To już trzecia odsłona fińskich preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu w tym roku. Sprawdzamy czego możemy oczekiwać podczas sobotniego koncertu.
Po zeszłotygodniowych zawirowaniach Krista Siegfrieds wraca do Finlandii i będzie wspomagać Roope Salminena, który musiał polegać tylko na sobie. Przed nami ostatni półfinał UMK 2016. Oto kolejna szóstka, która walczy o trzy miejsca w finale.
Lieminen – Pehmeiden arvojen vaalijat (Lieminen, P. Siitonen)
Lieminen nie jest znany szerokiej widowni, jednak grający od ponad 20 lat wokalista ma swoich zagorzałych wielbicieli wśród helsińskich hipsterów. Sam określa swoją muzykę jako urban pop, a uczestnictwo w UMK jest pewnego rodzaju żartem, bo sam nie jest fanem Konkursu Eurowizji. Jednocześnie docenia oddanie fanów ESC. Za jego propozycją stoi Stig, który w UMK 2012 zajął 3. miejsce.
Tuuli Okkonen – Don’t wake me up (Michael James Down, Primoz Poglajen, Dimitri Stassos, Tuuli Okkonen, Johnny Sanchez, Sara Ljunggren)
To drugie podejście Tuuli w UMK. W 2012 uczestniczyła jako wokalistka zespołu Leola. Okkonen była też finalistką jednej z edycji The Voice of Finland. Mimo takich sukcesów jej kariera nie ruszyła z miejsca i na co dzień jest fryzjerką i szkolnym fotografem.
Gušani Brothers – Poom poom (Gušani Brothers)
W zeszłym tygodniu był akcent macedoński (Rafaela Truda). Teraz czas na akcent chorwacki. Bracia przybyli do Finlandii ponad 9 lat temu. Mieszkający w Turku Chorwaci zyskali sobie przychylność lokalnej widownii. Do tej pory występowali nie tylko w Finlandii ale też wielu krajach bałkańskich. Jak podkreślają, Eurowizję oglądają co roku, a ich ulubione utwory to Molitva oraz Hard rock hallelujah. </p.
Barbe-Q-Barbies – Let me out (Janne Saksa, Niki Westerback, Tracy Lipp)
Jedyna rockowa piosenka w stawce. Zespół istnieje od 2002 roku i wydał 3 albumy. Kobieca formacja występowała na wielu ważnych rockowych festiwalach w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Z takim doświadczeniem występ w Globen nie powinien być problemem. Co ciekawe, wokalistka BQB jest obecnie w zaawansowanej ciąży.
To trio gra bardzo zróżnicowaną gatunkową muzykę: pomieszanie tradycyjnego szlagieru, muzyki retro oraz jazzu. Podczas prezentacji teledysków biorących udział, ich wideoklip zajął drugie miejsce za Cristalem Snow.
Sandhja – Sing it away (Sandhja, Milos Rosas, Heikki Korhonen, Petri Matara, Markus Savijoki)
Śpiewająca pielęgniarka z gujańskimi korzeniami. Tak najprościej można opisać Sandhję. W wieku 18 lat poznała producenta, z którym pracuje do dzisiaj, a trzy lata później podpisała kontrakt płytowy. 25-letnia Sandhja wydała do tej pory jeden album, który spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami krytyków. Mimo, że stacje radiowe grały jej single, Finowie nie rozpoznali, że to lokalna produkcja. To zachęciło wokalistkę do udziału w preselekcjach. </p.
Źródła: YLE, ilkar.blogspot.com