Przez jednych krytykowany, przez drugich wyczekiwany – konkurs Turkvizyon 2013 ruszy już 19 grudnia. Sprawdzamy, jak narody tureckie przygotowują się do rywalizacji w Eskisehir.

Pierwsza edycja Turkvizyon odbędzie się w tureckim mieście Eskisehir, a udział w niej zapowiedziało 20 uczestników, są to zarówno kraje niepodległe jak i republiki czy terytoria zależne znajdujące się w granicach różnych państw europejskich i azjatyckich. Półfinały konkursu odbędą się w dniach 19 i 21 grudnia, a finał zapowiedziano na 23 grudnia. Wiadomo, że większość nadawców, która uczestnicy w konkursie, będzie transmitować go na żywo, by umożliwić widzom głosowanie w systemie audiotele.

Aktualnie w wielu krajach trwają preselekcje i wyszukiwanie najlepszego wokalisty. Reprezentantem Bośni i Hercegowiny został Emir i zespół Frozen Camels, natomiast Ukraina postawiła na wokalistkę Fazile Ibraimovą. Telewizja azerska zdecydowała się wysłać Tunzalę Agayevą, a białoruska popularną wokalistkę Gunesh, wielokrotną uczestniczkę preselekcji eurowizyjnych „Eurofest”. W drugiej połowie listopada zakończą się preselekcje (lub castingi) w Baszkortostanie, na Krymie, w Kazachstanie, Kirgistanie, Tatartstanie i na Cyprze Północnym – wtedy też poznamy reprezentantów tych państw i terytoriów.

Gunesh podczas preselekcji białoruskich 2009

Poza wymienionymi wyżej państwami, udział w konkursie wezmą też Ałtaj, Czuwaszja, Gruzja, Macedonia, Mołdawia, Rosja, Turkmenistan, Uzbekistan i Sinciang. Również Turcja nie wskazała jeszcze swojego reprezentanta. Wiadomo, że w większości przypadków w Turkvizyon uczestniczą nadawcy prywatni, ale np. za udziałem Macedonii stoi ta sama telewizja, która odpowiedzialna jest za uczestnictwo kraju w Eurowizji.

Zdecydowano również, że zwycięzca Turkvizyon (póki co) nie będzie miał pierwszeństwa w organizacji kolejnej edycji konkursu, bowiem gospodarzem „Turkowizji” w 2014 został Kazań, miasto w Tatarstanie (Rosja). Kazań przejmie tytuł „Stolicy kultury świata tureckiego” od miasta Eskisehir w Turcji, które jest gospodarzem tegorocznej zabawy.

Źródło: Turkvizyon.kz, Eurovoix, inf. własne, fot. Eurovoix