Rusza Vidbir, czyli ukraińskie selekcje do Eurowizji organizowane przez komercyjną stację STB w porozumieniu z publicznym nadawcą. Do odcinków na żywo zaproszono 16 artystów, z czego dziś na scenie zobaczymy połowę stawki. Kto ma szansę reprezentować Ukrainę na Eurowizji w Rotterdamie?
Dziś wieczorem w Vidbirze usłyszymy ośmioro wykonawców, którzy powalczą o trzy miejsca premiowane awansem do finału. O zwycięzcy zdecydują telewidzowie oraz jurorzy. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji w trzyosobowym panelu jury pozostał Andrij Danyłko, czyli Wierka Serdiuczka (2. miejsce na Eurowizji 2007). Debiut w tej roli w selekcjach zanotują Tina Karol (7. pozycja na Eurowizji 2006) oraz Witalij Drozdow, szef radio Hit-FM – największej rozgłośni na Ukrainie.
Vidbir 2020: kto wystąpi?
[O] – Tam, kuda ja idu (Там, куди я йду)
Pierwszy półfinał otworzy zespół [O], czyli czworo artystów wykonujących utwory w stylu indie pop. Sami swoją twórczość nazywają popem przyszłości lub muzyką nowej ery. Debiutowali w 2017 roku EP-ką Самий сок. Od tego czasu zagrali na większości festiwali na Ukrainie, występowali także w Europie, w tym na Festiwalu Wschód Kultury w Polsce. W 2018 roku otrzymali nagrodę za przebój od roku, przyznawaną przez radiostację KISS FM, za piosenkę z debiutanckiego albumu Мушечки.
Jerry Heil – #Vegan
Jerry Heil to jedna z najciekawszych uczestniczek w stawce i faworytka do awansu do finału. 24-latka swoją karierę zaczynała w 2012 roku od prowadzenia vloga. Youtuberka nagrywa głównie covery znanych piosenek, m.in. плакала (Kazka), КОРАБЛІ (The Hardkiss), When We Were Young (Adele) czy Believer (Imagine Dragons). W 2017 roku z pomocą wytwórni Vidlik Records należącej do Jewhena Fiłatowa (wieloletni juror Vidbiru) oraz Naty Żyżczenko (liderka formacji Onuka, interval act podczas Eurowizji 2017) wydała debiutancki mini-album Де мій дім. W 2018 roku brała udział w programie X-Factor, odpadając przed odcinkami emitowanymi na żywo. 2019 rok przyniósł jej ogólnokrajową rozpoznawalność. Singiel #ОХРАНА_ОТМЄНА doczekał się do tej pory 15 milionów wyświetleń, osiągając szczyt listy iTunes na Ukrainie.
Katya Chilly – Picz (Піч)
Najbardziej doświadczona i najstarsza artystka w stawce. Na scenie od ponad dwóch dekad. Trudno zakwalifikować śpiewane przez nią utwory do jednego gatunku. Katya Chilly wykonuje piosenki określane jako new-age, a także kompozycje z pogranicza folku, jazzu, dance, popu czy rocka. Do tej pory wydała pięć albumów i zagrała ponad tysiąc koncertów w kraju i 40 w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku wzięła udział w ukraińskiej wersji formatu The Voice. Trafiła do drużyny Tiny Karol (jurorka Vidbiru 2020), odpadając w półfinale programu.
KRUTЬ – 99
Zespół KRUTЬ wykonuje muzykę będącą połączeniem gatunków indie i soul. Charakterystycznym elementem który usłyszymy zarówno w kompozycji 99, jak i innych utworach grupy jest bandura. To drewniany instrument szarpany, charakterystyczny dla ukraińskiego folku. Brzmienie bandury uzupełnia wyjątkowy głos Mariny – liderki i założycielki formacji. KRUTЬ istnieje na rynku muzycznym od 2015 roku, zdobywając doświadczenie sceniczne głównie na festiwalach muzyki etnicznej i dawnej.
Go_A – Sołowiej (Соловей)
Kolejny wykonawca z etnicznymi brzmieniami w stawce. Muzyka grupy Go_A koncentruje się na ukraińskim folku wzbogaconym elektronicznymi dźwiękami, afrykańskimi instrumentami i niesamowitą energią. Wielokrotni uczestnicy festiwali muzycznych w kraju i za granicą. W skład zespołu wchodzą: Taras Szewczenko, Kateryna Pawłenko, Iwan Hryhoriak i Ihor Didenczuk.
Cloudless – Drown me down
Cloudless to kijowskie trio, które obecnie tworzą Anton Panfiłow Jurij Kanałosz oraz Mychajło Szatochin. Swoją twórczość określają jako połączenie muzyki z lat 80. i elektrycznych brzmień syntezatorów oraz gitary i perkusji. Karierę rozpoczynali w 2017 roku, wydając utwór Між світами. W 2018 roku stali się popularni, dzięki serialowi Школа, do którego napisali główną piosenkę. Przed rokiem wydali swój pierwszy mini-album, utrzymany w stylistyce pop-rockowej.
Gio – Feeling so lost
Najmłodszy artysta w zestawieniu, 22-letni absolwent stosunków międzynarodowych z Kijowa. Karierę w dyplomacji porzucił na rzecz muzyki. Będąc na trzecim roku studiów (w 2017 roku) po raz pierwszy wystąpił w ukraińskiej wersji formatu The Voice. Nie przeszedł jednak etapu przesłuchań w ciemno. Po raz kolejny swoich sił spróbował w 2019 roku, a jego trenerem został Dan Balan. Odpadł na etapie nokautów.
Assol – Save It
Assol, wł. Kateryna Humeniuk, swoją karierę rozpoczynała w wieku siedmiu lat, kiedy to wydała pierwszy album zatytułowany Алые паруса. Co ciekawe, największe sukcesy odnosiła jako nastolatka, zdobywając nagrody muzyczne, czy biorąc udział w telewizyjnych widowiskach. Swoich sił próbowała także w X-Factorze oraz w The Voice.
Vidbir 2020: gdzie oglądać?
Śladami preselekcji: ukraiński miszmasz, czyli patriotyzm i labadziary
Ukraińskie selekcje będzie można śledzić na oficjalnym kanale nadawcy na YouTubie. Start koncertu przewidziany jest na godzinę 18:00.
Źródło: STB