Adam Strycharczuk jako Viki Gabor w programie "Twoja twarz brzmi znajomo"

„Twoja twarz brzmi znajomo” od lat cieszy się popularnością wśród widzów. Przez trzynaście edycji w programie zobaczyliśmy interpretacje kilku występów znanych z Konkursu Piosenki Eurowizji. Którzy uczestnicy zmierzyli się z eurowizyjnymi legendami? Jak Adam Strycharczuk poradził sobie w odwzorowaniu występu Viki Gabor? Zobacz wideo!

Program Twoja twarz brzmi znajomo zadebiutował na antenie Polsatu w 2014 roku. Zasady formatu głoszą, że uczestnicy co tydzień wcielają się w inną gwiazdę estrady i starają się odzwierciedlić jej styl śpiewania, maniery wokalne oraz ruch sceniczny. Występy oceniają jurorzy oraz pozostali zawodnicy, a najlepiej oceniony uczestnik wygrywa odcinek. W ostatnim odcinku o nagrodę główną walczą cztery osoby, które zdobywały najlepsze oceny w trakcie całej edycji.

Które gwiazdy Eurowizji wystąpiły w „Tańcu z gwiazdami”?

„Twoja twarz brzmi znajomo”: Adam Strycharczyk jako Viki Gabor

W sobotę wyemitowany został pierwszy odcinek programu Twoja twarz brzmi znajomo 13. Występ otwarcia wykonał Adam Strycharczuk, zwycięzca poprzedni edycji TTBZ. Nowy juror programu zaśpiewał przebój Superhero jako Viki Gabor, laureatka 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Youtuber poradził sobie bezbłędnie!

OPINIA: Wygrana Viki Gabor powinna wyznaczyć Polsce kierunek na Eurowizji 

 

Przy okazji nowego akcentu eurowizyjnego postanowiliśmy przypomnieć inne występy z programu Twoja twarz brzmi znajomo, które były odzwierciedleniem tego, co znamy ze sceny Konkursu Piosenki Eurowizji. Trochę tego było…

„Twoja twarz brzmi znajomo”: uczestnicy jako reprezentanci Polski na Eurowizji

Uczestnicy parę razy odtwarzali występy reprezentantów Polski na Eurowizji. W pierwszej edycji aktorka Julia Pietrucha wcieliła się w Cleo, wykonując utwór My Słowianie. Dodajmy, że nagrania programu odbyły się przed finałem Eurowizji 2014, dlatego nie zobaczyliśmy kalki występu z Kopenhagi, tylko kopię wideoklipu do piosenki. Trzeba jednak przyznać, że w sumie… na jedno wyszło, bo na scenie i tak było gorąco!

Przy okazji nie można nie wspomnieć o występie z greckiej edycji programu, w której to Isaias Matiaba odtworzył eurowizyjny występ Cleo. Piosenkarz ostatecznie wygrał odcinek, który poświęcony był przebojom Konkursu Piosenki Eurowizji. Greckie nagranie cieszyło się wielką popularnością w polskich mediach. Cleo była jeszcze dwukrotnie imitowana w TTBZ – wcieliły się w nią Michalina Sosna (w utworze Łowcy gwiazd) i Katarzyna Ptasińska (Za krokiem krok).

Jak przebiegały przygotowania Donatana i Cleo do Eurowizji 2014? Przypominamy!

 

W dwunastej edycji fani Eurowizji wreszcie doczekali się na scenie eurowizyjnego przeboju To nie ja!, z którym Edyta Górniak otarła się o zwycięstwo w finale konkursu w 1994 roku. W piosenkarkę wcieliła się Ewelina Lisowska, która nie odtworzyła występu z Dublinu, a jedynie teledysk do piosenki.

Edyta Górniak wspomina występ z Eurowizji [TYLKO U NAS]

Edyta Górniak doczekała się jeszcze dwóch „sobowtórów” w programie – w piosenkarkę wcieliły się jeszcze Natalia Szroeder (w utworze Dumka na dwa serca, w którym jako Mietek Szcześniak zaśpiewał Michał Grobelny) oraz Maria Tyszkiewicz (Kolorowy wiatr). Dodajmy, że aktorka musicalowa zaczynała udział w szóstej edycji jako Michał Szpak, wykonując utwór Color of Your Life. Choć odtworzenie występu reprezentanta Polski ze Sztokholmu nie zapewniło jej mocnego startu (zajęła szóste miejsce na ośmiu uczestników), ostatecznie zwyciężyła w finale TTBZ.

„Twoja twarz brzmi znajomo”: uczestnicy programu jako zwycięzcy Eurowizji

Niektórzy uczestnicy programu Twoja twarz brzmi znajomo mieli za zadanie odtworzyć zwycięskie występy z Eurowizji. Po raz pierwszy doczekaliśmy się tego już na początku drugiej edycji, kiedy to Kuba Molęda wystąpił przed jury jako Conchita Wurst, śpiewając Rise Like a Phoenix. Metamorfoza, wykonana zaledwie kilka miesięcy po finale Eurowizji 2014, zapewniła mu czwarte miejsce w odcinku.

 

Na kolejną przemianę uczestnika w zwycięzcę Eurowizji musieliśmy czekać aż pięć edycji, kiedy to siódmym sezonie na scenie „pojawił się” Måns Zelmerlöw, którego zagrał Paweł Jasionowski. Jego przedstawienie eurowizyjnego występu do Heroes nie urzekło ani jury, ani pozostałych uczestników – wokalista zajął ostatnie miejsce w odcinku.

