Finał fińskich selekcji – Uuden Musiikin Kilpailu zbliża się wielkimi krokami. W Helsinkach szykuje się zacięta rywalizacja.

W ostatnią sobotę poznaliśmy wszystkich finalistów fińskiego UMK 2016. W finale zobaczymy: Saarę Aalto, Stellę Christine, Eini, Cristala SnowAnnicę Milán i Kimma Blom, Mikaela Saari, Tuuli Okkonen, Barbe-Q-Barbies oraz Sandhję.

https://www.youtube.com/watch?v=gGbpt7Bei64

 

Występy na żywo zweryfikowały przedkonkursowych faworytów i otworzyły możliwości dla pozostałych uczestników. W przedkonkursowych typowaniach prym wiedli Pää-äijät, Cristal Snow oraz Saara Aalto. Ci pierwsi odpadli w półfinale, Cristal Snow spodziewanie zawiódł wokalem, a Saara Aalto nie oddała ducha teledysku podczas występu.

Przypominijmy, że w finale o zwycięzcy będą w równym stopniu decydować zarówno widzowie jak i panele jurorskie. Głosy jurorów podzielone są na dziesięć różnych paneli reprezentujących różne grupy społeczne.

Analizując różne źródła można dostrzec, że brakuje zdecydowanego faworyta ale ujawnia się grupa propozycji, które będą walczyć o reprezentowanie Finlandii w Sztokholmie.

Media dużą uwagę przykładają do dwóch nazwisk: Saary Aalto oraz Eini. W przypadku tej pierwszej wiąże się to z kampanią wymierzoną przeciw nietolernacji. Natomiast Eini przeżywa renesans popularności wpisując się w trend niegdyś popularnych wokalistek, które zdobywają przychylność młodszej publiki.n

W sondzie przeprowadzonej przez dziennik Ilta-Sanomat, w którym zagłosowało ponad 30 tysięcy osób Saara Aalto remisuje z Eini (obie mają po 18%). Na 3. miejscu znajduje się Cristal Snow z 13%. Kolejne miejsca zajmują Mikael Saari i Sandhja (po 12%) oraz Barbe-Q-Barbies (10%).

Bardziej wyrównane wyniki przedstawia sonda drugi z dużych dzienników – Iltalehti. W tym głosowaniu również wygrywa Saara Aalto (15,1%). Na 2. miejscu jest natomiast Sandhja (14,2%). 3. miejsce zajmuje grupa Barbe-Q-Barbies (13,9%).  12% głosów zdobył zarówno Cristal Snow jak i Mikael Saari.

Istotnym wskaźnikem popularności w krajach nordyckich są wyniki na platformie Spotify. Laur pierwszeństwa przypada Eini, która jako jedyna z finalistów przekroczyła 100 tysięcy przesłuchań. Drugi w kolejności jest Cristal Snow (87 tys.), a trzecia Sandhja (67 tys.). Mimo znaczenia Spotify warto zauważyć, że bardzo określony typ piosenek przyciąga uwagę. To Pää-äijät ze wszystkich uczestników UMK 2016 ma najwięcej odsłuchać (podobnie z Freddym Kallasem w Norwegii i Samirem & Viktorem w Szwecji).

Ciekawe statystyki przytacza dziennik Iltalehti. Gazeta wskazuje, że od ostatniej soboty największy przyrost przesłuchań występuje u propozycji Sandhji (przyrost 23%), Cristala Snow (przyrost 17%), Barbe-Q-Barbies i Mikkaela Saari. Stawkę zamyka Eini.

Zakłady bukmacherskie wskazują na pojedynek między Saarą Aalto i Mikaelem Saari. W ostatnich dniach notowania tego drugie się zdecydowanie zmnieszyły (a co za tym idzie zdaniem bukmacherów ma on co raz większe szanse na zwycięstwo). Notowania tej dwójki zdecydowanie odstają od reszty. Za każde postawione 1 euro można dostać mniej niż 2 euro. Za każde postawione 1 euro na Sandhję, która jest trzecia, w przypadku jej wygranej, otrzymuje się prawie 5 euro.

Fani poszczególnych uczestników nie dają wygraną i mobilizują się tworząc kampanie w sieci mające zacnęcać do głosowania na swojego faworyta. Tutaj także prym wiodą zwolennicy Mikaela Saari oraz Sary Aalto. W przypadku tego pierwszego, echa kampanii #VoteForMikael dotarły do mediów głównego nurtu.

Źródła: YLE, Iltalehti, Ilta-Sanomat, eurovisionworld, Spoitfy, własne; Foto: Yle / Satu Järveläinen

 

4 KOMENTARZE