Po trzech tygodniach zakończyły się ukraińskie preselekcje Vidbir 2018, w których zwyciężył MELOVIN – zdecydowany faworyt telewidzów. Wykona w Portugalii utwór Under the Ladder. Faworytka jury, Tayanna, drugi rok z rzędu druga w finale.

Do finału, po dwóch wcześniejszych etapach, dotarli: Kadnay, Tayanna, The Erised, Laud, Vilna oraz Melovin. Podczas koncertu doszło do małego skandalu, bowiem Andryj Danyłko zarzucił Tayannie, że drugą połowę piosenki zaśpiewała z playbacku. Artystka udowodniła, że juror się mylił. Ponadto Jamala zwróciła uwagę na zachowanie fanek Melovina, które ponoć jej groziły; jeżeli powtórzy się scenariusz z zeszłego roku, gdy piosenkarz nie zwyciężył preselekcji, to ją znajdą… Artysta skrytykował takie zachowanie i powiedział, że nigdy nie nazwie fanem kogoś, kto postępuje w ten sposób.

Przed ogłoszeniem wyników każdy z finalistów zaśpiewał wybrany utwór eurowizyjny; Tayanna Amar Pelos Dos, Kadnay Waterloo, The Erased MolitvaMelovin Rise Like a PhoenixVilna 1944 oraz Laud Euphoria. Następnie Jamala wykonała premierowo swój nowy singiel Крила.

W głosowaniu maksymalnie można było zdobyć 12 punktów; 6 od jury oraz 6 od telewidzów. Sędziowie byli konsekwentni i podobnie jak tydzień temu dali maksymalną notę Tayannie. Jednak trzeci rok z rzędu sędziowie nie byli zgodni z telewidzami, ich głosy się nie pokryły.

Tabela finałowa przedstawia się następująco:

Artysta Piosenka Jury Widzowie Razem Miejsce
Kadnay Beat of the Universe  3  5  8  3
Tayanna Lelya  6  4  10  2
The Erised Heroes  2  1  3  6
Laud Waiting  4  2  6  4
Vilna Forest Song  1  3  4  5
Melovin Under the Ladder  5  6  11  1

 

Rok temu Melovin zajął 3. miejsce, w tym zwyciężył i będzie reprezentować Ukrainę. Jak sobie poradzi artysta? Dowiemy się tego 10 maja, bowiem wówczas tak jak Polska, Ukraina powalczy w Portugalii o udział w finale.

Źródło: STB:UA, własne Foto: Eurovisionworld

2 KOMENTARZE