Nasz wschodni sąsiad potwierdził udział w Eurowizji już na koniec sierpnia br. Rozpoczyna również prace nad wyborem nowego reprezentanta. Ukraińscy nadawcy STB i UA:Pershiy (UA:Pierwszy) rozszerzyli współpracę w zakresie organizacji krajowego selekcji na Eurowizję o kolejne trzy lata. Pierwsze porozumienie zostało podpisane w 2015 roku i będzie nadal kontynuowane.

Publiczny nadawca UA:Pershiy i STB postanowili rozszerzyć współpracę w zakresie selekcji narodowej do Eurowizji i ponownie zawarli trzyletnie porozumienie (do 2021 r. włącznie). Prace nad organizacją preselekcji 2019 Vidbir już się rozpoczęły. Producentem muzyczny selekcji narodowych pozostaje nadal Ruslan Kvinta. Gospodarzem transmisji na żywo będzie znów Serhiy Prytula, który również prowadził poprzednie edycji. Skład jury nie jest jeszcze znany, ale zostanie on wkrótce ogłoszony. W poprzednich edycjach sędziami oceniającymi byli Jamala (zwyciężczyni Eurowizji 2016), Ruslana (zwyciężczyni Eurowizji 2004), Andriy Danylko, znany lepiej jako Verka Serduchka (ESC 2007, 2. miejsce w finale),  Yevgen Filatov (muzyk i producent, m.in. zespołu Onuka, Interval Act 2017) oraz Konstantin Meladze (kompozytor i autor piosenek; Rosja ESC 2009).

Transmisje na żywo z Pałacu Kultury w Kijowie odbędą się 9 (pierwszy półfinał), 16 (drugi półfinał) i 23 (finał) lutego 2019 roku. W okresie selekcji narodowej nowością będzie emitowanie specjalnego projektu „Nebachene Evrobachenia”, który opowiadać będzie o kulisach największego konkursu muzycznego w kraju.

Trzy lata temu, rozpoczynając współpracę z UA:Pershiy, kanał STB wyznaczył sobie cel – stworzyć mega grunt, na którym każdy profesjonalny wykonawca będzie mógł wyrazić się w całej Europie. W ciągu trzech lat etap selekcji narodowej pokazał publiczności wiele nowych nazwisk, dał dobry początek wielu młodym artystom, a sam wybór stał się głównym muzycznym wydarzeniem roku i przyciągnął uwagę odnoszących sukcesy producentów i sponsorów. Jesteśmy dumni z bardzo dobrych wyników oglądalności, dlatego chcemy kontynuować naszą współpracę z UA:Pershiy, koncentrując się na produkcji i tworzeniu tego, co w STB jest najlepsze; w projektach telewizyjnych na dużą skalę – czym są selekcje do Eurowizji.

– komentuje szef kanału STB Vladimir Borodyansky.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat, z przyjemnością kontynuujemy naszą współpracę ze STB, ponieważ jesteśmy przekonani, że Ukraina będzie reprezentowana w najlepszym wydaniu: młodzi artyści otrzymają platformę ratingową, publiczność będzie zadowolona z jakości show, a głosowanie na przedstawiciela Ukrainy będzie uczciwe i otwarte, a jako najmłodszy europejski nadawca publiczny, wierzymy, że nasza współpraca z komercyjnym kanałem projektu Eurowizji jest ekonomicznie uzasadniona, bo 50% show musi zostać sfinansowana z innego źródła. Na własną rękę nie możemy zapewnić tak wysokiej jakości preselekcji jako komercyjny kanał telewizyjny.

 – komentuje Prezes Zarządu UA:PBC (Narodowa Telekompania Ukrainy) Zurab Alasania.

Zgodnie z poprzednim porozumieniem, kanał STB przejął wszystkie koszty organizacji, prowadzenia i nadawania transmisji na żywo z preselekcji. Z własnej inicjatywy STB zaoferowało zwycięzcy Vidbira szereg dodatkowych bonusów w formie wsparcia finansowego podczas przygotowań i podróży do Izraela. W 2018 roku, po raz pierwszy w historii udziału Ukrainy w Eurowizji , transmisja głównego konkursu została przeprowadzona jednocześnie przez dwa kanały telewizyjne – STB i publiczny kanał UA:Pershiy.

W wyniku Vidbiru wybrano jako reprezentantów na Eurowizję następujących artystów: Jamalę (ESC 2016), O.Torvald (ESC 2017) oraz MELOVINA (ESC 2018). Etap ukraińskich selekcji narodowej, jak poprzednio, pozostaje największą platformą muzyczną dla ukraińskich wykonawców – tych znanych oraz zupełnie nowych. Kogo wybierze Ukraina? Dowiemy się tego za około 4 miesięcy.

Źródło: ESCKAZ.COM, Zdjęcie: ESCToday

1 KOMENTARZ

  1. […] Producentem muzycznym selekcji narodowych pozostanie Rusłan Kwinta (Ruslan Kvinta). Prowadzącym koncerty konkursowe ponownie będzie Serhij Prytuła (Serhiy Prytula). O wynikach zdecydują telewidzowie oraz komisja jurorska w składzie: Dżamała (Jamala; zwyciężczyni Eurowizji 2016), Andrij Danyłko (Andriy Danylko), znany również jako Wierka Serdiuczka (Verka Serduchka; zdobywca drugiego miejsca na Eurowizji 2007) oraz Jewgen Filatow (Yevgen Filatov; muzyk i wokalista grupy The Maneken). Więcej o przygotowaniach selekcji pisaliśmy TUTAJ. […]