Dzisiaj podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez telewizję YLE poznaliśmy 10 uczestników Uuuden Musiikin Kilpailu 2017, którzy będą walczyć o reprezentowanie Finlandii w Kijowie.

Obywatele Finlandii czas spojrzeć prawdzie w oczy! Nie mogę Wam obiecać nowych dróg czy miejsc pracy. Nie mogę Wam obiecać obniżki podatków czy lepszej służby zdrowia. Mogę Wam jedynie obecać UMK! Potrzebujemy więcej błyskotek, brokatu, konfetti, WTF momentów, zmiany kostiumów czy wykonawców modulujących swój głos. W sobotnią noc (28 stycznia) mam pozwolenie na szaloną imprezę. Let’s make Suomi great again! 

Takich słów użyła Krista Siegfrieds w materiale, w którym prezentowano gospodarza przyszłorocznych fińskich selekcji. W tym roku selekcje są ogarniczone do finału, który odbędzie się w Espoo Metro Areena.

Dzisiaj poznaliśmy uczestników oraz ich propozycje, które powalczą o bilet do Kijowa. Czas przyjrzeć się potencjalnym kandydatom. Przekonajmy się czy obietnice Kristy mogą się spełnić.

1. Alva – Arrows  (Arto Ruotsala, Milos Rosas, Aatu Mällinen)

Alva ma 16 lat i pochodzi Bennäs. Do tej pory wydała tylko jedną piosenkę – A Grand IllusionPoza tym wokalistka przyznaje, że jest fanką Eurowizji. Podczas konferencji prasowej została nazwana mini-Kristą.

 

2. Anni Saikku – Reach Out For The Sun (Mia Kemppainen, Perttu Kurttila)

Urodzona w Helsinkach Anni uczestniczyła wcześniej w jednej z edycji The Voice of Finland. Współautorką preselekcyjnej propozycji jest Mia Kemppainen, która jest połową wysoko cenionego duetu LCMDF (posłuchaj).

 

3. Emma – Circle of Light (Jonas Olsson, Heidi Maria Paalanen, Aku Rannila, Saara Törmä)

Emma Sandström to kolejna uczestniczka UMK 2017, która wcześniej pojawiła się w The Voice of Finland. Piosenkę Circle of Light napisał kolektyw Wooden Dance Music.

 

4. GÜNTHER & D’SANZ – Love Yourself (Mats Söderlund, Amir Aly, Tomas Cederholm, Robin Abrahamsson, Niklas Nylund)

GÜNTHER to znany ze swojego zarostu szwedzki wykonawca. W wielu krajach europejskich popularność zyskał jego utwór Ding Dong Song (Oh You Touch My Tralala). W 2006 roku próbował swoich sił w Melodifestivalen z Like Fire Tonight. Tym razem będzie wspomagać go wykonawca o pseudonimie D’Sanz.

5. Zühlke – Perfect Villain (Nalle Ahlstedt, Christian Ingebrigtsen, Silje Nymoen)

25-letnia  Catharine Zühlke miała okazję zaprezentować się fińskiej publiczności lokalnym Idolu. Na początku tego roku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. W 2016 wydała swoją EPke zatytułowaną Zühlke. Single, które promowały krążek spotkały się zainteresowaniem branży i trafiły na playlisty wielu stacji radiowych m.in. Kauneimmat. Autorami Perfect Villian są m.in. Christian Ingebrigtsen (autor Somewhere Beautiful z norweskiego Melod Grand Prix 2012) oraz Silje Nyomen, która prowadziła norweskie selekcje w 2015 i 2016 roku.

 

6. My First Band – Paradise (Antti Koivula, Heikki Puhakainen, Heikki Kytölä, Juho Vehmanen, Mikko Virta, Jurek Reunamäki)

Zespół My First Band powstał w 1998 roku. Do tej pory wydali 3 płyty, z czego ostatnia (2011) została wydana na całym świecie. Preselekcyjna piosenka jest przedsmakiem kolejnego krążka. Do tej pory największym przebojem grupy jest utwór Don’t Break My Corazon. Producentem preselekcyjne propozycji tej formacji jest Jurek, który odpowiada za ostatnie sukcesy Antti Tuisku, Jaany czy Johanny Kurkeli.

7. Lauri Yrjölä – Helppo elämä (Lauri Yrjölä)

Lauri to profesjonalny gitarzysta. Do tej pory współpracował głównie z innymi wykonawcami m.in. z popularnym Isaciem Elliotem, który pojawił się jako gość podczas finału estońskich selekcji w 2016 (zobacz). Lauri do tej pory nagrywał covery, które umieszał na platformie YouTube. Artysta postanowił teraz wyjść z cienia i spróbować swoich sił jako wykonawca.

8. Norma John – Blackbird (Lasse Piirainen, Leena Tirronen)

Norma John to duet dwójk przyjaciół. Leena Tirronen to zdobywczyni 2. miejsca w jedynej edycji fińskiego X Factora. W 2010 roku wydała dobrze przyjęty album – Leena Ihmemaassa, z którego pochodzi singiel Piru. Piosenka Blackbird mówi o zakończonym ale niezapomnianym związku.

 

9. Club La Persé – My Little World (Princess Julia, Luke Howard, Jaakko Salovaara
)

Club La Persé to artystyczny kolektyw działający pod auspicjami jednego z klubów w Helsinkach. Istnieją od 10 lat. Ich podstawową zasadą jest…przesada.

 

10. Knucklebone Oscar & The Shangri-La Rubies – Caveman (Baldauf, Martimo, Salomaa, Kumpulainen, Vettenranta, Bachér, Schönberg)

Ostatni uczestnik to grupa rewiowa działająca od 20 lat w skałd oprócz biorących udział w selekcjach Knucklebone Oscara i artystek burleski – Tinker Bell i TurboCherry wchodzi jeszcze trzech muzyków.

 

Źródło: Yle; Foto: Yle Kuvapalvelu

3 KOMENTARZE

  1. Jak dla mnie tylko Lauri. Może choć jeden raz, jako doświadczenie, wprowadzić obowiązek śpiewania w ojczystym języku? Na pewno byłoby ciekawiej. Słuchając 40 piosenek po angielsku ma się wrażenie, że wszystkie są jednakowe. A tak jakieś urozmaicenie.

  2. Posłuchałem, i… Dwie piosenki z tych dziesięciu są jak dla mnie perełkami muzycznymi, które mogą (według mnie) osiągnąć naprawdę wiele na ESC 2017. Są to utwory Lauriego Yrjoli oraz Anni Saikku. Ta pierwsza ma dodatkowy plus za narodowy język! Pewne słowa (a właściwie to jedno 🙂 ) brzmieć mogą tam ciekawie np. dla Polaków 😉 😀 .

    Jeśli zwycięży jeden z tych dwóch utworów, no to będę bardzo zadowolony! Wtedy być może mógłbym wysłać smsa na fińską reprezentację (jeszcze w zależności od konkurencji, której jeszcze w ogóle nie znamy 🙂 , przynajmniej jeśli chodzi o utwory).

    Pozostałe osiem piosenek mogę określić tylko jako przeciętność/nuda/ambicja na siłę, albo… sam nie wiem, co 😀 . W każdym razie – Lauri albo Anni. Oprócz najlepszych piosenek – to właśnie tych dwoje ma także najlepsze głosy!

    Przekonamy się już za dwa miesiące 😀 .