Znamy nazwiska 66 artystów, którzy zakwalifikowali się do półfinału sanmaryńskich preselekcji i będą walczyć o bilet na Eurowizję 2022. Czy w stawce Una Voce Per San Marino 2022 znalazły się znajome nazwiska? Jak poszło dwóm polskim artystom – Jeremiemu Sikorskiemu i Marcinowi Szczurskiemu?
Pierwszy etap selekcji (Categoria Emergenti – debiutantów) odbywał się w dniach 13-19 grudnia 2021 roku i 5-11 stycznia 2022 roku. Do udziału mógł zgłosić się każdy – niezależnie od kraju pochodzenia czy języka wykonywanej kompozycji. W rezultacie wystarczyło pokryć koszty uczestnictwa. W przypadku zgłoszenia przed 30 listopada 2021 roku było to 30 euro. Natomiast dla składanych aplikacji przed 8 stycznia 2022 roku opłata wynosiła już 50 euro. W stawce 299 uczestników (na 585 zgłoszeń) znaleźliśmy dwóch polskich wokalistów, którzy wzięli udział w castingach – byli to Marcin Szczurski oraz Jeremi Sikorski.
17 stycznia sanmaryński nadawca ujawnił nazwiska 66 artystów, którzy zostali wyłonieni spośród prawie 300 kandydatów. Jednak nie ma wśród nich wykonawców z Polski. Warto zauważyć, że w półfinale zabrakło również faworytki fanów konkursu – Sary De Blue – która starała się już niejednokrotnie o wyjazd na Eurowizję. Kto zatem będzie walczył o bilet do Turynu i jak będą przebiegały sanmaryńskie preselekcje Una Voce Per San Marino 2022?
Una Voce Per San Marino 2022: półfinaliści preselekcji
W półfinale znalazło się 60 zagranicznych artystów (w większości z Włoch) oraz sześcioro z San Marino. Do tego składu dołączy również dziewiątka specjalnie zaproszonych wokalistów – przez organizatora preselekcji – a ich nazwiska poznamy 20 stycznia. W sumie usłyszymy 75 utworów od debiutujących wykonawców, które powalczą o Eurowizję 2022.
Artyści zagraniczni:
- Aaron Sibley (Wielka Brytania 🇬🇧)
- Alessandra Simone (Włochy 🇮🇹)
- Alessia Labate (Włochy 🇮🇹)
- Alice Burani (Włochy 🇮🇹)
- Allerija (Włochy 🇮🇹)
- Anna Faragò (Włochy 🇮🇹)
- ASHLEY (Włochy 🇮🇹)
- Brenda (Włochy 🇮🇹)
- Camille Cabaltera (Włochy 🇮🇹)
- Corinna Parodi (Włochy 🇮🇹)
- Daniel Mincone (Włochy 🇮🇹)
- Daniela Pisciotta (Włochy 🇮🇹)
- Davide Rossi (Włochy 🇮🇹)
- Diego Federico (Austria 🇦🇹)
- Elena & Francesco Faggi (Włochy 🇮🇹)
- Elisa Del Prete (Włochy 🇮🇹)
- Eliska Mrázová (Czechy 🇨🇿)
- Ellynora (Włochy 🇮🇹)
- Florent Amare (Francja 🇫🇷)
- Frio (Włochy 🇮🇹)
- Giada Varaschin (Włochy 🇮🇹)
- Giorgio Borghes Aka Claudia F (Wielka Brytania 🇬🇧)
- Gisele Abramoff (Brazylia 🇧🇷)
- I Koko (Włochy 🇮🇹)
- Jessica Anne Condon (Wielka Brytania 🇬🇧)
- João Paulo & Miguel (Portugalia 🇵🇹)
- Joe Romano & TheStolenClipper (Włochy 🇮🇹)
- Katrin Roselli (Włochy 🇮🇹)
- Kimberly Genil (Włochy 🇮🇹)
- Kumi Watanabe (Włochy 🇮🇹)
- Kurt Cassar (Malta 🇲🇹)
- Le Bebae (Włochy 🇮🇹)
- Leonardo Frezzotti (Włochy 🇮🇹)
- Lorenza Rocchiccioli (Włochy 🇮🇹)
- Luca Cima (Włochy 🇮🇹)
- Luca Veneri (Włochy 🇮🇹)
