UMK 2018: Saara Aalto reprezentantką Finlandii!

4
2054

To już nie jest tajemnica! Dzisiaj poznaliśmy reprezentanta Finlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Została nią Saara Aalto!

Dzisiaj, w południe, odbyła się konferencja prasowa fińskich selekcji Uuden Musiikin Kilpailu 2018 w renomowany hotelu Kämp. Spekulacji było wiele i sam nadawca YLE pozostawiał wiele miejsca na potencjalne plotki.

Wszystko wskazywało, że zostanie powtórzony zeszłoroczny format z 10 wykonawcami. Już podczas tegorocznego finału UMK ogłoszono nabór na piosenki bez wykonawców i wykonawców bez piosenek. Natomiast we wrześniu ogłoszono nabór dla wykonawców z piosenkami.

Ostatecznie dzisiaj wskazano Saarę Aalto jako reprezentantkę Finlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018. Tym samym, następuje drastyczna zmiana formatu fińskich selekcji. Zostaną przedstawione 3 kompozycje, z których widzowie i międzynarodowe jury wybierze tę ostateczną 3 marca 2018. Selekcje ponownie odbędą się w Metro Areena (tak jak w 2013-2014 i 2017), a poprowadzą je Krista Siegfrids (ESC 2013) oraz fiński komentator Mikko Silvennoinen. Bilety na UMK 2018 będzie można zakupić już w przyszłym tygodniu (od 14 listopada).

Skąd ta zmiana formatu? Wierzymy, że Saara Aalto, która buduje swoją karierę międzynarodową jest naszą sekretną bronią na sukces. Skupiamy swoją całą uwagę na 3 piosenkach i ich prezentacjach, aby wybrać jedną właściwą, która pojedzie do Lizbony – wskazuje Anssi Autio, producent wykonawczy UMK. Jest to pierwszy raz w historii udziałów  Finlandii, kiedy zapadła decyzja o wyborze wewnętrznym.

Sama wokalistka podkreśla, że wierzy w swój międzynarodowy zespół i według niej każdy detal musi być przemyślany i zaprezentowany w maksymalnej formie.

Zapoznaj się z naszym komentarzem do wyboru Saary Aalto: TUTAJ

Kim jest Saara Aalto?

Obejrzyj dokument o wokalistce (język angielski): TUTAJ

Wokalistka urodziła się w 1987 roku w Oulu i od dziecka przejawiała zainteresowanie muzyką. Aalto ukończyła znaną Akademię Muzyczną Sibeliusa. W 2008 roku dotarła do czołowej trójki fińskiej edycji Mam Talent (obejrzyj). Cztery lata później zajęła 2. miejsce w The Voice of Finland. Największą popularność przyniósł jej udział w zeszłorocznej edycji brytyjskiego show X Factor. Był to przełomowy moment zarówno dla jej międzynarodowej rozpoznawalności jak i pozyskania dużej sympatii w ojczystym kraju. Przed finałem X Factora, na Placu Senackim  w Helsinkach zebrało się ponad 10 tysięcy osób, aby kibicować wokalistce (obejrzyj). W maju 2017, w ramach podziękowań, Aalto zaśpiewała w Hartwall Arena – miejscu goszczącym Konkurs Eurowizji 2007 (obejrzyj). Wokalistka będzie również jednym z jurorów w zbliżającym się  X Factorze, który został reaktywowany w Finlandii po 10 latach.

 

Saara Aalto jest również dobrze znana fanom Eurowizji. Próbowała swoich sił wielokrotnie. W 2004 roku wspierała formację Heidi Kyrö & just.  W 2008 i 2009 roku pełniła rolę chórzystki następująco Hanny Marsh i Riiki. Swoją pierwszą solową próbę podjęła w 2010 roku z utworem Meant to be ale nie zakwalifikowała się do występów na żywo. W 2011  roku otrzymała zaproszenie od YLE i z utworem Blessed with love zajmując 2. miejsce otarła się o wyjazd do Düsseldorfu (obejrzyj). 5 lat później była faworytką do zwycięstwa w UMK z propozycją No fear. Tym razem znowu zajęła 2. miejsce. Po udziale w brytyjskim X Factorze ponownie rozgorzały plotki na temat jej potencjalnego udziału zarówno jako reprezentantka Finlandii lub Wielkiej Brytanii.

Mimo bogatego życiorysu związanego z programami telewizyjnymi, wokalistka ma na koncie pokaźną dyskografię, w tym 5 albumów i wiele singli. Jeden z krążków jest nagrany po chińsku, gdzie odniosła spory sukces. Saara Aalto jest również znana z zamiłowania do śpiewania w różnych językach. Ostatnio, artystka podpisała kontrakt z międzynarodowym oddziałem Warner Music.

Finlandia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Finlandia bierze udział w Konkursie od 1961 roku. Do tej pory wygrała tylko raz z utworem Hard rock hallelujah formacji Lordi. Od 2012 fiński reprezentant jest wybierany poprzez selekcje Uuden musiikin kilpailu (Konkurs nowej muzyki). W ramach tego formatu, Finlandia zakwalifikowała się tylko 2 razy do finału. Najwyższe miejsce zdobywając z piosenką Something better grupy Softengine (11. miejsce w finale). W 2017 roku, Kraj Tysiąca Jezior reprezentował duet Norma John z utworem Blackbird. Ta propozycja zajęła ostatecznie 12. miejsce w półfinale.

Źródło: YLE, własne; Foto: YLE