Początkowo był chaos i krytyka publicznego nadawcy, teraz wydaje się, że tegoroczne hiszpańskie preselekcje będą jednymi z lepszych europejskich koncertów. Dzisiaj telewizja TVE opublikowała utwory wszystkich finalistów. Poziom kompozycji przerósł najśmielsze oczekiwania, jedno jest pewne – Hiszpania wyłożyła na stół wszystkie asy z rękawa. 

Fani hiszpańskiej muzyki powoli tracili nadzieję, że TVE będzie w stanie zorganizować finał na dobrym poziomie. Dzisiaj publikując wszystkie finałowe utwory publiczny nadawca udowodnił, ze Hiszpania będzie miała równe szanse w walce o Grand Prix w Kopenhadze. Ponadto dowiedzieliśmy się, że finał narodowy w tym iberyjskim kraju zostanie zorganizowany dopiero pod koniec lutego – o szczegółach wyboru następcy zespołu El Sueño De Morfeo dowiemy się w ciągu kilku dni. Poniżej prezentujemy pięciu finalistów i ich utwory – kliknij na tytul utworu, aby odsłuchać daną kompozycję.

 1. Brequette Cassie – Más (Biegnij) , autorzy: Thomas G: son, Tony Sanchez oraz Brequette.
 2. Jorge González – Aunque Se Acabe El Mundo, autorzy: Kiko Rodríguez, Bruno Nicolás, Leticia Fuentes oraz María José Fernández.
 3. La Dama – Estrella Fguaz, autorzy: Rasel oraz Mario Fernandez.
 4. Raúl – Seguir SinTi, autorzy: William Duque oraz Domingo Sánchez.
 5. Ruth Lorenzo – Dancing in the rain, autorzy:  Jim Irvin oraz Julian Emery.

A co o finałowych utworach sądzą członkowie OGAE Hiszpania? Odkąd dowiedzieliśmy się, że w naszym finale udział bierze Ruth Lorenzo byliśmy całym sercem za nią i w dalszym ciągu jej kibicujemy, jednak nie możemy zapomnieć, że oprócz znakomitej wokalistki jaką niewątpliwie jest Ruth oraz pięknej balladzie „Dancing in the rain” na uwagę zasługuje równie genialna Breguette Cassie, która otrzymała wsparcie ze strony samego Thomasa G:sona – jej utwór „Más” jest dowodem na to, że świetny producent i kompozytor oraz mocny wokal mogą zdziałać cuda.

Delikatna czy ekspresywna ballada? A może wakacyjny lub typowo hiszpański utwór? Hiszpanie w trakcie finału będą mieli niezły orzech do zgryzienia. O tym, kto pojedzie na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji zadecydują wspólnie telewidzowie oraz profesjonalne jury stosunkiem głosów 50/50. Więcej informacji dot. tegorocznych hiszpańskich preselekcjach będziemy przekazywać na naszej stronie na bieżąco.

Źródło: rtve.es, OGAE Hiszpania, Ruben Lopez

Zdjęcie: facebook.com/Ruth Lorenzo

7 KOMENTARZE

 1. Jak dla mnie kosmos 🙂 Naprawdę super poziom piosenek. Tak na prawdę to wszystkie mi się podobają i którakolwiek zostanie wybrana będę się cieszył – takie preselekje lubię 🙂
  A jeżeli już miałbym wybierać która pojedzie na eurowizję to zgodzę się z przedmówcami i obstawię Brequette Cassie, Ruth Lorenzo i dorzucę do tego Jorge González’a z jego Aunque Se Acabe El Mundo – moje TOP 3

 2. Jakoś niespecjalnie konwencja utworu Ruth kojarzy mi się z tańcem w deszczu… Słucham Adele „Set fire to the rain”, zespołu Oh, Laura „Raining in New York” (kocham tę piosenkę i głos Fridy), „Deszczowej piosenki” z „Deszczowej piosenki” i słyszę, a tu nic…, ale może Ruth śpiewa hymn do deszczu… Zdecydowanie wolę genialną Breguette.

 3. Rozumiem ,że to subiektywna opinia autora, bo jak na razie spotkałam się ze średnio umiarkowanym optymizmem wśród europejskich fanów. Większość osób wskazuje 2-3 piosenki jako dobre, 2 jako staroświeckie i właściwie tyle…Ruth bardzo zawiodła, za to pozytywnie zaskoczyła Brequette, trzymam za nią kciuki.

 4. Zgadzam się z członkami OGAE Hiszpania :). Według mnie, te dwie piosenki mogą się liczyć w walce o zwycięstwo, lub chociaż TOP3! Oczywiście, jeszcze jest sporo piosenek do wybrania… to moje zdanie jest na chwilę obecną, no i opieram je wyłącznie na jakości tych dwóch piosenek, które, być może nazwałbym nawet wybitnymi, a co najmniej świetnymi! I to po pierwszym przesłuchaniu… (a nawiasem mówiąc, większość widzów na Eurowizji słucha piosenki po raz pierwszy i jedyny raz zresztą, szczególnie w przypadku krajów z BIG5 :)).

  No ale pozostałe trzy piosenki też są jak dla mnie bardzo dobre, szczególnie utwór La Damy. Cokolwiek Hiszpania wybierze, nie będzie wstydu. I sądzę, że nie skończy nisko w finale, gdyż każdy z tych utworów nadaje się według mnie do TOP10.

  Tak w ogóle, to wreszcie jakieś preselekcje bez smęcenia :). Wesoło, ciepło, ekspresywnie, wakacyjnie, nowocześnie… to jest to, czego potrzeba w środku zimy :).