenki oprócz tej ze swojego kraju/regionu w skali od 1 do 10, a w trakcie koncertu połączą się wirtualnie z prowadzącymi, którymi będą Esra Balamir i Refik Sarıöz. Szefową jury będzie Gunesh, białoruska laureatka drugiego miejsca na Turkowizji 2013. Polskim jurorem będzie nasz redaktor, Dawid Szwajcowski.

Wyniki finału Turkowizji 2015, ostatniej edycji konkursu (fot. TMB)

Co słychać u polskiej reprezentantki?

10 listopada portal turkvizyon.tv poinformował, że w tegorocznej edycji Turkowizji wystartuje Polska, której reprezentantką będzie Mishelle (wł. Olga Nackowicz). Artystka jest Białorusinką z polskimi korzeniami, posługuje się też językiem polskim. Urodziła się 24 kwietnia 1986 roku, a śpiewać zaczęła w wieku pięciu lat. Wystąpiła na koncertach i festiwalach w ponad stu krajach. Mieszka w Mińsku, choć w przyszłości planuje na stałe zamieszkać w Polsce. Jej konkursowy utwór nosi tytuł Doğma yerlər, co po azersku oznacza miejsce urodzenia. Mishelle zaznacza, że to pierwszy raz, kiedy zaśpiewa w tym języku. Mimo to w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym powiedziała: Język nie jest prosty, ale mam już doświadczenie w śpiewaniu w obcych językach – po chińsku, hindi czy uzbecku. Mam nadzieję, że poradzę sobie również z tym trudnym zadaniem. Więcej o artystce dowiecie się z wywiadu, którego nam ostatnio udzieliła:

Turkowizja 2020: Mishelle liczy na wsparcie!

Za piosenkę od strony muzycznej odpowiada Dmitriy Kireenkov, a tekst stworzył Elcan Rzayev. Obaj mężczyźni to Azerzy, a drugi z nich mieszka w Holandii, którą sam miał reprezentować w tegorocznym konkursie. Występ Mishelle został już nagrany, czym artystka podzieliła się w Internecie.

Podczas tegorocznej Turkowizji przyznana zostanie też nagroda publiczności! Zdobędzie ją ten artysta, którego cover uzbiera przed koncertem najwięcej głosów w przeprowadzonej na oficjalnym portalu ankiecie. Na Mishelle można głosować TUTAJ! Aktualnie ma na koncie około 4 tysięcy głosów, co plasuje ją na szóstej pozycji. Uczestnicy głosowania online wykonali cover folkowego utworu Sari Gelin.

Turkowizja 2020 – lista uczestników:

Oficjalna lista uczestników składa się z 26 państw i regionów. Z Polską konkurowała będzie m.in. Olga Szymańska (Napoli) – Białorusinka z Cypru Północnego o polskich korzeniach, reprezentująca Moskwę. Fanom Eurowizji jest znana z licznych startów w preselekcjach Białorusi. Pojawiła się też w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016 z utworem My universe. To właśnie ona miała reprezentować nasz kraj na odwołanej Turkowizji w 2016 i 2017 roku. Zainteresowanie udziałem w Eurowizji wyrażali też Pelageya Stefoglo (Mołdawia) i Armin Muzaferija (Bośnia i Hercegowina). W stawce widniały początkowo Holandia, którą miał reprezentować kompozytor utworu Mishelle – Elcan Rzayev, z piosenką Ana-Vatan, a także Szwecja, której reprezentantką była Arghavan z utworem Dirçəliş. Oba kraje zrezygnowały, ponieważ restrykcje związane z pandemią uniemożliwiły nagrania występów. Ponadto, reprezentantką Albanii miała być Rovena Stefa – uczestniczka eurowizyjnych preselekcji FiK w 2005 roku i dwukrotna uczestniczka albańskiego festiwalu Kënga Magjike. Z nieznanych przyczyn zrezygnowała z udziału z utworem Zjarr.

Oto pełna lista uczestników w kolejności występów:

  1. Albania – Ilire Ismajli – Perseri
  2. Nogajowie – Zhanna Musayeva – Munaima
  3. Baszkortostan – Zilia Bakhtieva – Halkyma
  4. Bośnia i Hercegowina – Armin Muzaferija – Džehva
  5. Cypr Północny – Çağıl İşgüzar – Acitir hep hayallerim
  6. Macedonia Północna – Cengiz Sipahi – Kal yanimda
  7. Tuwa
  8. Azerbejdżan – Aydan Ilxaszadze
  9. Polska – Mishelle – Doğma yerlər
  10. Tatarstan – Diliya Ahmetshina – Ğafu it, awılım
  11. Niemcy – Seyran Ismaylikhsnov – Odun
  12. Turkmeni iraccy – Sarmad Mahmood – Kelebek
  13. Gagauzja – Yulia Arnaut – Kemençä
  14. Chakasja – Darya Tacheyeva – Ot chalynda
  15. Ukraina – Natalie Papazoglu – Tikenli yol
  16. Serbia – Haris Skarep – Doživotno osuđen
  17. Kirgistan – Aiganysh Abdieva
  18. Białoruś – Svetlana Agarval – Məni anla
  19. Moskwa – Olga Szymańska (Napoli) – Hadi gel
  20. Rumunia – Sunai Giolacai – Niye?
  21. Kazachstan – Almaz Kopzhasar – Kim ol
  22. Mołdawia – Pelageya Stefoglo – Ateş gibi
  23. Jakucja – Umsuura – Mokhsoğollor
  24. Obwód Tiumeński – Adilya Tushakova – Havalarda
  25. Turcja – Ertan & İsrafil – Ne yaptıysam olmadı
  26. Ujgurzy kazachscy – Sada – Sevgiyi besle
Turkowizja 2020: Mishelle podczas nagrania polskiego występu (fot. Instagram @mishelleolga)

Źródła: turkvizyon.tv, informacje własne, Eurovoix World, Dziennik Eurowizyjny, fot. Instagram, kanał Turkowizji w serwisie YouTube

Exit mobile version