Krajowe eliminacje do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 odbędzie się w marcu. Telewizja Polska potwierdziła dokładną datę rozegrania finału selekcji, w których zostanie wyłoniony reprezentant Polski w Lizbonie.

Pierwotnie finał polskich eliminacji do Eurowizji 2018 miał odbyć się w lutym, o czym świadczył konsultowany plan programowy TVP na rok 2018. Po jakimś czasie telewizja zmieniła plany i poinformowała o zmianie terminu selekcji na marzec. Fani konkursu zaczęli spekulować, że jedynym możliwym terminem jest sobota, 3 marca, ponieważ zgodnie z regulaminem zgłoszeniowym 5 marca zwycięzca eliminacji musi złożyć TVP oficjalny teledysk do eurowizyjnej piosenki.

Teraz wszystko jest już jasne. Na oficjalnym fan page’u „Eurowizja TVP” zostało potwierdzone, że krajowe eliminacje do Eurowizji 2018 odbędą się 3 marca.

Czas oficjalnie ogłosić, iż 📣 Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurovision Song Contest 2018 📣 odbędą się… 3 marca o 21:30❗😊Transmisja oczywiście na antenie TVP1 – oficjalna strona 📺😉

Opublikowany przez Eurowizja TVP na 25 stycznia 2018

Zgłoszenia do konkursu trwają do 1 lutego. Do 6 lutego TVP zobowiązała się na ujawnienie listy finalistów krajowych eliminacji. Uczestników wybierze komisja sędziowska, powołana przez telewizję. W selekcjach ma wystąpić od pięciu do dzisięciu wykonawców. Zwycięzcę, który zdobędzie prawo reprezentowania Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, wybiorą telewidzowie i jurorzy.

Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Pierwszą reprezentantką TVP została Edyta Górniak, która z utworem „To nie ja!” zajęła drugie miejsce w finale konkursu z 1994 roku, osiągając najlepszy wynik w historii polskich startów w Eurowizji. Ostatnia przedstawicielką kraju była Kasia Moś, która z piosenką „Flashlight” uplasowała się na 22. miejscu w finale.

źródło i fot.: TVP