To był gorący miesiąc w zimnej Finlandii. Dzisiaj poznamy reprezentanta Finlandii w Kopenhadze.

Po serii przesłuchań i rad jury, po okresie przerabiania piosenek i przygotowywania występów oraz po trzech koncertach na żywo, fińskie Uuden Musiikin Kilpailu zmierza do finału. Dzisiaj o 20 rozpocznie się finał transmitowany z Barona Areena w Espoo. Finał poprowadzą Anne Lainto i Ile Uusivouri.

O tym kto wygra zadecydują widzowie i jury. Przewidziana jest tylko jedna runda głosowania.Głosowanie internetowe widzów jest już odwarte od poniedziałku.

W finale zobaczymy ośmiu wykonawców. Oto oni:

1. Softengine – Something Better (występ)

2. Hanna Sky – Hope (występ)

3. MIAU – God/Drug (występ)

4. Lauri Mikkola – Going Down (występ)

5. MadCraft – Shining Bright (występ)

6. Mikko Pohjola – Sängyn reunalla (występ)

7. Clarissa feat. Josh Standing – Top of The World (występ)

8. Hukka ja Mama – Selja (występ)

 

Oprócz wykonawców biorących udział, zobaczymy zeszłoroczną reprezentantkę Finlandii – Kristę Siegfrids, która zaprezentuje swój nowy singiel – Cinderella.  Zobaczymy także jednego z jurorów – Redramę, który wykona razem z Kristinią DeBargę swój najnowszy utwór – Let Go (posłuchaj). 

Jak oglądać ?

Transmisja z Espoo rozpoczyna się od zakulisowego programu UMKplus (start o 19:30). Sam finał rozpocznie się o godzinie 20. Link do transmisji można znaleźć TUTAJ lub TUTAJ. Transmisja odbędzie się również za pośrednictwem Eurovision.tv. Planowany koniec finał 22:30.

Kto ma szansę na zwycięstwo ? 

Tegoroczny finał jest wyjątkowo otwarty i bardzo trundo przewidzieć kto może wygrać. Niedawno prezentowaliśmy komentarze jury, które wskazują w jaki sposób mogą oni głosować (przeczytaj TUTAJ). Podczas paneli eksperckich najczęściej wskazywano na zespół Softengine. Ta grupa również prowadzi u bukmacherów  (za nimi jest Clarissa, Lauri Mikkola i Mikko Pohjola). Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sprzedaży, to najwyżej notowaną piosenką na fińskim iTunesie była propozycja Mikko Pohjoli (10. miejsce). Pozostałe daleko w tyle. Mikko Pohjola również przoduje w liczbie odtworzeń na YouTube i Spotify. Jeśli chodzi o sondaże fanów Konkursu, to widocznie faworyzowana jest Clarissa (escstats, wiwibloggs).

Źródło: YLE, ilkar.blogspot.com, Spotify, YleX