Tusse wygrywa Melodifestivalen z historycznym wynikiem. Czy wzruszy również Europę?

Eurowizja 2021, Melodifestivalen 2021, Szwecja, Tusse

Eurowizja 2022: kto będzie następcą Tusse?

Kilkutygodniowe zmagania się uczestników Melodifestivalen dobiegły końca. Szwedzkie preselekcje wygrał 19-letni Tusse i wystąpi on z utworem Voices podczas tegorocznej Eurowizji w Rotterdamie. Z jakim wynikiem pokonał rywali? Co sądzą internauci o jego piosence i ostatniej, dwudziestej odsłonie Melodifestivalen pod przewodnictwem Christera Björkmana?

61. edycja Melodifestivalen z wielu względów była wyjątkową. Historyczny wynik osiągnięty przez Tusse czy ostatni raz Christera Björkmana w roli prowadzącego szwedzkiego festiwalu to jedne z nich. Internet kipi z emocji w Szwecji jak i poza granicami tego kraju. Czy Voices zapewni kolejne zwycięstwo Szwedom?

Tusse po wygranej w Melodifestivalen 2021 (fot. Stina Stjernkvist/SVT)

Tusse wygrywa z dużą przewagą

Melodifestivalen 2021 zostało zwieńczone triumfem Tusse – kongijsko-szwedzkiego artysty. Młody piosenkarz wygrał walkę o bilet do Rotterdamu z rekordowym wynikiem 175 punktów. 19-latek wygrał zarówno w głosowaniu telewidzów jak i międzynarodowego jury. Widzowie Melodifestivalen byli jednomyślni w kwestii wyboru swojego nowego reprezentanta na Konkursie Piosenki Eurowizji. Dzięki nim Tusse zdobył rekordowe 96 punktów – prawie dwa razy więcej niż The Mamas, które w głosowaniu widzów zajęły drugie miejsce. Warto dodać, że swój głos na zwycięzcę selekcji oddało blisko 3 miliony osób. To historyczny wynik, który szwedzki festiwal osiągnął po raz pierwszy.

Ta podróż była dla mnie jako człowieka trudna i zainspirowała ludzi. Zabrała mnie tutaj, uczyniła mnie tym, kim jestem obecnie. Jestem tak cholernie dumny z tego, kim dziś jestem. Czuję się tak cholernie silny, kiedy słucham tej piosenki.

Tusse w wywiadzie dla Aftonbladet

Zwycięstwo Tusse odwetem za rasizm, antyfeminizm i kulturę macho

Tusse Chiza urodził się w Kongo-Kinszasie. Z powodu wojny został zmuszony do ucieczki z kraju, gdy miał zaledwie kilka lat. W 2009 roku przyjechał do Szwecji bez rodziców. Podczas swoich pierwszych lat na uchodźstwie mieszkał w Nora, Västerås i Sala, zanim ostatecznie przeniósł się do swojej obecnej rodziny zastępczej w Tällberg w regionie Dalarny.

Na młodym artyście piętno odcisnęła m. in. pandemia koronawirusa.

Chodziło o pandemię koronawirusa i o tym, jak decydujemy się traktować siebie nawzajem, gdy w końcu się skończy. Nowa norma nie może polegać na tym, że nie witamy się ze sobą. Jesteśmy ludźmi i zasługujemy na siebie nawzajem, zasługujemy na dobre samopoczucie.

Wypowiedź Tusse dla Dagens Nyheter
https://www.youtube.com/watch?v=5P1ueI9j6gk

Tusse wspomina również, co poza możliwością wystąpienia na eurowizyjnej scenie dała mu wygrana w finale Melodifestivalen. W przeszłości, uczestnicząc w różnych programach typu talent show, był ofiarą nieprzychylnych słów, nie tylko ze względu na kolor skóry, ale też nie podleganie tradycyjnym, męskim wzorcom zachowań.

To oczywiście wielka, cholerna zemsta. Zemsta na kulturze macho, rasizmowi i antyfeminizmowi. Chcę żyć w świecie, w którym nie ogranicza nas kolor skóry ani paznokci.

Wypowiedź Tusse dla Dagens Nyheter

Reakcje na zwycięstwo Tusse w Melodifestivalen

Internet aż kipi od opinii na temat triumfu 19-latka. W Szwecji panuje ogólne zadowolenie z wybranego reprezentanta, natomiast za granicami tego państwa pojawiają się mieszane opinie. Fani konkursu często piszą, że są zawiedzeni, iż zwycięstwo nie przypadło Dotter, która już raz otarła się o wygraną. Jednakże rodacy wspierają młodego artystę i wierzą, że przyniesie im chwałę w Rotterdamie.

Wszyscy PONOWNIE narzekają na Szwecję, każdego roku ludzie tak bardzo narzekają na piosenki, które wybieramy. Tak jest zawsze. Podobało nam się i to się dla mnie liczy. Poza tym Tusse jest świetnym piosenkarzem, ma tylko 19 lat, więc jestem z niego dumna.

Komentarz użytkownika Linnea Andersson pod wideo zwycięskiego występu Tusse

Dodatkowo, obserwatorzy zaznaczają, że osobista historia mogła wpłynąć na ostateczne wyniki i zwycięstwo młodego wokalisty. Znaczące dla nich jest to, że Szwecja zaprezentuje na Eurowizji nie tylko profesjonalnie wyprodukowany utwór, ale też artystę, który jest w stanie nawiązać z widzami relację poprzez swoje dotychczasowe przeżycia.

