Poznajemy plany na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji naszych wschodnich sąsiadów, którzy wracają po rocznej przerwie. Wybór ukraińskiego reprezentanta odbędzie się przy współpracy dwóch telewizji, a pierwsze castingi rozpoczną się na początku grudnia.

We wrześniu tego roku narodowa telewizja publiczna w Kijowie uspokoiła wszystkich sympatyków ukraińskich występów na Eurowizji, informując o powrocie tego kraju do konkursowych zmagań. Dziś znamy już bardziej szczegółowe plany dotyczące wyboru artysty, który reprezentował będzie Ukrainę w przyszłorocznej Eurowizji w Sztokholmie. Wszelkich starań aby był to jak najbardziej odpowiedni kandydat dołożą dwie telewizje ukraińskie – publiczna UA:Pershiy oraz prywatna STB.

Preselekcje narodowe otwarte będą dla wszystkich chętnych, którzy zmierzyć będą musieli się w 6 castingach w całym kraju. Rozpoczną się one wraz z początkiem grudnia (5 i 6 grudnia w Zaporożu i Charkowie) i kontynuowane będą niemalże aż do końca miesiąca (12 i 13 grudnia w Odessiea i Lwowie oraz 19 i 20 grudnia w Dniepropetrowsku i Kijowie).  Mogą brać w nich udział wykonawcy solowi, ale też grupy muzyczne. Wszyscy widzowie, którzy nie będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w przesłuchaniach, będą mogli śledzić zmagania na stronach internetowych stacji STB.

Obie stacje telewizyjne podzieliły między siebie koszty organizacji narodowych selekcji oraz przygotowania ukraińskiego reprezentanta do występu w Sztokholmie. W show telewizyjnych, które odbędą się po castingach i w których wezmą udział wybrani artyści głosować będzie można na swoich faworytów za darmo. Ma to podnieść zainteresowanie widzów i zwiększyć ich decyzyjność co do wyboru swojego eurowizyjnego przedstawiciela.

Dyrektor generalny publicznej telewizji, Zurab Alasania wyraża ogromne nadzieję związane z jakością i atrakcyjnością zbliżających się preselekcji. Mają one na celu przyciągnąć przed telewizory duże ilości widzów, którzy wybiorą potencjalnego zwycięzcę Eurowizji w Sztokholmie.

 

źródło: http://eurovision.stb.ua