Tayanna

Tayanna to jedna z uczestniczek ukraińskich eliminacji do 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Kijowie. Czy piosenkarka, będąca jedną z faworytek do wygrania, rzeczywiście zostanie reprezentantką kraju-gospodarza tegorocznego widowiska?

Tayanna, a właściwie Tatiana Reszetniak (ukr. Татьяна Решетняк), to jedna z 24 kandydatek do reprezentowania Ukrainy w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Urodzona 29 września 1984 roku w Czerniowcach piosenkarka wystąpi w finale krajowych eliminacji z utworem „I Love You”, odświeżonej wersji numeru „Autumn” pochodzącego z jej debiutanckiej EP-ki zatytułowanej „Tayanna: Portraits”. Nową wersję piosenki przygotował z artystką Maks Barskich, uznany w kraju producent muzyczny i piosenkarz. Uczestnik ukraińskich selekcji w 2010 roku napisał też anglojęzyczny tekst do piosenki, która w ich ojczystym języku nosi tytuł „Oseń” (ukr. Осень).

„Mam nadzieję, że piosenka pobudzi echo skryte w sercach ludzi na całym świecie. Ten utwór to moja prywatna historia, ale bardzo podobna do tej, którą ma każdy z nas. Nie pozwólcie, by melancholijne wspomnienia was dołowały. Musicie iść dalej, musicie być silni i nieść miłość światu”  – wyznała Tayanna. „Wierzę w swoją wygraną. Wierzę, że mogłabym godnie reprezentować Ukrainę na Eurowizji” – dodała.  

Czy jej się uda? Tayanna bierze udział w pierwszym półfinale selekcji, który odbędzie się 4 lutego br. O tym, czy awansuje do finału zmagań o reprezentowanie Ukrainy, zdecydują jurorzy i telewidzowie w stosunku głosów 50:50.

Udało nam się przeprowadzić krótki wywiad z artystką. W trakcie rozmowy Tayanna wyznała nam, że za jej pseudonimem stoi producent i menedżer Alan Badojew, którym „lubi jej sekrety”. „Tayanna odzwierciedla nowy etap mojej drogi artystycznej. Kiedy jestem w Ameryce, przedstawiam się jako Tayanna” – wyznała w rozmowie z Eurowizja.org.

Sergiusz Królak (Eurowizja.org): Jak wyglądały początki Twojej kariery?

Tayanna: Kiedy byłam na drugim roku studiów na Uniwersytecie Kultury w Kijowie (specjalizacja: nauczyciel śpiewu scenicznego), spotkała pewnego muzyka, u którego zaczęłam śpiewać w chórkach. Głównie nagrywałam wokal w studiu i pisałam piosenki dla innych wykonawców. W tym charakterze pracowałam przez parę lat, aż wreszcie zdobyłam doświadczenie obowiązkowe do zrobienia kariery solowej.

Współtwórcą piosenki „I Love You” jest Maks Barskich, bardzo popularny ukraiński piosenkarz. Jak doszło do Waszej współpracy?

Poznał nas Alan Badojew. od początku naszej znajomości wiedziałam, jak ciepłym, interesującym i utalentowanym człowiekiem jest Maks. „I Love You” to nasza pierwsza wspólna piosenka. Maks stworzył akustyczne zaplecze tego utworu, a ja napisałam większą część muzyki. Maks został też producentem dźwięku, autorem zwrotek oraz anglojęzycznej wersji tekstu. Dzięki temu nasz numer będzie zrozumiały nie tylko dla Ukraińców, ale też dla obcojęzycznych słuchaczy.

O czym właściwie opowiada ta piosenka?

To utwór o kobiecie i kobiecej miłości. Nawet po przeżyciu nieodwzajemnionej miłości musimy dalej wierzyć w to wspaniałe uczucie. Mam nadzieję, że „I Love You” pozostanie w sercach wielu kobiet na całym świecie. To moja osobista historia, która jest podobna do wielu innych.

Co przygotowujesz na występ?

Prezentację sceniczną przygotuje Alan Badojew. On doskonale wie, jak mnie pokazać. Nasza pierwsza próba odbędzie się 4 lutego. Szykujemy minimalistyczną prezentację, która nie będzie odwracała uwagi od piosenek. Na scenie zaprezentuję już moją kreację, którą zaprojektował wspaniały duet LuVi, czyli Ludmiła Sedliar i Victoria Zagrafowa.

Masz na koncie debiutancką EP-kę, która brzmi naprawdę dobrze. Jak pracowało Ci się nad płytą?

Ep-ka nosi tytuł „Tayanna. Portraits”. Zawiera ona 5 utworów, będącymi pięcioma historiami opowiadanymi przeze mnie w pierwszej osobie. Do każdej piosenki z płyty zrealizowaliśmy teledysk, których reżyserem został Alan Badojew. Trzy z nich są już opublikowane, pozostałe zaprezentujemy niedługo. Za każdym razem, jak pisze piosenki, chcę być sama, zamykam drzwi, patrzę na sufit i zaczynam nucicć melodie. Tak właśnie powstała ta EP-ka.

Czy w Twoim życiu jest ktoś szczególny, komu zaśpiewałabyś „Kocham Cię”?

Tak, mój 4-letni syn Daniel. To moje największe szczęście i wsparcie. Zawsze wita mnie mocnym przytuleniem, kiedy wracam zmęczona po ciężkiej pracy do domu. Bardzo się kochamy.

Dziękujemy za rozmowę. Powodzenia!

Dziękuję! Pozdrawiam wszystkich czytelników Eurowizja.org!

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygranej Jamali, reprezentantki Ukrainy z piosenką „1944” w finale ubiegłorocznego widowiska.