Pojawiają się często komentarze, że Szwecja zazwyczaj wysyła skuteczne występy, ale trudno jest im nawiązać kontakt z ludźmi. Tusse to coś nowego, innego i odważniejszego. Ponadto artyści z mocnymi, osobistymi historiami zwykle dostają dużo wsparcia w finale.

Jonas Lindqvist z Götebors Posten o zwycięstwie Tusse

Ale to nie tylko piosenka, z którą Tusse wygrywa Melodifestivalen. Artyzm nowicjusza zawiera już wszystkie właściwe składniki. Jego śpiewny głos ma nerw i mnóstwo emocji. Ma charyzmę, styl, przesłanie zakorzenione w czymś autentycznym i mocną historię.

Kajsa Heidl z Dagens Nyhete o zwycięstwie Tusse

Uczestnicy Melodifestivalen o zwycięstwie Tusse

O wygranej Tusse w finale szwedzkich selekcji wypowiedzieli się również inni ich uczestnicy. Zdobywca drugiego miejsca – Eric Saade powiedział, że po prostu dobrze się bawili i szczerze pogratulował mu, jeszcze zanim poznali wynik.

W tym roku nie było nikogo innego, kto mógłby wygrać. To było w pewien sposób jasne.

Eric Saade
Eric Saade, Melodifestivalen 2021 (fot. Stina Stjernkvist/SVT)

Swojego zadowolenia z wygranej Tusse nie kryła również Charlotte Perrelli, która powiedziała, że 19-latek jest jak najbardziej zasłużył na wygraną. Jednak zaznacza, że widzowie powinni również zwracać uwagę na uczestniczące kobiety w preselekcjach tak jak w 2020 roku, kiedy wygrało trio The Mamas.

Tusse jest godnym zwycięzcą, nie mam absolutnie nic przeciwko niemu. Oczywiste jest, że gdzieś czujemy, że musimy również wysyłać silne kobiety, które trzymają wysoko flagę. Ale może uda się to w przyszłym roku.

Charlotte Perrelli

Ostatni rok Christera Björkmana

Istotnym elementem tegorocznych szwedzkich preselekcji było pożegnanie dotychczasowego producenta – Christera Björkmana, który przejmując stery pod koniec 2001 zrewolucjonizował format Melodifestivalen. Obecnie, preselekcje tego nordyckiego kraju stawiane są za wzór godny do naśladowania. Po dwudziestu latach odpowiedzialności za Melodifestivalen, zdecydował się na oddanie stanowiska w ręce Karin Gunnarsson. Ten historyczny moment wiąże się z wieloma podsumowaniami w prasie.

Moim pierwszym celem było wprowadzenie muzyki, która działałaby w radiu, którą ludzie chcieliby kupić i która stworzyłaby karierę dla artystów, którzy w niej uczestniczyli. Teraz korzystam z okazji, by podekscytować się, gdy jest najlepiej. Ten rok jest wspaniały. 19 z naszych 28 piosenek znajduje się na liście 50 najlepszych piosenek na Spotify, alleluja. Nie udało mi się zdobyć odpowiedniego hip hopu i r’n’b. W muzyce popularnej są dwie niezbadane dziedziny, w których moja następczyni Karin Gunnarsson ma znacznie więcej depresji niż ja.

O swojej roli jako producenta Melodifestivalen gdy otrzymał propozycje w 2001 roku (Dagens Nyheter)

Co po Melodifestivalen?

To, że Christer Björkman opuszcza szwedzkie Melodifestivalen, nie oznacza, że porzuca format konkursu piosenki. W tle trwają prace nad amerykańską wersją Eurowizji. Konkurs planowany jest na marzec 2022 r., pod warunkiem, że pandemia nie przyczyni się do przesunięcia terminu widowiska.

Christer Björkman (fot. Stina Stjernkvist/SVT)

To jest bardzo fajne, ekscytujące i strasznie duże. Produkowaliśmy Eurowizję co najwyżej w nieco ponad 40 krajach. A tutaj mówimy o 55 konkurentach, 50 stanach plus niektórych terytoriach.

Christer Björkman

Jego znaczenie w konkursie jest niepodważalne. Melodifestivalen z pewnością będzie kontynuowane, ale tak naprawdę nie będzie taki samo. Björkman bywa czasem tak samo kontrowersyjny jak sam konkurs. Jednak zostawia za sobą 20 lat, w których festiwal stał się tak duży, że szwedzka branża restauracyjna straciła ogromne przychody w soboty między 20 a 22. Za nami dwa zwycięstwa w Eurowizji i kilka rekordów oglądalności, których program prawdopodobnie nigdy więcej nie pobije. Różne epoki kończą się na różne sposoby. Ten położył kres wspaniałej północy, w której Björkman tańczył jak wesoły i wystrojony oficer w białym błyszczącym mundurze. Muzyka? Oczywiście „La dolce vita” z After Dark. Nadal jest nieoficjalnym hymnem konkursu przez ostatnie 20 lat. Były fryzjer z Borås nie mógł pożegnać się w milszy i przyjemniejszy sposób.

Markus Larsson z Aftonbladet o pożegnaniu Björkmana

Źródła: Aftonbladet, Dagens Nyheter, Göteborgs Posten

Exit mobile version