Ukraina wystąpi na Eurowizji 2020. Krajowy nadawca wpisał zakaz koncertowania na terenie Rosji do regulaminu selekcji. Dyrektor stacji Zurab Alasania wskazuje, że reprezentantem kraju na Eurowizji powinien być ten, kto w pełni rozumie odpowiedzialność i podziela ukraińskie wartości. To rodzi jednak poważne konsekwencje dla samego Widbiru i ukraińskich startów na Eurowizji.

Ukraińskie selekcje do Eurowizji w 2019 roku zakończyły się prawdziwym skandalem. Zwyciężczyni widowiska zwanego potocznie Widbirem (Національний відбір) – Maruv została postawiona pod ścianą, kiedy lokalny nadawca przedstawił jej kontrakt zawierający między innymi zakaz koncertowania na terenie Rosji. Precedensowa sytuacja zakończyła się rezygnacją Ukrainy z konkursu w Tel Awiwie.

Ukraina rezygnuje z udziału w Eurowizji!

Eurowizja a Ukraina: Ukraina i Rosja są muzycznie zależne od siebie

Nie od dzisiaj wiadomo, że ukraiński i rosyjski rynek muzyczny żyje w symbiozie. Rosja dostarcza rynek zbytu, a Ukraina kreuje wielu artystów. Według krytyka muzycznego Borisa Barabanowa, za tę sytuację odpowiada uzależnienie rosyjskiej muzyki od kilku wpływowych producentów. Z tego powodu dużo bardziej elastyczni Ukraińcy mogą kształtować trendy w Moskwie czy Petersburgu. Od wielu lat ukraińscy wykonawcy mają pokaźne grono słuchaczy w Rosji. Natomiast wielu młodych muzyków w pierwszej kolejności myśli o podbiciu rynku wschodniego sąsiada.

Zakaz koncertowania w Rosji zdecydowanie może ograniczać przychody ukraińskich wykonawców, a udział w selekcjach traci rację bytu, kiedy nie daje to możliwości potencjalnego wybicia się lub wykreowania przeboju również na terenie Rosji. Efektem tego zapisu będzie brak zainteresowania selekcjami, zarówno czołowych jak i wschodzących gwiazd lokalnej estrady. Do tej pory ukraińskie preselekcje przyzwyczaiły nas do prezentowania serii niebanalnych propozycji. Teraz Widbir pozostanie skazany na wyłącznie drugorzędne propozycje.

Eurowizja a Ukraina: koniec dobrej passy?

Na tym może się też ucierpieć pozycja Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Do tej pory reprezentanci kraju rokrocznie zdobywali awans do finału. Warto jednak pamiętać, że Widbir zastosowano po raz pierwszy w 2016 roku. Oprócz Australii, Ukraina to jedyny kraj z takimi dokonaniami na Eurowizji. Nie jest wykluczone, że udział mniej profesjonalnych wykonawców utrudni utrzymanie tego rekordu.

O tym, czy faktycznie zmiany okażą się rozczarowujące w praktyce, dowiemy się w lutym przyszłego roku. Ukraińskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji odbędą się 8, 15 i 22 lutego 2020 roku.

45 KOMENTARZE

  1. „Teraz ukraiński nadawca wpisuje zakaz koncertowania na terenie Rosji do regulaminu selekcji. Dyrektor stacji, Zurab Alasania, wskazuje, że reprezentantem kraju na Eurowizji powinien być ten kto w pełni rozumie odpowiedzialność i podziela ukraińskie wartości.”

    Za takie punkty regulaminu i podsycanie konfliktów powinna być natychmiastowa dyskwalifikacja ze strony EBU. Czytając powyższe zdania można odnieść wrażenie, jakby ktoś miał interes w utrzymywaniu stanu nienawiści pomiędzy krajami. Zakaz koncertowania w Rosji jest podzielaniem ukraińskich wartości? Gratuluję!