23 października 2013 roku na oficjalnej stronie telewizji publicznej NTU pojawiła się informacja o sposobie wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 w Kopenhadze.

Preselekcje będą wyglądały tak jak w latach ubiegłych. Chętni do udziału w krajowych eliminacjach mają czas do 6 grudnia na wysłanie swoich zgłoszeń do ukraińskiego nadawcy. W następnych dniach odbędą się przesłuchania. Wszyscy kandydaci będą mieli okazję zaprezentować się przed profesjonalnym jury, które wybierze 20 najlepszych piosenek spełniających wymogi regulaminu Konkursu Piosenki Eurowizji.

Preselekcje narodowe na Ukrainie zaplanowano na sobotę 21 grudnia 2013 roku. O tym, kto będzie bronił barw Ukrainy w Danii zadecydują telewidzowie oraz profesjonalne jury w stosunku głosów 50:50. Całe show transmitowane będzie na kanale NTU oraz w Internecie.

Ukraina zadebiutowała podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku. W ygrała już rok później – z piosenką „Wild Dances” w wykonaniu Ruslany, dzięki czemu organizowała konkurs w 2005 roku. Podczas jedenastu startów reprezentanci naszych wschodnich sąsiadów zawsze awansowali do finału odnosząc w nim spore sukcesy. Piosenki z Ukrainy siedem razy znalazły się w czołowej dziesiątce, w tym cztery razy na podium. Ostatnim reprezentantem Ukrainy była Zlata Ognevich z piosenką „Gravity”, która w Malmö zajęła 3. miejsce zdobywając 214 punktów.

O tym, czy Ukraina po raz kolejny odniesie sukces na Eurowizji, przekonamy się już w maju 2014 roku.

 

Źródło: 1TV.com.ua, Wikipedia; Zdjęcie: Guardian.co.uk

Artykuł przygotował Emil Kolasiński, kandydat na redaktora portalu Eurowizja.org