Jesteśmy już po trzech półfinałach ukraińskich preselekcji. Z każdego odcinka, w wyniku zsumowania głosów (50/50) telewidzów i jury, wybrano po dwóch zwycięzców, którzy awansowali do jutrzejszego finału. Kto z sześciu wykonawców ma największe szanse, by reprezentować Ukrainę na Eurowizji? Czy któryś z nich powtórzy sukces Jamali?

Oto wykaz sześciu artystów, którzy jutro ponownie zaprezentują swoje konkursowe propozycje podczas finału ukraińskich preselekcji. Po wynikach głosowania oraz komentarzach i opiniach jury (skład: Andriy Danylko, Jamal oraz Konstantin Meladze) można ocenić każdy z występów i przewidywać, który występ ma największe szanse na wygraną.

Tayanna I Love You

Jury pochwaliło artystkę za emocjonalne wykonanie utworu, ale skrytykowało za to, że piosenka jest podobna do wielu innych, które wyprodukował dotychczas rynek muzyczny. Ogromną zaletą Tayanny jest jej silny i mocny głos. Jamala zwróciła uwagę na podobieństwo występu piosenkarki do swojego wykonania ze Sztokholmu – obie, według niej, pokazały siłę i autentyczność przeżywanych emocji i uczuć. Podczas finału na pewno piosenkarka musi zapanować nad stresem i tremą, które towarzyszyły jej podczas półfinału – wychwycili to jurorzy. Mimo raczej negatywnej oceny Andriya Danylko (Verka serduchka) artystka zajęła u jury 2. miejsce, a w głosowaniu widzów 1., co dało jej zwycięstwo w pierwszym odcinku preselekcji na Ukrainie. Po przeanalizowaniu licznych rankingów użytkowników YouTube’a można stwierdzić, że jest to faworytka internautów.

Salto Nazad O, mamo!

Jedyna piosenka w finale, która jest w stylu reggae. Andriy Danylko docenił piosenkę za to, że została zaśpiewana w języku ukraińskim, a nie angielskim. Pochwalił również, że członkowie zespołu nie przetłumaczyli nazwy zespołu („Salto Nazad” to „Salto w tył”). Jurorzy pochwalili również choreografię i swobodę w poruszaniu się na scenie wokalisty
Sashy Alexandra Slobodyanyka. Jamali podobała się piosenka na tyle, że chciała wstać i tańczyć podczas występu zespołu. Atutem według niej jest tytuł, jak i refren mimo że, jest po ukraińsku, to będzie zrozumiały w całej Europie. Utwór jest świeży i energiczny, co jest największą jego zaletą. Zespół zajął w półfinale 2. miejsce – jury przyznało im maksymalną notę, a telewidzowie dali im 3. miejsce.

Illaria Thank You for My Way

Wizualizacje podczas występu artystki przypominają te, które miała Zlata Ognevich (ESC 2013), na co zresztą zwrócił uwagę Andriy Danylko. Na scenie widać puszczę, wodospad i skały (całość wyglądała dość kiczowato). Doceniono jednak śpiew artystki i jej tekst, zwracając uwagę na trudność w wykonaniu utworu. Występ wokalistki całkowicie pochłonął Konstantina Meladze, który był zachwycony jej śpiewem. Jamala uznała, że jej występ był bardzo fascynujący i nawiązywał do folkloru ukraińskiego. Krytycznie zeszłoroczna zwyciężczyni odniosła się do operowej wstawki w utworze pod koniec, zalecając łagodniejsze wykonanie piosenki następnym razem. Piosenkarka zajęła w 2. półfinale 1. miejsce zdobywając największą ilość głosów od telewidzów oraz 2. miejsce u jury.

Rozhden Saturn

Sędziowie podczas występu zarzucili piosenkarzowi, że ma on problemy z interakcją z chórkami oraz poruszaniem się na scenie. Na plus wskazano, że jego piosenka jest pełna energii i pozytywnych emocji. Kostantin Meladze docenił tekst i muzykę Saturna, (Rozhden jest również autorem tekstu tej piosenki) uważając, że jest to dzieło bardzo przemyślane i nowoczesne, szkoda mu było, że to nie on skomponował ten utwór. Jamala negatywnie odniosła się do sposobu wykonania konkursowego utworu, który według niej był bez siły, przypominał inne, znane piosenki puszczane w radio. Mimo tych uwag – zgodnie jury uznało, że artysta jest obecnie jednym z najlepiej zapowiadających się artystów w kraju, jest „muzyczną przyszłością Ukrainy”. Wokalista otrzymał najwyższe noty od jury, a w televotingu zajął 4. miejsce, co dało mu łącznie 2. pozycję w półfinale.

O.Torvald Time

Kolejny nietuzinkowy zespół w stawce – w finale będzie to jedyna rockowa propozycja. Ich występ był bardzo emocjonujący – na scenie widać było cierpienie, a nawet krew. Grupa została porównana do zespołu Green Day za pazur i energię w wykonaniu. Andriy Danylko chciałby, żeby to oni reprezentowali Ukrainę. Ich występ oceniono pozytywnie, stwierdzając, że jest autentyczny i dociera do serca odbiorcy. Zespół zajął u sędziów i widzów 2. miejsce, co dało mu zwycięstwo w 3. półfinale.

Melovin Wonder

Od razu podczas występu rzuca się w oczy ekscentryczny wygląd artysty – czarny nieregularny płaszcz, włosy w połowie w kolorze blond i czerni, a także nienaturalnie wyglądające oczy (soczewka w prawym oku). Sam piosenkarz prezentuje siebie jako przybysza z innej planety czy twór sztucznej inteligencji człowieka. Jamala pochwaliła jego piosenkę ale uznała, że za dużo było w niej przerw. Andriy Danylko stwierdził, że ta piosenka ma najlepszą atmosferę ze wszystkich półfinałowych utworów. Konstantin Meladze docenił fakt, że Melovin przygotował samodzielnie występ, bez pomocy producenta. Jego wizerunek i piosenka są całościowo spójne i kompletne – juror uznał, że artysta ma najlepszy wygląd ze wszystkich uczestników biorących udział w tegorocznych preselekcjach. Piosenkarz został uznany przez jury za najlepszego, a od telewidzów otrzymał 5. punktów, co dało mu ostatecznie 2. miejsce w 3. półfinale.

Warto zwrócić uwagę, że nikt z wykonawców nie zdobył w żadnym półfinale kompletu punktów od jury i od telewidzów. Najwięcej punktów zdobyły: Tayanna i Illaria – obie Panie otrzymały 15 punktów na 16 możliwych. Analizując wszystkie trzy półfinały, można wywnioskować, że to Tayanna jest faworytką widzów – zdobyła największą ilość głosów (1 półfinał: 30,05%), na drugim miejscu jest Melovin z wynikiem 23,84% (3 półfinał), a na trzecim Illaria (2 półfinał: 21.59%). Jednak podczas finału wszystko może ulec zmianie. Sam Andriy Danylko powiedział, że w tym roku bardzo trudno będzie wskazać zwycięzcę, ponieważ nie ma jednego najlepszego, wyróżniającego się wykonawcy, wykonawczyni czy zespołu – w zeszłym roku przeczuwał, że na Eurowizję pojedzie Jamala albo zespół Hardkiss, gdyż ich występy były kompletne i ponadprzeciętne.

Finał ukraińskich preselekcji odbędzie się jutro o 18:00, w wyniku którego poznanym reprezentanta Ukrainy.

Źródło: esckaz, wypowiedzi jury podczas półfinałów (YouTube), Foto: escbubble