TVP w poszukiwaniu reprezentanta do Kopenhagi

Po dwóch latach przerwy TVP wraca do aktywnego uczestnictwa w Eurowizji, a reprezentanta do Kopenhagi wybierze wewnętrznie. OGAE Polska brało udział w konsultacjach dotyczących konkursu. 

Wczoraj w siedzibie Telewizji Polskiej odbyło się spotkanie części zarządu Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie naszego kraju do Eurowizji 2014. Wśród nich byli nowy szef polskiej delegacji z ramienia TVP – Mikołaj Dobrowolski oraz dyrektor programowy TVP1 Sławomir Zieliński. Jak zauważył prezes zarządu OGAE Polska, już teraz widać nowe, świeższe podejście Telewizji Polskiej do Eurowizji.

Po dwóch latach przerwy Polska powraca, ale bez reaktywacji finału narodowego, poprzez który wybieraliśmy reprezentantów w latach 2003-2004 i 2006-2011. Zarząd TVP zdecydował, że nowy reprezentant naszego kraju wraz z eurowizyjnym utworem zostanie wybrany wewnętrznie, a decyzję zatwierdzi osobiście prezes stacji, Juliusz Braun. Należy jednocześnie podkreślić, że nie jest to ten sam sposób wyboru jaki zastosowano w 2005 roku. Ivan i Delfin wygrał wtedy preselekcje wewnętrzne, a jego utwór wybrała komisja spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń. Tym razem TVP nie rozpisze otwartego konkursu, a sama nawiąże kontakt z wybranymi wokalistami, a od efektu tych rozmów zależeć będzie ostateczna decyzja. Nazwisko artysty, który pojedzie do Kopenhagi, mamy poznać (zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami) najpóźniej do końca przyszłego miesiąca.

Dobrą wiadomością dla fanów Eurowizji w Polsce jest również to, że TVP planuje pokazać całą Eurowizję, w tym także nieobowiązkowy dla nas pierwszy półfinał, przy czym mamy nadzieję, że chodzi o transmisję na żywo, ale o tym dowiemy się już wkrótce z oficjalnego komunikatu prasowego przygotowanego przez rzecznika stacji. Przez ostatnie dwa lata, kiedy Telewizja Polska nie miała swoich reprezentantów na Eurowizji, konkurs w ogóle nie był prezentowany na antenie stacji, a fani chcący śledzić go na żywo musieli korzystać z przekazów satelitarnych innych telewizji europejskich lub z internetu

W tym roku mija 20 lat od historycznego debiutu Polski na Eurowizji. W 1994 roku Edyta Górniak zajęła 2. miejsce za balladę „To nie ja”. Ten wynik do tej pory nie został pobity przez żadnego innego wokalistę z Polski. Powód do świętowania i celebrowania ma również OGAE Polska, bowiem w tym roku mija 10 lat od założenia polskiego oddziału stowarzyszenia. Od początku naszej działalności staramy się współpracować z Telewizją Polską ws. Eurowizji. Również w tym roku będziemy wspierać naszego nadawcę publicznego podczas uczestnictwa w konkursie, dlatego już teraz zachęcamy do częstego odwiedzania  portalu Eurowizja.org, gdzie znajdziecie najświeższe informacje na ten temat.

Źródło: OGAE Polska, TVP, fot. TVP.pl

Exit mobile version