Po czterech tygodniach zakończyły się ukraińskie preselekcje Vidbir 2017, w których zwyciężyła rockowa grupa O.Torvald. Powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku – ponownie doszło do remisu! 

Zaskoczeniem jest brak zwycięstwa faworyzowanej przez fanów Tayanny. W finale można było zaobserwować spore rozbieżności w przyznawaniu punktów przez jurorów i telewidzów. Nikt z wykonawców nie zdobył pełnego poparcia, czyli 12 punktów. Jury zdecydowanie nie było zgodne w głosowaniu (szczególnie przy ocenie Tayanny). Przyjrzyjmy się, jak rozłożyły się głosy.

Głosowanie jurorów:

 1. Tayanna I Love You 6 punktów
 2. O.Torvald Time 5 punktów
 3. Illaria Thank You For My Way 4 punkty
 4. Rozhden Wonder 3 punkty
 5. Melovin Wonder 2 punkty
 6. Salto Nazad O, mamo! 1 punkt

Głosowanie telewidzów:

 1. Melovin Wonder 6 punktów
 2. O.Torvald Time 5 punktów
 3. Tayanna I Love You 4 punkty
 4. Salto Nazad O, mamo! 3 punkty
 5. Rozhden Wonder 2 punkty
 6. Illaria Thank You For My Way 1 punkt

Zsumowane wyniki:

 1. O.Torvald Time 10 punktów
 2. Tayanna I Love You 10 punktów
 3. Melovin Wonder 8 punktów
 4. Rozhden Wonder  5 punktów
 5. Illaria Thank You For My Way 5 punktów
 6. Salto Nazad O, mamo! 4 punkty

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem, w razie remisu, zwycięża piosenka, która otrzyma wyższą notę od widzów, dlatego też finał wygrała grupa O.Torvald a nie Tayanna. Podobna sytuacja była w zeszłym roku między Jamalą i zespołem The Hardkiss.

Na scenie przed wynikami jurorów zaśpiewała Alma (reprezentantka Francji) z piosenką Requiem, a po przyznaniu pierwszych punktów – Kasia Moś z utworem Flashlight. Piosenkarka zaprezentowała się w piaskowej sukience, towarzyszyły jej te wizualizacje, które poznaliśmy podczas Krajowych Eliminacji. Wokalistce nikt nie towarzyszył podczas występu – to spora różnica względem prezentacji piosenki z zeszłego tygodnia w Warszawie. Prowadzący finał Serhiy Prytula po występie naszej reprezentantki rozmawiał z Kasią po polsku i uznał jej występ za taki, który bardzo zapada w pamięci. Gromkie brama publiczności potwierdziły, że prezentacja piosenki bardzo się spodobała.

Można już śmiało powiedzieć, że na tle dotychczasowo wybranych piosenek zespół O.Torvald znacznie się wyróżnia na tle stawki, w której dominują ballady. Ukraińska grupa wykonuje mocne, rockowe brzmienia oraz miał wyrazisty występ, co na pewno zwróci na uwagę widzów podczas finału w Kijowie 13 maja 2017 roku.

Przypomnijmy, że O.Torvald to jeden z najbardziej popularnych zespołów rockowych działających na Ukrainie od 2005 roku. Debiutancki album O.Torvald wydali w 2008 roku. Brali udział w wielu festiwalach muzycznych takich jak GBOB, Chervona Ruta, Tavria games, Prosto Rock (z Linkin Park i Garbage), Zakhid, Krashche Misto UA (z Evanescence i The Rasmus), Ekolomyja i Global Gathering. W 2015 roku wystąpili również w Polsce podczas festiwalu Przystanek Woodstock. W tym samym roku odbyli trasę koncertową w największych miastach naszego kraju. Na koncie mają 5 płyt studyjnych – ostatnia została wydana w 2014 roku pt. Ти є (Jesteś).

Źródło: esckaz, własne Foto: world.24-my.info

4 KOMENTARZE

 1. Gdyby to był utwór instrumentalny grany w takiej formie na żywo – nie miał bym nic złego do powiedzenia. Ciekawy występ, muzycznie też nawet rockowo brzmi, ale ten śpiewak robi z tego kawałka poprockowy miał, którego drugi raz już nie idzie przesłuchać, mam dość… Zarówno Tayanna (wybór jury) jak i Melovin (wybór widzów) byli po prostu lepsi, a całość wygrał… PODWÓJNY przegrany (a to jeszcze lepszy wał niż w Polsce, a swoją drogą Moś tym występem nie zmieniła mojego zdania o utworze).

 2. Bardzo cieszy mnie ten wybór. To porządna, rockowa kompozycja – może nie wybitna, ale całkiem dobra. Podoba mi się zwłaszcza muzyka – kawał dość ostrego rocka. Bardzo ciekawy i dobrze zrobiony występ, zapadający w pamięć i dający do myślenia. Dobrze, że widzowie nie wybrali kolejnej, smętnej ballady o miłości. Szkoda, że u nas nie było takiego remisu, bo też wolałbym u nas wybór widzów 😉 .

  Przyznam, że Kasi Moś ten występ w ukraińskich preselekcjach wyszedł lepiej, niż ten w naszych (fani tej piosenki powiedzieliby pewnie raczej: jeszcze lepiej 🙂 ). Cóż, przynajmniej o jakość występu na żywo naszej reprezentantki nie mamy się co martwić. Dobrze, że była sama na scenie – dzięki temu można bardziej skupić się na samym utworze oraz piosenkarce i jej głosie (świetnym, to fakt!). Zmieniłbym może te wizualizacje, bo też za bardzo odwracają uwagę od piosenki 🙂 . Sam utwór nadal uznaję za dość nudny, w sumie zaledwie za poprawny – w tegorocznej stawce widzę na tą chwilę już wiele lepszych, no ale zobaczymy – bo liczy się też wokal i jakość występu na żywo.

  Francuzce natomiast, występ też wyszedł bardzo dobrze. Fajne były też te wizualizacje z wieżą Eiffla, a sama piosenka (jak się okazuje – także w wersji na żywo) jest bardzo francuska w klimacie – co jest ogromnym plusem.

  Bardzo fajna scena w ukraińskich preselekcjach.

 3. Nie wiem czy zawsze „takie” były, bo oglądałem pierwszy raz, ale- straaasznie wydłużyli te ukraińskie preselekcje :/ kilka utworów, a TYLE mówienia, oceniania. Przegadali. Dla mnie masakra jakaś pod względem marnowania czasu na bzdety. Może taki styl,sam już nie wiem- głęboka analiza każdego artysty itd.? Mam nadzieję, że nie „przegadają Eurowizji!

  Natomiast nasza Kasia- ma tę moc! 🙂