Ukraina rezygnuje z udziału w Eurowizji!

Ukraiński nadawca publiczny, UA:PBC, poinformował właśnie, że rezygnuje z udziału w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Jest to efekt braku porozumienia ze zwyciężczynią Vidbiru, MARUV, a także odmowy pozostałych artystów biorących udział w finale krajowych selekcji.

W minioną sobotę MARUV okazała się najlepsza w finale Vidbiru, uzyskując maksymalną notę od publiczności oraz drugi najwyższy wynik w głosowaniu jury. Zgodnie z dotychczasową tradycją zwycięzca selekcji stawał się reprezentantem Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem nadawca UA:PBC, odpowiedzialny za udział w przedsięwzięciu, postawił artystce szereg wymogów, których niespełnienie wiązałoby się z dyskwalifikacją lub karą grzywny. Wokalistka za pośrednictwem swoich kanałów social media opublikowała najbardziej kontrowersyjne zapisy umowy z telewizją, wśród których wymieniła: konieczność odwołania zaplanowanych występów na terenie Federacji Rosyjskiej, zastosowanie się do przygotowanej wcześniej i narzuconej koncepcji scenicznej eurowizyjnego występu, brak możliwości udzielania wywiadów bez konsultacji z UA:PBC oraz udział we wszystkich zaplanowanych przez nadawcę wydarzeniach.

Piosenkarka dostała 24 godziny na podjęcie decyzji w sprawie podpisania, niekorzystnego z jej punktu widzenia, porozumienia, zaś telewizja zobligowała się do ogłoszenia reprezentanta Ukrainy w ciągu 48 godzin. Gdy MARUV zrezygnowała z udziału, UA:PBC poszukiwał innych muzyków, zainteresowanych udziałem w Eurowizji w Tel Awiwie. W kolejnych dniach odmawiali inni uczestnicy Vidbiru, m.in. Freedom Jazz, Kazka czy Brunettes Shoot Blondes. W międzyczasie spekulowano, że miejsce MARUV mogą zająć Tayanna lub Wierka Serduczka, a ostateczna decyzja zostanie ogłoszona 1 marca.

W związku z powstałym impasem nadawca publiczny opublikował oświadczenie, w którym poinformował o rezygnacji z udziału w Eurowizji 2019. Zdaniem UA:PBC tegoroczny Vidbir pokazał, że istnieje nieuregulowany problem działalności muzycznej artystów ukraińskich na rynku muzycznym w Rosji – kraju określanym jako agresora. Jednocześnie zobowiązano się do zainicjowania dyskusji w tej sprawie za pośrednictwem różnych formatów telewizyjnych, co ma pozwolić na uniknięcie podobnej sytuacji w przyszłości.

Ukraina zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2003 roku. Od tego czasu reprezentanci tego kraju wystąpili na eurowizyjnej scenie piętnastokrotnie, dwukrotnie zwyciężając (w 2004 i 2016 roku). Cztery lata temu nadawca ukraiński również zrezygnował z udziału w wydarzeniu, tłumacząc swoją decyzję problemami finansowymi w związku z trwającym konfliktem zbrojnym.

 

Exit mobile version