Pomimo braku decyzji w sprawie gospodarza przyszłorocznego Konkursu Eurowizji, ukrańska telewizja NTU rozpoczyna intensywne poszukwania następczyni Jamali.

Przed 2016 rokiem, selekcje ukraińskie kojarzyły się głównie z chaotycznym procesem z ciągle zmienianym regulaminem oraz wieloma nieprawidłowościami. Przy okazji 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, nadawca publiczny NTU podjął współpracę z prywatną stacją STB. Po udanych selekcjach, w przyszłym roku czeka nas ich druga odsłona. 1 września rozpoczął się okres zgłoszeniowy do ukraińskich selekcji. Po raz pierwszy w historii, zostanie wykorzystana platforma internetowa, której zwycięzca będzie automatycznie zakwalifikowany do finału preselekcji.

Pierwszy etap będzie trwać od 19 listopada do 15 stycznia  i zgłaszać się będzie można na dwa sposoby: poprzez platformę internetową oraz osobiście na przesłuchaniach w jednym z sześciu ukraińskich miast (Zaporoże, Charków, Odessa, Lwów, Dnipro i Kijów). Nazwiska zakwalifikowanych wykonawców w liczbie 20-40 mają zostać przedstawione 31 stycznia 2017.  Selekcje nie określają narodowości wykonawców i autorów piosenek konkursowych. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć TUTAJ.

W przypadku platformy internetowej o tym kto zwycięży zdecyduje liczba głosów internautów.

W lutym planowane są 3-4 półfinały, każdy z 8-12 wykonawcami. Dystrybucja uczestników do poszczególnych półfinałów oraz kolejność startowa będą wynikiem decyzji stacji STB. Z każdego półfinału do finału zakwalifikuje się 2-3 uczestników.

O wynikach półfinałów i finału zadecydują łącznie jurorzy oraz telewidzowie. Na razie wiemy, że ponownie w jury pojawi się kompozytor – Konstantin Meladze.

Wszystkie części selekcji będą transmitowane przez UA:Pershiy oraz stację STB. Zgodnie z regulaminem, telewizja STB pokryje koszty przygotowań uczestników selekcji do występów w finale, jednak finaliści będą musieli zgodzić sie na wszystkie sugestie odnośnie nowej aranżacji czy oprawy scenicznej sugerowanej przez telewizję.

Na razie w siecie pojawia się niewiele informacji odnośnie potencjalnych uczestników. Jednak kilka miesięcy temu liderka zespołu The Hardkiss (2. miejsce w selekcjach 2016)- Julia Sanina przyznała, że powoli przygotowuje piosenkę na przyszłoroczne selekcje. Czas pokaże, czy uda im się osiągnąć upragniony sukces.

 

Źródło: esckaz, STV,  UA:Pershiy