Ukraina na Eurowizji - zwycięzcy Vidbiru 2020 i reprezentanci kraju na Eurowizji 2021, zespół Go_A, fot. UA:PBC/Anastasiia Mantach

Ukraina jest jednym z 21 państw, które potwierdziło już udział w Eurowizji 2021. Stacja UA:PBC ponownie postawi na zespół Go_A. Zwycięzcy tegorocznego Vidbiru mają już plan, jak dokonać wyboru właściwej propozycji. Co wiemy? 

Eurowizja 2020 nie odbędzie się z powodu koronawirusa. UA:PBC był jednym z pierwszych nadawców, który poinformował o udziale w kolejnej edycji konkursu. Przedstawiciele stacji dodali także, że kraj ponowie reprezentować będzie zespół Go_A. 

Ukraina na Eurowizji 2021: co zaśpiewa Go_A?

O planach, jakie ma Ukraina na Eurowizję 2021, zespół Go_A poinformował w programie ЖВЛ na kanale 1+1. Misją formatu jest dostarczanie ciekawostek o znanych osobach z show-biznesu. Dziesięciominutowy wywiad poświęcony jest początkom kariery muzyków oraz prywatnej historii głównej wokalistki, Kateryny Pawłenko. Liderka grupy opowiada w nim o rodzinnym dramacie, muzycznych tradycjach dziadków oraz pierwszej w pracy w jednej z sieci popularnych fast foodów.

Kateryna Pawłenko wyznaje, że wygrana w Vidbirze była niezwykłym i niespodziewanym przeżyciem. Radość jednak nie trwała krótko. Niecały miesiąc później EBU poinformowała, że Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Zdezorientowani przedstawiciele zespołu szybko dowiedzieli się jednak, że Ukraina wystawi ich ponownie na kolejny konkurs. Kilka dni później przyszła informacja o tym, że piosenki upublicznione przed wrześniem 2020 roku nie wezmą udziału w przyszłorocznej edycji.

Początkowo zasmuciłam się [że piosenka Solovey nie wybrzmi na Eurowizji], nie pomyślałam, że będziemy potrzebować zupełnie nowej kompozycji. […] Otrzymaliśmy bardzo dużo komentarzy, w których fani chcieli kolejnego naszego utworu. Stwierdziliśmy, że w takim razie przygotujemy pięć, z których słuchacze wybiorą jeden.

Tym samym w pierwszych miesiącach 2021 roku usłyszymy pięć konkursowych propozycji zespołu Go_A. Z jedną z nich będą reprezentować Ukrainę na Eurowizji. Na ten moment nie znamy szczegółów dotyczących sposobu ich wyboru. Z uwagi na umowę między publicznym nadawcą UA:PBC i STB, organizującym selekcje, możemy spodziewać się, że stacje zorganizują format, w którym usłyszymy wszystkie kompozycje. To rozwiązanie stosowane w tegorocznym sezonie selekcyjnym. Zdecydowali się na nie m.in. Rumuni czy Izraelczycy.

Ukraina na Eurowizji

Do tej pory Ukraina na Eurowizji startowała 15 razy. Debiutowała w 2003 roku, a już w kolejnym roku zwyciężczynią okazała się Rusłana z utworem Wild Dances. Ukraina do tej pory dwukrotnie organizowała konkurs i od 2004 roku za każdym razem awansowała do finału. Ostatni raz kraj wystawił swojego reprezentanta w 2018 roku. Melovin zajął w Lizbonie dopiero 17. miejsce. Pierwotnie Ukraina miała wziąć udział w zeszłorocznej edycji konkursu. Jednak UA:PBC ostatecznie nie podpisał umowy ze zwyciężczynią selekcji, Maruv. Po fiasku rozmów z innymi uczestnikami Vidbiru, nadawca wycofał się z uczestnictwa.