Ostatnie kraje wybrały reprezentantów na Eurowizję dla Dzieci 2013. Prezentujemy najnowsze utwory i teledyski oraz zdradzamy, który kraj planował powrót do konkursu.

31 października odbyła się oficjalna premiera utworu „O-o-O Solo intorno a me”, który w Kijowie wykona 15-letni Michele Perniola, pierwszy reprezentant San Marino na JESC. Jak już wspominaliśmy, będzie to dopiero drugi w historii utwór Eurowizji dla Dzieci zaśpiewany po włosku. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustaleniami między EBU i SMRTV, San Marino miało możliwość wybrania reprezentanta zarówno spośród swoich obywateli, jak i obywateli Włoch. Ostatecznie zdecydowano się na młodocianą gwiazdę z Italii, bowiem Michele nazywany jest „włoskim Michaelem Jacksonem” i wygrał popularne show telewizji RAI „Ti lascio una canzone”.

Telewizja macedońska poinformowała, że Barbara Popović wykona w Kijowie utwór „Ohrid i muzika”. Premiera piosenki odbędzie się niebawem, na razie wiemy tylko, o czym będzie opowiadać tekst utworu. Wokalistka zaśpiewa o wycieczce do miasta Ochryda w południowej Macedonii, gdzie…zakochała się w chłopaku z Holandii. Kompozycja jest ponoć utrzymana w żywiołowym rytmie, a na scenie Barbarze towarzyszyć będą dwie tancerki. Przypomnijmy, że Macedonia to kraj, który w tym roku powraca na JESC po rocznej przerwie.

Ostatnim krajem, który wybrał reprezentanta jest Azerbejdżan. Po serii castingów zdecydowano, że do Kijowa pojedzie 10-letni Rustam Karimov z utworem „Me & My Guitar”. Chłopiec urodził się w 2003 roku w Baku, poza śpiewaniem uwielbia też tańczyć i rysować. Świetnie jeździ też na rolkach, a podczas Eurowizji 2012 brał udział w różnego rodzaju eventach, które promowały Baku wśród fanów konkursu. Rustam przyznaje, że jest ogromnym fanem Eurowizji. Na razie nie wiadomo, kiedy zaprezentowany zostanie utwór na Eurowizję dla Dzieci. Zapewne, podobnie jak rok temu, wykonany będzie po azersku i angielsku.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, JESC 2013 miało się wzbogacić o jeszcze jedno państwo. Po serii domysłów i plotek, wiemy już, że tym krajem miał być Cypr. Wiemy też, że Cypr ostatecznie nie zdecydował się na powrót, chociaż (jak podaje portal Oikotimes), nadawca CyBC otrzymał bardzo korzystną ofertę od EBU, co pozwalało mu wystartować w Kijowie niemalże za półdarmo. Ponoć gotowy był już utwór, który Cypr miał wystawić na Eurowizję dla Dzieci. Oficjalnym powodem rezygnacji z tych planów były cięcia budżetowe, ale mówi się też, że zarząd telewizji cypryjskiej obawiał się reakcji opinii publicznej, która ostro krytykowała CyBC za plan oszczędnościowy związany m.in. z rezygnacją z udziału w Eurowizji 2014, zubożeniem ramówki programowej czy masowymi zwolnieniami.

Oficjalna lista uczestników JESC 2013 ma być opublikowana w poniedziałek. Być może wtedy usłyszymy też brakujące utwory z Macedonii i Azerbejdżanu. Finał Eurowizji dla Dzieci 2013 odbędzie się 30 listopada w Pałacu Ukraina w Kijowie (projekt sceny na zdjęciu). Udział weźmie 12 państw, w tym dwa powracające (Macedonia i Malta) oraz jeden debiutant (San Marino). Albania, Izrael i Belgia to kraje, które brały udział w ubiegłorocznym konkursie, ale zabraknie ich w tym roku.

Poniżej prezentujemy teledyski, które opublikowano niedawno do piosenek z Gruzji i Białorusi:

http://youtu.be/6cwnRluiB0M

Źródło: ESCkaz, Oikotimes, inf. własne, Fot: JuniorEurovision.tv