 

Ostatnią imitowaną w programie TTBZ zwyciężczynią Eurowizji była Netta Barzilaj, w którą wcieliła się Emilia Komarnicka-Klynstra, aktorka znana z serialu Na dobre i na złe. Występ do piosenki Toy zapewnił uczestniczce trzecie miejsce w odcinku.

Wielbiciele pierwszych finałów Eurowizji też mieli małą niespodziankę w programie Twoja twarz brzmi znajomo. W jubileuszowej, dziesiątej edycji show Bogumił Romanowski „Boogie” wystąpił między innymi jako Domenico Modugno, wykonując Nel blu dipinto di blu, czyli słynne Volare, włoski hit z 1958 roku.

Nie mogło zabraknąć też największego przeboju Eurowizji, czyli piosenki Waterloo, który wykonali zawodnicy, wcielający się w członków szwedzkiego zespołu ABBA. Zwycięzców Eurowizji 1974 odegrali Anna Guzik, Jan Traczyk, Krzysztof Szczepaniak i Filip Lato.

„Twoja twarz brzmi znajomo”: uczestnicy jako polskie gwiazdy Eurowizji

W historii programu Twoja twarz brzmi znajomo uczestnicy jeszcze parę razy wcielili się w gwiazdy Eurowizji, ale nie wykonywali ich utworów z konkursu. Adriana Kalska odtworzyła występ z teledysku do piosenki Cool Me Down, z którym Margaret miała reprezentować Polskę na Eurowizji 2016. Wcześniej w Margaret wcielił się Kuba Molęda, który zaśpiewał hit Thank You Very Much.

Dlaczego Margaret nie pojechała na Eurowizję z Cool Me Down? TVP w ostatniej chwili zmieniła plany

 

Druga reprezentantka Polski na Eurowizji – Justyna Steczkowska – była trzykrotnie imitowana w programie Twoja twarz brzmi znajomo, ale zamiast eurowizyjnego utworu Sama usłyszeliśmy Dziewczynę szamana (śpiewała Barbara Melzer), Oko za oko, słowo za słowo (Michał Kwiatkowski) i Za karę (Ewelina Lisowska). Trzech metamorfoz doczekał się też Michał Wiśniewski z Ich Troje, ale żaden z uczestników nie zaśpiewał Keine Grenzen – Żadnych granic. W charyzmatycznego artystę wcielili się Marek Kaliszuk (Powiedz), Joanna Jabłczyńska (A wszystko to… (bo Ciebie kocham)!) i Filip Lato (Zawsze z tobą chciałbym być).

Andrzej Piaseczny dwa razy był imitowany w programie, a jego przeboje zaśpiewali Michał GrobelnyMarek Molak. Katarzyna Skrzynecka w pierwszej edycji zaśpiewała Do nieba, do piekła jako Tatiana Okupnik z zespołu Blue Cafe. Bohaterami metamorfoz byli też Iwan Komarenko z grupy Ivan i Delfin, w której wcielił się Michał Kwiatkowski, oraz Kasia Kowalska, którą na scenie udawała Joanna Lazer.

 

Gwiazdy Eurowizji uczestnikami programu „Twoja twarz brzmi znajomo”

Na osobny akapit zasługują byli reprezentanci Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, którzy byli uczestnikami programu Twoja twarz brzmi znajomo. W ósmej edycji brała udział Kasia Moś, która z piosenką Flashlight wystąpiła w finale konkursu w Kijowie. Piosenkarka otarła się o solowy występ w finale programu Polsatu, zajmując piąte miejsce ze stratą czterech punktów w przedfinałowym wydaniu TTBZ. W programie wystąpiła między innymi jako Kayah, Katy Perry, Kasia Stankiewicz czy Alicia Keys. Zdaniem wielu widzów, Kasia Moś uchodzi za jedną z najbardziej niedocenionych uczestniczek w historii.

W drugiej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo wystąpiła Magda Steczkowska, siostra Justyny Steczkowskiej i chórzystka podczas jej występu na Eurowizji 1995. W jesiennym wydaniu TTBZ zajęła szóste miejsce, wcieliła się między innymi w Miley Cyrus, Kylie Minogue czy Bonnie Tyler.

W obecnie trwającej edycji programu bierze udział Gosia Andrzejewicz, chórzystka Iwana Komarenki z Eurowizji 2005. Po pierwszym odcinku plasuje się na trzecim miejscu w głosowaniu jury i uczestników.

Jak Gosia Andrzejewicz wspomina występ na Eurowizji 2005?

Wśród uczestników TTBZ przewinęło się też kilku uczestników krajowych eliminacji do Eurowizji. W obecnej edycji uczestniczy Marta Gałuszewska, wcześniej o wygraną walczyli m.in. Artur Chamski, Paulla, Jakub Molęda, Kasia Cerekwicka, Natalia Szroeder, Krzysztof Antkowiak, Ola Gintrowska, Łukasz Zagrobelny i Stanisław Karpiel-Bułecka z Future Folk. Zwycięzcami programu zostali uczestnicy eurowizyjnych selekcji, Marek Kaliszuk i Aleksandra Szwed oraz Katarzyna Skrzynecka, która była faworytką do wygrania selekcji w 2009 roku, ale została zdyskwalifikowana przed finałem.

 

Liczymy, że producenci programu Twoja twarz brzmi znajomo zapewnią nam jeszcze wiele emocji, a uczestnicy jeszcze odwzorują występy znane z Konkursu Piosenki Eurowizji.