Jamala wygrała finał narodowych selekcji i to ona ostatecznie będzie reprezentować kraj w  61. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Piosenkarka zdobyła szczyt stawki finałowej dzięki połączeniu głosów jury oraz głosów publiczności. To ona będzie przygotowywać się do Konkursu Piosenki Eurowizji w Szwecji, gdzie wykona swój utwór pt. „1944″.

Piosenka opowiada o deportacji Tatarów krymskich w 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń jej babci w tym czasie.

Piosenkarka pokonała największego konkurenta jakim był zespół The Hardkiss, który uzyskał taką samą liczbę punktów lecz dzięki ostatecznym głosom widzów triumf przypadł Jamali.

Artystka będzie reprezentować Ukrainę po rocznej przerwie kraju w konkursie. Ukraiński nadawca, NTU, zrezygnował z uczestnictwa w ubiegłym roku ze względu na sytuację finansową i polityczną w kraju.

Jamala ze swoją piosenką wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się 12 maja 2016 r.

Ostatni raz na Eurowizji Ukraina reprezentowana była przez Mariya Yaremchuk. Jej „Tik Tock” uplasował się na 6. miejscu podczas wielkiego finału w 2014 roku.

WYNIKI GŁOSOWANIA WIDZÓW:

1 pkt — Brunettes Shoot Blondes

2 pkt — NuAngels

3 pkt — Pur:Pur

4 pkt — SunSay

5 pkt — The HARDKISS

6 pkt — Jamala

GŁOSY JURY:

1 pkt — Brunettes Shoot Blondes

2 pkt — Pur:Pur

3 pkt — NuAngels

4 pkt — SunSay

5 pkt — Jamala

6 pkt — The HARDKISS

WYNIK ŁĄCZNY:

2 pkt — Brunettes Shoot Blondes

5 pkt — NuAngels

5 pkt — Pur:Pur

8 pkt — SunSay

11 pkt — The HARDKISS

11 pkt — Jamala

Źródło: esctoday.com zdjęcie: eurovision.tv

4 KOMENTARZE

  1. Kolejna słabizna. W Banderalandzie powinni nawet teraz liczyć na dyskwalifikacje, będą mogli zmienić na coś lepszego. Jak im to przepuszczą to liczę, że za rok wysyłamy coś o Rzezi Wołyńskiej, chociaż patrząc na obecne władze publicznej telewizji to prędzej będzie coś o Smoleńsku…

  2. Bardzo dobry wybór! Myślę, że w Sztokholmie ten utwór może zdobyć świetny wynik! Być może zagłosuję na Jamalę (trzeba jeszcze poczekać na resztę piosenek 🙂 ). Cieszy mnie też fakt, że chociaż fragment jest w języku innym, niż angielski (co jest dużym plusem pod względem różnorodności, a i po prostu tatarski bardzo ładnie brzmi w tej piosence… i ogólnie chyba też).

    • Będę zdziwiony jak ta piosenka nie zostanie zdyskwalifikowana, za politycznosc. Eurowizja to nie jest miejsce na polityczne demostracje, szczegolnie ze swiezej historii. I tu nie ma znaczenia czy ktos „ma racje” czy nie. Tak jak nie dopuszczono Gruzji ze swoim „put in”, tak pewnie 1944 zostanie niedopuszczone. Tym bardziej ze konflikt krymski jest caly czas aktualny, a turcja i rosja sie ostatnio nie kochają. Bede baaardzo zdziwiony jak 1944 pojedzie do Sztokholmu.