- Luci Blu (Włochy 🇮🇹)
- Mad (Włochy 🇮🇹)
- Marco Saltari (Włochy 🇮🇹)
- Maria Chiara Leoni (Włochy 🇮🇹)
- Martina Gaetano (Włochy 🇮🇹)
- Mate (Włochy 🇮🇹)
- Matilde Montanari (Włochy 🇮🇹)
- Matteo Giannaccini Gravante (Włochy 🇮🇹)
- Muriel (Włochy 🇮🇹)
- Nada e Sissi (Włochy 🇮🇹)
- OnlySara (Włochy 🇮🇹)
- Operapop (Włochy 🇮🇹)
- OXA (Clayton) Sia (Niemcy 🇩🇪)
- Raimondo Cataldo (Włochy 🇮🇹)
- Riccardo Foresi (Włochy 🇮🇹)
- Riccardo Guglielmi (Włochy 🇮🇹)
- Sebastian Schimdt (Niemcy 🇩🇪)
- Snei Ap (Włochy 🇮🇹)
- Thomas Grazioso (Włochy 🇮🇹)
- Tothem (Włochy 🇮🇹)
- Valentina Tioli (Włochy 🇮🇹)
- Vanja Vatle (Norwegia 🇳🇴)
- Veronica Liberati (Włochy 🇮🇹)
- Vina Rose (Włochy 🇮🇹)
Artyści z San Marino:
- Alibi (San Marino 🇸🇲)
- Elisa Mazza (San Marino 🇸🇲)
- Garon x Duan (San Marino 🇸🇲)
- Giada Pintori (San Marino 🇸🇲)
- Ginevra Bencivenga (San Marino 🇸🇲)
- Giulia Vitri (San Marino 🇸🇲)
Una Voce Per San Marino 2022: co przed nami?
Pierwsze sześć koncertów odbędzie się w Teatro Titano w mieście San Marino, natomiast oba finały przeniesione będą do Teatro Nuovo w miejscowości Dogana. Przed nami aż siedem etapów – koncertów w ramach sanmaryńskich preselekcji:
- 13 lutego (niedziela): pierwszy półfinał – zagraniczni uczestnicy (debiutanci)
- 14 lutego (poniedziałek): drugi półfinał – zagraniczni uczestnicy (debiutanci)
- 15 lutego (wtorek): trzeci półfinał – zagraniczni uczestnicy (debiutanci)
- 16 lutego (środa): czwarty półfinał – uczestnicy z San Marino (debiutanci)
- 17 lutego (czwartek): druga szansa
- 18 lutego (piątek): finał debiutantów
- 19 lutego (sobota): Wielki Finał
Pierwszy, drugi i trzeci półfinał będzie składał się z 20 artystów w każdym (w sumie 60), z czego trójka najlepszych przejdzie do finału debiutantów (w sumie dziewięć utworów). Taka sama liczba uczestników przejdzie z czwartego półfinału, który obejmuje tylko lokalnych artystów. Do koncertu Drugiej Szansy zakwalifikują się artyści z zagranicznych półfinałów z pozycji od czwartej do ósmej włącznie. W rezultacie zobaczymy 12 uczestników, z czego tylko czwórka otrzyma kolejną szansę, i przejdzie do finału. Podczas piątkowej nocy zobaczymy zatem 16 artystów. Jednakże to tylko najlepsza dziewiątka zaśpiewa w sobotnim finale, wraz z dziewiątką uczestników zaproszonych przez organizatora. W sumie z osiemnastu piosenek – ta jedna jedyna, zwycięska – zostanie wysłana na Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 w barwach San Marino. Natomiast nagrodzeni zostaną również laureaci drugiego i trzeciego miejsca. Cała finałowa trójka otrzyma nagrody w wysokości 7000 euro (pierwsze miejsce), 2000 euro (drugie miejsce) oraz 1000 euro (trzecie miejsce).
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. W rezultacie do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W sumie, w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.