Za nami 1. półfinał, w wyniku którego wybrano trzech finalistów, ale w Vidbirze zostały jeszcze miejsca na obsadzenie wykonawców. Kto uzupełni drugą połowę stawki finałowej?

W wyniku sobotnich zmagań ukraińskich wykonawców w 1. półfinale do finału dostali się: MARUV – 1. miejsce w półfinale (najlepszy występ według telewidzów); przypomnijmy, że artystka zastąpiła Tayannę, która niespodziewanie wycofała się z Vidbiru, a więc MARUV nie była początkowo w „składzie podstawowym”; Brunettes Shoot Blondes – 2. miejsce oraz YUKO – 3. lokata. (1. miejsce u jury!).

Kogo zobaczymy i usłyszymy w sobotę 16 lutego?

Ivan NAVI

26-letni piosenkarz pochodzący z Kijowa, w ostatnich latach często nominowany i nagradzany na rynku ukraińskim (m.in. nagroda muzyczna YUNA). W 2018 roku wraz z reprezentantką Ukrainy z roku 2014, Mariją Jaremczuk, nagrał singiel oraz klip Khimiya. Na swoim koncie ma niemal 10 singli (do 5 nakręcił teledyski) oraz album studyjny z 2018 roku Such Young. Według znaczącego w świecie ukraińskiej muzyki rozrywkowej portalu Tophit.ua, Ivan NAVI jest najlepszym wykonawcą roku 2018 na Ukrainie, gdyż jego piosenki najczęściej wybrzmiewały w ukraińskich stacjach radiowych (wyliczono, że odtworzono je 581 850 razy).

Artysta ma w swoim życiu wątki niezwiązane ze sztuką: w młodości trenował boks i brał udział w zawodach regionalnych, a także ukończył marketing na Lwowskim Instytucie Zarządzania. W sobotę zaprezentuje utwór All For The Love.

Anna-Maria

Właściwie Anna i Maria Opanasjuk; duet złożony z bliźniaczek, który śpiewa od 2004 roku. Siostry wykonują swoje utwory w 20 językach świata, głównie w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Artystki są honorowymi artystami Autonomicznej Republiki Krymu (dziewczyny urodziły się na Krymie w 1988 roku). Swoją rozpoznawalność na Ukrainie zdobyły dzięki udziałowi i zwycięstwie w ukraińskim programie muzycznym „Szansa”. W swojej twórczości łączą pop rock, indie pop oraz funk. Obie Panie mają wykształcenie muzyczne oraz prawnicze. Podczas 2. półfinału wykonają utwór My Road.

KAZKA

Obok MARUV to główny faworyt fanów do zwycięstwa. Grupa z Kijowa, której nazwa dosłownie oznacza „bajkę”. Zespół gra muzykę w stylu eksperymentalnego popu z elementami electro-folku. Grupa została założona w 2017 roku przez Alexandra Zaritskaja i Nikitę Budash. Muzycy wzięli udział w ukraińskiej wersji „X-factora”, będąc pod opieką Adnrieja Daniłko (Wierka Serdiuczka). Ostatecznie KAZKA odpadli po piątym odcinku. Podobnie poszło im rok temu, gdzie w 1. półfinale Vidbiru zajęli 6. lokatę i nie przeszli do finału. Obserwując karierę zespołu można śmiało powiedzieć, że ich wynik w tym roku prawdopodobnie będzie znacznie lepszy. Grupa ma obecnie na koncie singiel Plakala, który jest niesamowicie popularny – ma blisko 145 milionów wyświetleń na Youtubie! Czy ich nowy utwór Apart da im bilet do finału Vidbira i zdobędzie podobną popularność?

KiRa MAZUR

Właściwie Mazur Olena Wołodymyriwna, 27-letnia ukraińska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej utwory wyróżniają się ciekawym stylem – połączeniem elementów ukraińskiego folku z różnymi stylami muzycznymi, a wszystko dopełnia niepowtarzalny głos i oryginalny styl wykonania. Jej muzyka wykracza poza istniejące formaty może być słusznie nazywana pionierską. Gra na instrumentach klawiszowych i gitarze. Tworzy od 2014 roku, ma na koncie ponad 10 singli. 16 października 2018 r. KiRA MAZUR oficjalnie wydała swój debiutancki album MI FOLK (MÓJ FOLK). W 2. półfinału ukraińskich preselekcji wykona piosenkę Dykhaty.

Laud

LAUD jest pseudonimem ukraińskiego, 21-letniego piosenkarza i kompozytora Włada Karasczuka, pod którym zaczął występować wiosną 2017 roku po podpisaniu kontraktu z producentem Jamali, Igorem Tarnopolskim i wytwórnią Enjoy Records. Ma na swoim koncie duety z uznanymi już gwiazdami pop, w tym z Ivanem Dornem i Dimą Bilanem. W maju 2017 roku wydano jego pierwszy singiel U ciu nich. W 2016 roku dotarł do finału ukraińskiego „The Voice”. Dotychczas wydał 4 single, do 3 z nich nakręcił teledyski. W ubiegłym roku wziął udział w Vidbirze; w półfinale zajął 1. miejsce, a w finale – 4. W tym roku będzie walczyć ponownie o wejście do finału z piosenką 2 dni.

KHAYAT

Najmniej doświadczony artysta spośród stawki konkursowej. KHAYAT to obiecujący, młody, ambitny wokalista, który łączy ukraiński styl wykonania z nowoczesnym dźwiękiem. Latem KHAYAT zaprezentował swoją autorską piosenkę DEVOCHKA, a jesienią Yasno. Swoje kompozycje napisał pod kierunkiem jednego z ważniejszych artystów Ukrainy: Ivanem Dornem. Dla KHAYAT udział w eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 jest pierwszym i najbardziej odpowiedzialnym doświadczeniem w jego karierze. W sobotę wykona utwór Ever. 

Braii

To alternatywna grupa z Kijowa. Założona przez zespół Oksany Bryzgalova w 2017 roku, która jest główną wokalistką Braii. Zespół dotychczas wydał w zeszłym roku mini-album City of Nothing oraz łącznie nakręcili trzy wideoklipy. Muzycy nie boją się eksperymentować i miksować różnych gatunków muzycznych (electropop, pop i folk). W piosenkach zespołu można usłyszeć wpływy Michela Gurevicha, Tani Tikaram czy Grace Jones. Podczas 2. półfinału wykonają utwór Maybe.

Freedom Jazz

Ukraiński zespół złożony z dziesięciorga dziewcząt. Założony w 2008 roku przez znaną producentkę telewizyjną Olenę Koljadenko. Za wokal odpowiedzialne są: Anastasija Maleg, Sanny Zhurba i Sofia Pavliczenko. Pozostałe wykonawczynie używają na scenie saksofonów, instrumentów klawiszowych, perkusję, gitary basowe i fajki. Udział w Vidbirze będzie ich najważniejszym muzycznym doświadczeniem, podczas którego wykonają utwór Cupidon.

Tak jak zwykle, trzech szczęśliwców wybierze jury oraz telewidzowie w proporcji 50:50. Po prezentacji wszystkich półfinalistów usłyszymy reprezentanta Czech – zespół Lake Malawi i ich piosenkę Friend Of A Friend. Wszystko rozpocznie się 16 lutego, w sobotę, od godziny 18 czasu polskiego.

Źródło: stb, TopHit.ua, annamariashow.com, Zdjęcie: uapbc