Finlandia przygotowuje się do kolejnej odsłony swoich preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu 2017. Sprawdzamy informacje o pierwszych szczegółach selekcji.

Mimo, że większość fanów Eurowizji śledzi obecnie poczynania tegorocznej uczestniczki UMK – Saary Aalto w brytyjski X Factorze, nie należy zapominać o przyszłorocznych planach fińskiego nadawcy.

Wszyscy chętni na zgłoszenia mieli raptem 5 dni na samym początku września. Zgodnie z regulaminem do selekcji mogą się zgłaszać obcokrajowcy pod warunkiem, że przynajmniej jeden z autorów oraz główny wykonawca ma obywatelstwo fińskie, albo mieszka na terenie Finlandii na stałe. Co ciekawe, regulamin UMK 2017 sugeruje, że format zostanie ograniczony wyłącznie do finału.

Producenci nie informują jednak o liczbie zgłoszeń. Harri Hakanen, przewodniczący fińskiej delegacji, podkreśla, że to co jest istotne to jakość propozycji, a nie ich ilość. Wiemy, że 2016 roku do telewizji YLE spłyneło około 400 zgłoszeń. Rok wcześniej było ich około 700.

Fińskie portale oraz fani zaczeli szukać informacji o potencjalnych kandydatach. Wszystko wskazuje, że pewną uczestniczką UMK 2017 jest Katrin Johansson – niezależna artystka z Helsinek [wideo]. Innym potencjalnym uczestnikiem jest młoda grupa łącząca grunge, pop-rock oraz rap – Dead Girl Diamonds [wideo]. Wiemy, że piosenkę do selekcji wysłał Lauri Yrjölä, który jest gitarzystą Isaca Elliota, Sanni czy Antti Tuisku. Wiemy, że swoje piosenki zgłosili też: formacja grająca fińską wariację muzyki country – Kolmen Keisarin LiittoUnzyme, którzy określają siebie jako formację grającą biomechaniczny pop [wideo]. Fińscy fani wskazują, że w UMK pojawi się uczestniczka The Voice of FinlandEmma Sandström.  Według śledztwa fińskich fanów jej piosenkę mieliby napisać autorzy stojący za sukcesem Janniki B. Używając cytatu z serialu House of Cards, oficjalny twitter selekcji przewrotnie odpowiedział na pojawiające się plotki:

Możesz rozumować na tyle dobrze, że nawet nie muszę komentować.

 

https://www.instagram.com/p/BJSlhJChxH-/

W 2016 roku Finlandię reprezentowała Sandhja z piosenką Sing it away. Wokalistka zajęła ostatecznie 16. miejsce w swoim półfinale. Ostatni raz Finlandia zaprezentowała się w finale dwa lata temu, kiedy grupa SoftengineSomething better wywalczyła 11. miejsce.

Źródło: Life After Helsinki, YLE, Viisukuppila, własne; Foto: Harri Hakanen (YLE)